BIST 100 102.425 % 0,85
USD/TRY 5,6465 % 0,52
EUR/TRY 6,3410 % -0,11
Piyasalar
102.397
% 0,82
5,6380
% 0,34
6,3412
% -0,10
1,1225
% -0,46
17,64
-0,12
1.436,39
% -0,67
62,71
% 1,26
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İhracatçı, bürokratik süreçlerin hızlanmasını istiyor

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, "Ülke menfaati için herkes elini taşın altına koymalıdır. Bürokratik süreçlerin hızlanması gerekiyor." dedi.

İhracatçı, bürokratik süreçlerin hızlanmasını istiyor
SELÇUK OKTAY 08 01 2018, 10:37

2017 yılında Türkiye'nin ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 10 artışla 157,1 milyar dolara yükselirken bu tabloyu yeterli görmeyen ihracatçılar da var. 

Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri için bu rakamları yeterli görmediğini belirten İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, 2017 Yılında 1,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik “Hedeflerimiz için ülke olarak daha çok çalışmalıyız” dedi.

İhracatın 'dobra' sesi olarak bilinen Mete, Türkiye'nin ihracat potansiyelini artırması için özellikle mevzuatın ve bürokratik süreçlerin geliştirilmesinin de önemli olduğuna dikkat çekti. 

Türkiye'nin ve kendi sektörünün ihracat performansını internet medyası ekonomi editörlerine değerlendiren Mete, “İstatistiklere bakıldığında büyümede sanayi yatırımlarının destekleyici etkisi net bir şekilde gözüküyor. Ülke menfaati için herkes elini taşın altına koymalıdır. Bürokratik süreçlerin hızlanması gerekiyor. Kanunların değiştirilmesi lazım çünkü var olan kanunlar hızımızı azaltıyor. Büyüme hedeflerimize ulaşmak için önümüzdeki engelleri kaldırmalıyız” dedi. 

 

KURDAKİ SERT İNİŞ ÇIKIŞLAR HANDİKAP OLUŞTURUYOR

Yeni yılda daha stabil bir kur düzeyini temenni ettiğini söyleyen Mete, “Giderilmesi gereken problemlerden birinin döviz kuru olduğu ortada. Aslında döviz kurunda, stabilizasyon ihracatçılar için en önemli kriteri teşkil ediyor. Kurdaki sert iniş-çıkışlar bizim için bir handikap. Yeni yılda daha sürdürülebilir, daha stabil bir kur düzeyinin yerleşmesini temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

4 MİLYON TON UN SATTIK

Zekeriya Mete, “2023 hedefleri adına yeterli görmüyoruz ve 2018 için ana hedefimiz bu rakamları daha da yukarıya çekmek olacaktır. Yurt dışı ve yurt içi fuarlara, ticaret heyetlerinin yanında çeşitli organizasyonlarla potansiyel gördüğümüz bölgelere yönelik tanıtımlara, yurt içinde ihracat yapma potansiyeli olan firmaları teşvik etmeye ve ülkemizi en iyi şekilde tanıtmak için çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye’ye uluslararası nitelikte bir gıda fuarı kazandırmak amacıyla ilkini geçen yıl gerçekleştirdiğimiz ‘CNR Food İstanbul 2018’ fuarına bu sene de destek vermeyi sürdüreceğiz. Geçen yıl CNR Food’a 300’e yakın ithalatçı katıldı. Bu sene 2 katını hedefliyoruz. Bu fuarlar her sektöre katkı sağlıyor. Ayrıca daha iyi bir ihracat ortamı sağlamak için firmaların karşılaştığı sıkıntıları gidermek için Bakanlıklar ve diğer kurumlarla çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Hububat Birliği’nin ithalata konu edilen bir sektör olduğunu ihracata dayalı, ithalat modelleri olduğunu ifade eden Zekeriya Mete şunları söyledi: “Küresel ısınma, kentleşme ve arazi sıkıntıları dolayısıyla ekilebilir arazi azalıyor, nüfus ise 2.5 katına çıkıyor. Bundan dolayı ithalat oranları artıyor. Geçen yıl 4 milyon tona yakın un sattık. 199 ülkeye ihracat yapıyoruz. 63 ülkede yüzde 30’un üzerinde artış yakalamış durumdayız. 130 ülkede ihracat rakamlarımız artış gösterdi. Hükümetin uyguladığı dış politikayla ihracat rakamlarımız artış gösterecek. 2018 yılında gıda fiyatlarında; iklimsel olaylar ve mahsul olumlu yönde seyrederse rakamlar normal şartlarda devam edecek. Tarıma dayalı sanayiyi benimsemeliyiz. Tarıma dayalı sanayide devlet destekleri çok önemlidir.” 

 

Yukarı

Business HT×