BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3226 % -0,28
EUR/TRY 6,0508 % -0,74
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3246
% -0,26
6,0501
% -0,72
1,1364
% -0,25
18,19
-0,17
1.281,71
% -0,80
62,70
% 2,48
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Kuzey Kore krizi alarm veriyor

Trump, Kuzey Kore'ye gazap uyarısında bulundu, Kuzey Kore ise Guam'ı vurmaya hazırlanıyor ve 60 nükleer savaş başlığına sahip olduğu iddiaları konuşuyor

Kuzey Kore krizi alarm veriyor
09 08 2017, 07:06

ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerilim alarm seviyesine yükseldi.

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'nin ABD'yi tehdit etmeyi sürdürmesi durumunda daha önce görülmemiş bir gazap ve öfkeyle karşı karşıya kalacağını ifade ederken Kuzey Kore de Guam bölgesini orta ve uzun menzilli balistik bir füzeyle vurmak için operasyonel değerlendirme yapıyor.

ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore'yi, ülkesini tehdit etmeyi bırakmaya çağırarak, bu çağrıya kulak asılmazsa Pyongyang'ın ABD'nin gazap ve öfkesiyle karşı karşıya kalacağını söyledi. Trump, "Kuzey Kore'nin kendi iyiliği için ABD'ye yönelik daha fazla tehditte bulunmaması gerekiyor. Dünyanın daha önce hiç görmediği bir gazap ve öfkeyle karşı karşıya kalacaklar." dedi.

KUZEY KORE GUAM'I HEDEF ALIYOR

Buna karşılık Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, Guam bölgesini orta ve uzun menzilli balistik bir füzeyle vurmak için operasyonel değerlendirme yapıldığını açıkladı.

Yaklaşık 160 bin kişinin yaşadığı Guam bölgesi, Pasifik'te bulunan ABD askerlerinin ve ailelerinin yanında çok sayıda bombardıman uçağının da üslendiği bölge olarak biliniyor.

Bir denizaltı filosu, hava üssü ve sahil güvenlik ekibinin yer aldığı bir Amerikan askeri üssüne ev sahipliği yapıyor.

"KUZEY KORE'DE 60 NÜKLEER SAVAŞ BAŞLIĞI VAR"

Diğer taraftan Washington Post'un Amerikan istihbaratına dayandırdığı haberde, ABD Savunma İstihbarat Ajansının (DIA) Kuzey Kore yönetiminin 60 civarında nükleer savaş başlığına sahip olduğunu tespit ettiği ileri sürüldü.

Haberde, DIA'nın geçen ay tamamlanan değerlendirmesinde, Pyongyang'ın elindeki nükleer savaş başlığı miktarının önemli ölçüde arttığının belirlendiği iddia edilirken, bazı bağımsız uzmanların ise ülkede bulunan nükleer başlık sayısının DIA'nın raporundaki rakamdan çok daha az olduğunu söylediğine yer verildi.

Gazetenin ele geçirdiği 28 Şubat tarihli istihbarat belgesinde, "İstihbarat kurumları Kuzey Kore'nin kıtalararası balistik füze sınıfı füzeler dahil balistik füzelerin kullanacağı nükleer silahı üretti." ifadesinin bulunduğu belirtildi.

Kuzey Kore nükleer çalışmalarına yıllar önce başlasa da uzmanlar, ülkenin, kompakt bir savaş başlığı üretmesinin daha uzun zaman alacağı öngörüsünde bulunuyordu.

 

 

Yukarı

Business HT×