BIST 100 90.529 % -0,94
USD/TRY 5,3828 % 0,80
EUR/TRY 6,0836 % 0,13
Piyasalar
90.529
% -0,94
5,3828
% 0,80
6,0836
% 0,13
1,1296
% -0,57
21,35
-0,21
1.240,02
% -0,16
60,26
% -1,94
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Anadolu Ajansı'ndan "seçim sonuçları yayınlandı" iddiasına yanıt

Anadolu Ajansı'ndan 24 Haziran'daki seçim sonuçlarının altı gün önceden bir kanalda yayınlandığı iddiaları ile ilgili sert açıklama geldi

Anadolu Ajansı'ndan "seçim sonuçları yayınlandı" iddiasına yanıt
BUSINESS HT 21 06 2018, 18:25

Anadolu Ajansı'nın 24 Haziran'daki seçim sonuçlarını erken verdiği ve seçim günü oylar sayılırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kazanan isim olarak ilan edileceği yönündeki iddialara AA'dan yazılı açıklama geldi.

Son beş seçim sonuçlarının sandık verilerine dayandırılarak medya kuruluşlarına iletildiği, yayıncı kuruluşların her seçim öncesi bu verileri test ettiği, testlerde çeşitli versiyonların denenmesi neticesinde farklı oy oranlarının kullanıldığı belirtilen açıklamanın tam metni şu şekilde:

"Anadolu Ajansı son 5 seçimin sonuçlarını sandık verilerine dayalı olarak medya kuruluşlarına iletmiştir. AA’nın açıkladığı anlık sonuçlar, YSK’nın kesin sonuçlarıyla da birebir örtüşmüştür. 

Ulusal ve bölgesel medya kuruluşlarının tamamına yakını bu seçim özel yayınına abone olmakta ve Anadolu Ajansı’nın ulaştırdığı verileri kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Bu verilerin yayıncı kuruluşlar tarafından sağlıklı bir şekilde alındığı her seçim öncesi en az 4 kez yapılan testlerle teyit edilmektedir. Yayıncılık dünyasında "mock data unit testing" olarak bilinen bu ve benzeri uygulamalar, hemen her önemli yayın öncesinde defalarca tekrarlanır. Test çalışmalarıyla amaç; seçim akşamı veri iletimindeki riskleri ortadan kaldırmak, medya kuruluşlarının kendi seçim sistemlerinin teknik yeterliliğini görmek ve Anadolu Ajansı veri akış sistemiyle entegre çalışmasını sağlamaktır. 

 

Yayıncı kuruluşlardan gelen talepler üzerine yapılan testlerde, partilere farklı oy oranları verilerek abone seçim ekranlarının çeşitli versiyonlara uyumu kontrol edilmektedir.

Önceki gün yapılan ve medya kuruluşlarına gönderilen test yayınında da son seçimin sonuçları baz alınmış olup, seçime katılmamış olan partiler ve adaylar için rastgele oy dağılımları yapılmıştır. Ayrıca temsili oy dağılımlarının buna göre yapılacağı da önceden medya kuruluşlarına bildirilmiştir.

Test yayınları kamuoyuna açılmaz, sadece abone olan medya kuruluşlarına gönderilir. Test yayınının kamuoyuyla paylaşılması abone olan kuruluşun tercihi veya kusurudur. Tüm detaylarıyla medya yöneticileri tarafından bilinen bu durumun, bazı kişi ve kurumlar tarafından çarpıtılarak kamuoyuna aktarılması gerçekle örtüşmeyen bir algı çalışmasıdır. 

Türk medyasının en güçlü ve en güvenilir haber kaynağı olan Anadolu Ajansı’nın mesnetsiz iddialara konu edilmesi kesinlikle kabul edilemez. 

Kurumumuz hakkında bilerek gerçeğe aykırı iddiaları gündeme getiren kişi ve kurumlar hakkında yasal işlem başlatılmıştır."

NE OLMUŞTU?

Söz konusu tartışma, 19 Haziran 2018 Salı günü TVNET yayınlanan "Akıl Odası" adlı program sırasında ekrana Anadolu Ajansı’nın 2018 seçim tablosunun oy oranlarının gelmesiyle başladı.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Kadri Gürsel, "Anadolu Ajansı, henüz oylar sayılırken erken bir saatte Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçimini ilk turda kazandığını ilan edecek" iddiasını köşesine taşırken İYİ Parti'nin Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Sayın @RT_Erdogan, damadınız Anadolu Ajansı'na "24 Haziran seçim akşamı 21.30 itibariyle bizi yüzde 52 olarak ilan edeceksin" dedi mi, demedi mi? Bu gözümüz gibi korumamız gereken seçmen iradesini yok saymak değilse nedir?" ifadelerini kullandı.

Yukarı

Business HT×