BIST 100 92.227 % 0,00
USD/TRY 5,3310 % 0,02
EUR/TRY 6,0638 % 0,12
Piyasalar
92.227
% 0,00
5,3309
% 0,02
6,0634
% 0,11
1,1367
% 0,10
20,59
0,00
1.245,60
% 0,09
60,25
% 0,47
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Anadolu Ajansı ile ilgili tartışmaya Gül de katıldı

Anadolu Ajansı ile ilgili devam eden tartışmaya Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de katıldı. Söz konusu tartışma, 19 Haziran 2018 Salı günü TVNET yayınlanan "Akıl Odası" adlı program sırasında ekrana Anadolu Ajansı’nın 2018 seçim tablosunun oy oranlarının gelmesiyle başladı. Adalet Bakanı Gül, "Buradan manipülasyon yaparak Anadolu Ajansı'nı yıpratmaya çalışmak da büyük bir haksızlık olur ve bu konuda da Anadolu Ajansı kendini ispat etmiş bir kurumdur"

Anadolu Ajansı ile ilgili tartışmaya Gül de katıldı
AA 22 06 2018, 14:07

Adalet Bakanı Abdulhamit Bakan Gül, "Bugüne kadar Anadolu Ajansı sandıktan çıkan tüm sonuçları aboneleriyle paylaştı, herkes istifade etti. Dolayısıyla bu bir anlamda habercilikle ilgili seçim gününde verilecek bir hizmetin ön bir lansmanı olarak ifade edildi." dedi.

Gül, seçim çalışmalarını yürütmek üzere bulunduğu Gaziantep'te, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçmenlerin vereceği oyların sandık kurullarında tüm siyasi partilerin temsilcileri ve müşahitlerin huzurunda sayılacağını anımsattı.

Seçim günü sayım döküm cetveli tutanağının tutulacağını ve o tutanakların da siyasi parti temsilcilerine verileceğini aktaran Gül, şöyle konuştu:

"O veriler girilecek. Anadolu Ajansı da sandık başından aldığı bu rakamları paylaşacaktır. Anadolu Ajansı da açıklama yaptı 'Bir test olarak sistemde abonelerine ulaşabiliyor mu diye bir test yaptığını' söyledi. Bugüne kadar da Anadolu Ajansı sandıktan çıkan tüm sonuçları aboneleri ile paylaştı, herkes istifade etti. Dolayısıyla bu bir anlamda habercilikle ilgili seçim gününde verilecek bir hizmetin ön bir lansmanı olarak ifade edildi." 

 

Bakan Gül, seçimi sandıktan çıkacak sonuçların belirleyeceğini ve buna da milletin karar vereceğini vurgulayarak, "Dolayısıyla buradan manipülasyon yaparak Anadolu Ajansı'nı yıpratmaya çalışmak da büyük bir haksızlık olur ve bu konuda da Anadolu Ajansı kendini ispat etmiş bir kurumdur. Yine her seçime olduğu gibi bu seçimde de abonelerine ve kamuoyuna aldığı bilgileri paylaşmış olacak." diye konuştu.

TEST EKRANININ YARATTIĞI KRİZ

Söz konusu tartışma, 19 Haziran 2018 Salı günü TVNET yayınlanan "Akıl Odası" adlı program sırasında ekrana Anadolu Ajansı’nın 2018 seçim tablosunun oy oranlarının gelmesiyle başladı.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Kadri Gürsel, "Anadolu Ajansı, henüz oylar sayılırken erken bir saatte Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçimini ilk turda kazandığını ilan edecek" iddiasını köşesine taşırken İYİ Parti'nin Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Sayın @RT_Erdogan, damadınız Anadolu Ajansı'na "24 Haziran seçim akşamı 21.30 itibariyle bizi yüzde 52 olarak ilan edeceksin" dedi mi, demedi mi? Bu gözümüz gibi korumamız gereken seçmen iradesini yok saymak değilse nedir?" ifadelerini kullandı. 

 

Yukarı

Business HT×