BIST 100 97.816 % 1,03
USD/TRY 5,3592 % 0,42
EUR/TRY 6,1117 % 0,30
Piyasalar
97.816
% 1,03
5,3592
% 0,42
6,1117
% 0,30
1,1404
% 0,10
18,19
-0,17
1.285,06
% -0,54
62,04
% 1,41
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

"Bunlara oy vermeyin" çağrısına Almanya'dan peş peşe sert yanıtlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'daki genel seçimler için Türk kökenli seçmenlere "Bunlara oy vermeyin" çağrısına Almanya'dan yanıt geldi

"Bunlara oy vermeyin" çağrısına Almanya'dan peş peşe sert yanıtlar
HABERTÜRK 19 08 2017, 10:53

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaklaşan Almanya Federal seçimleri ile ilgili Türk kökenli seçmene seslenerekdün İstanbul'da  yaptığı "Hristiyan Demokratlar, SPD ve Yeşiller'e oy vermeyin. Bunların hepsi Türkiye düşmanıdır" açıklamasına Almanya'dan yanıt gecikmedi.

Hristiyan Demokratların Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel'in sözcüsü Steffen Seibert, Twitter'dan yaptığı açıklamada “Biz yabancı ülke hükümetlerinden bizim iç işlerimize karışmamalarını bekliyoruz.Türkiye kökenliler de dahil tüm Alman vatandaşlarının özgür seçim hakkı vardır. Hiçbir müdahaleye müsamaha göstermiyoruz” dedi. 

DIŞİŞLERİ BAKANI: BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR MÜDAHALE

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı için "Ulusal egemenliğimize eşi benzeri görülmemiş bir müdahale" şeklinde konuşurken RedaktionsNetzwerk medya grubuna yaptığı açıklamada, "Erdoğan'ın Almanya'daki seçim kampanyasına müdahale etmesi, Alman halkını birbirine düşürmeye çalıştığını gösteriyor" dedi. 

SCHULZ: ÖLÇÜYÜ KAÇIRDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "bunlara oy vermeyin" çağrısına Sosyal Demokrat Parti (SDP) lideri Martin Schulz da bir tweet ile tepki gösterdi.

"Erdoğan ölçüyü tamamen kaçırdı" diyen Schulz ayrıca, "Özgür ve demokratik Türkiye için mücadele edenlerin daha da çok yanında olacağız" ifadelerini kullandı. 

TÜRK ASILLI BAŞKAN: ERDOĞAN TARAFTARI OLMAYANLAR DÜŞMAN İLAN EDİLİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine bir tepki de Yeşiller Partisinin Türk asıllı Eş Başkanı Cem Özdemir'den geldi.

Seçimlere beş hafta kala yapılan boykot çağrısını biraz şaşırtıcı bulduğunu söyleyen Özdemir, "Demokrasi yanlısı olup, Türkiye'deki baskı ve yolsuzluğa karşı olan ve Erdoğan taraftarı olmayan herkes vatan haini ve düşman ilan ediliyor" dedi. 

Cem Özdemir ayrıca göçme karşıtı "Almanya için Alternatif (AfD) partisini kastederek, "AfD'nin Erdoğan'ın listesinde yer almaması ilginç" dedi.

 

Yukarı

Business HT×