BIST 100 1.111,96 % 0,12
USD/TRY 7,5625 % 0,15
EUR/TRY 8,9535 % 0,01
Piyasalar
1.111,96
% 0,12
7,5625
% 0,15
8,9535
% 0,01
1,1841
% -0,08
13,73
0,02
1.950,86
% 0,33
43,15
% -0,35
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Borsa Başkanı'ndan Aselsan ile Memorial açıklaması

Borsa İstanbul Başkanı Karadağ, Aselsan ve Memorial'ın halka arzına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Borsa Başkanı'ndan Aselsan ile Memorial açıklaması
CEREN DİLEKÇİ 30 01 2018, 14:50

Borsa İstanbul Başkanı Karadağ, Aselsan ve Memorial'ın halka arzına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

BloombergHT'nin sorularını yanıtlayan Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, Aselsan'ın ikincil halka arzıyla ilgili henüz nihai bir karar verilmediğini söyledi.

Şubat ayında planlanan fakat henüz net bir tarih açıklanmayan Memorial'ın halka arzına ilişkin ise Karadağ, "Aynı sektörde birden fazla halka arzın aynı anda gerçekleşiyor olması sıkıntıya neden olabiliyor. Firmalar daha başarılı bir halka arz performansı için erteleyebilirler" diye konuştu.

"ASELSANLA İLGİLİ NİHAİ KARAR VERİLMEDİ"

Borsa İstanbul Başkanı, "Aselsan, savunma sanayiimizin yıldız kuruluşlardan..Aldığı siparişler, geldiği teknolojik seviye ve Argeye yaptığı yatırımlar itibariyle yukarı yönlü büyümesini gıptayla izlediğimiz şirketlerden biri. Yakın dönemde hissede yukarı yönlü hareketlenme oldu. Bunun birkaç sebebi var.

Aselsan'ın küçük bir kısmı halka açık, şirket yönetimi halka açıklık oranını biraz daha artırarak derinleşmeyi sağlamak istiyor. Bununla ilgili ön çalışma yaptılar fakat bize ulaşan nihai bir karar vermediler. Biz de borsa olarak verebileceğimiz desteği vererek nihai kararları ikincil halka arz şeklinde olursa piyasayla paylaşıyor olacağız."

"FİRMALAR DAHA BAŞARILI HALKA ARZ İÇİN ERTELEYEBİLİRLER"

Şubat ayında planlanmasına rağmen henüz tarih açıklamayan Memorial'ın halka arzına ilişkin soruya ise Karadağ, aynı sektörde birden fazla halka arzı aynı hafta içinde gerçekleşiyor olmasının sıkıntı yaratabileceğini söyledi.

Karadağ konuya ilişkin şunları söyledi: "Büyüklük son roadshowlarda belirleniyor. Fiyat aralığına göre ortak satışı veya firmaya fon girişi, her iki alternatifte de nihai oranları değiştirebiliyorlar veya erteleyebiliyorlar. Bazen aynı sektörde birden fazla halka arzın aynı anda gerçekleşiyor olması sıkıntıya neden olabiliyor. Firmalar daha başarılı halka arz performansı için bir hafta, bir ay erteleyebilirler. Belki bu anlamda şirketler karar almış olabilirler."

"PİYASALARDA POZİTİF İVMENİN DEVAMINI BEKLİYORUZ"

BIST'teki yükselişe ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Karadağ, piyasalardaki pozitif ivmenin devamını beklediklerini belirtti.

Operasyon öncesi BIST 100 endeksinin 115 bin bandında olduğunu hatırlatan Karadağ, "Bu tür operasyonların normalde ekonomiyi aşağı yönde etkilemesi gerekir. İlk defa Afrin operasyonuyla beraber operasyonun uluslararası meşruiyeti, toplumun tüm kesimlerinden çok güçlü bir şekilde destek açıklamalarının gelmesi, Cumhurbaşkanımız liderliğinde operasyonun başarıyla tamamlanması sonrasında orada donan ekonomik aktivitenin başlayacağına olan güvenle beraber hem yurtiçi hem de yurtdışı yatırımcı ayağında pozitif güçlü alımlarla beraber endeksimiz yukarı yönlü hareket etti. Bu, Türkiye ekonomisine, yürütülen operasyonlara verilen çok anlamlı bir destek. Sermaye piyasalarında pozitif ivmenin devam etmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Yukarı

Business HT×