BIST 100 100.141 % 0,47
USD/TRY 5,2956 % 0,24
EUR/TRY 6,0408 % 0,39
Piyasalar
100.141
% 0,47
5,2959
% 0,24
6,0381
% 0,39
1,1390
% 0,06
18,20
0,00
1.284,10
% 0,11
61,12
% -0,03
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Kuzey Kore için korkutan tespit

Analistlere göre Kuzey Kore'nin füzeleri gerçekten Guam'a ulaşabilir, Trump'ın son tweeti ise gerçekçi değil

Kuzey Kore için korkutan tespit
BUSINESSHT 10 08 2017, 07:30

Kuzey Kore'nin Guam'ı vuracak kapasiteye sahip olduğu belirtilirken, ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer cephaneliğinin hiç olmadığı kadar güçlü olduğu iddiası doğrulanamıyor.

Kuzey Kore'nin Guam'dan öte Los Angeles ve Chicago'yu da menzile katabileceği hesaplanıyor.

Turmp'ı Kuzey Kore konusunda korkaklıkla suçlayan protestocular da Beyaz Saray'ın önüne yaklaşık 9 metre yüksekliğinde şişme bir "Tavuk Trump" bıraktı.

TRUMP'IN NÜKLEER TWEETİ DOĞRU DEĞİL

Trump, dünkü tweetinde "Nükleer cephaneliğimizi hiç olmadığı kadar çok güçlü ve daha kuvvetli." derken Bloomberg News'in haberinde ABD nükleer programının eski başkan Barack Obama döneminde yürürlüğe girenle aynı olduğunu ve bu kapsamda 30 yılda 1 trilyon dolar yatırım harcaması yapılacağı belirtildi.

Habere göre harcamanın büyük kısmı da 2022'den sonra gelecek. Savunma bütçesi analisti Todd Harrison, "Nükleer savaş başlıklarımız veya bombalarımızda bizi öncesine göre daha güçlü yapacak bir şey değişmedi" dedi. Harrisson'un mevcut programın planlandığı gibi sürdürüldüğünü ifade etti.

ANALİSTLERDEN KORKUTAN TESPİT

Diğer taraftan, Associated Press'e (AP) Kuzey Kore'nin füzeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan analistler, Kuzey Kore'nin ABD askeri üslerinin bulunduğu Guam'ı vurmakla tehdit ettiği 4 bin ila 7 bin kilometre menzile sahip Hwasong-12 füzesinin ihtimal dahilinde Guam'a ulaşabilecek kapasitede olduğunu bildirdi.

Analistler, Kuzey Kore'nin ilk denemesini mayıs ayında yaptığı Hwasong-12'nin ve geçen ay test ettiği kıtalararası Hwasong-14 füzesinin ABD'nin Los Angeles ve Chicago kentlerine ulaşabileceğini ifade etti.

Kuzey Kore'nin bir diğer füzesi 3 bin 500 kilometre menzilli sıvı yakıt kullanan Musudan'ın ise Asya ve Pasifik'e kadar gidebileceği belirtildi.

KRİTİK TARİH: AĞUSTOS ORTASI

Kuzey Kore, ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkesine yönelik herhangi bir tehdide "ateş ve öfkeyle" karşılık verileceği yolundaki açıklamasını "saçmalık" olarak niteledi ve ABD'nin askeri üs olarak kullandığı Guam'ı Ağustos ortasında vurmayı planladıklarını açıkladı. Japonya Savunma Bakanı İtsunori Onodera da  Japonya'nın Kuzey Koretarafından Guam'a doğru fırlatılacak füzeleri durdurmasının meşruolacağını söyledi.

Kuzey Kore'nin resmi KCNA ajansının haberinde, Pyongyang yönetiminin Guam'a Hwasong-12 orta-uzun menzilli balistik füzesiyle saldırı hazırlığı içinde olduğu açıklanmıştı. Trump, Kuzey Kore'yi, ülkesini tehdit etmeyi bırakmaya çağırarak, bu çağrıya kulak asılmazsa Pyongyang'ın ABD'nin gazap ve öfkesiyle karşı karşıya kalacağını söylemişti.

 

Yukarı

Business HT×