BIST 100 115.794 % 0,00
USD/TRY 6,8647 % 0,04
EUR/TRY 7,7378 % -0,16
Piyasalar
115.794
% 0,00
6,8648
% 0,04
7,7382
% -0,15
1,1271
% -0,13
9,96
0,00
1.796,25
% -0,40
41,74
% -1,44
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

"Satışa hazır olun"

Ünlü fon yöneticinden piyasalar uyarı

El-Erian: Satış dalgasına hazır olun
BLOOMBERGHT.COM 06 07 2015, 00:35

Ünlü fon yöneticisi ve Allianz'ın baş danışmanı  Muhammed El-Erian, Busines Insider'da çıkan habere göre, Yunanistan referandumundan "hayır" çıkması durumunda, küresel hisse senedi piyasasında satış dagası gelebileceğini kaydetti.

El-Erian, Facebook sayfasındaki değerlendirmesinde, Yunan seçmenlerin bu referandum ile, ülkelerinin yeni bir Avrupa Birliği kurtarma paketinin koşullarını kabul edip etmemeyi oyladıklarını kaydederek, "Halen oylar saylıyor. Ancak şu ana kadar 'hayır' oyları öndeydi. Diğer bir deyişle, Yunan halkı, çaresiz bir şekilde ihtiyaç duyulan kurtarma parası karşılığı sert mali kemer sıkma tedbirlerine 'hayır' dedi" şeklinde görüş bildirdi.

El-Erian, Pazar günü gerçekleştirilen referandum öncesi, anket ve kamuyoyu yoklamalarının, yakın zamanda daha az bir finansal ve ekonomik kargaşa için, "evet" oyunun muhtemelen daha ağır basacağını gösterdiğini söyledi. El-Erian, öte yandan, "hayır" oyunun Yunanistan'ı, yıllar sürecek ekonomik sıkıntı anlamına gelebilecek, Euro Bölgesi para birliğinden çıkrmaya doğru iteceğini kaydetti. El-Erian, "Eğer tarihi 'hayır'ın kazandığı teyit edilirse, ilk olarak küresel hisse senetlerindeki genel satış dalgasına bakılmalı, bunun yanında Yunanistan tarafından ve diğer çevre Avrupa ülkeleri ve gelişen ülkeler tarafından ihraç edilen tahviller üzerindeki fiyat baskılarına bakılmalı" dedi. 

Kısa vadeli bu etkilerin ardından, El-Erian'a göre, daha sonra olacaklar, aşağıda bahsedilen gelişmelerin bir fonksiyonu olacak;

1- Yunanistan ve kreditörleri, bir araya gelip, "hayır" sonucu çıkmasına getirdikleri birbirinden çok farklı yorumlar konusunda uzlaşmaya varabilecekler mi ve bunu çok çabuk ve etkin bir şekilde yapabilecekler mi?

2- Bankaların yeniden açılmasında yeni gecikme ihtimallari ve ATM^lere yeni para koymadaki önemli güçlükler dahil, halihazırda karşı karşıya bulunulan güç koşullar, politikacılara birlikte çalışmak için yeterli zaman sağlayacak mı?

3- Avrupa Merkez Bankası bulaşmayı önlemek için yeni tedbirler getirecek mi?

El-Erian, üzerinde en fazla anlaşma sağlanacak şeyin bir an önce yapılması gerektiği uyarısında bulundu. 

Yukarı

Business HT×