BIST 100 90.529 % -0,94
USD/TRY 5,3621 % 0,41
EUR/TRY 6,0681 % -0,13
Piyasalar
90.529
% -0,94
5,3621
% 0,41
6,0681
% -0,13
1,1306
% -0,48
21,35
-0,21
1.239,02
% -0,24
60,28
% -1,90
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Akbank'tan sonra Halkbank da 'tahvil kalkanı' arıyor

Tek bir tahvil ihracıyla sermaye yeterliliği oranını 80 baz puan yükselten Akbank'ı TSKB izledi. Şimdi sıra Halkbank'ta

Akbank'tan sonra Halkbank da 'tahvil kalkanı' arıyor
FIRAT BORA TAŞ 24 03 2017, 16:55

Akbank ve TSKB'den sonra Halkbank da Basel III uyumlu sermaye benzeri tahvil ihracına hazırlanıyor.

Fitch not indirimi ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından risk maliyetlerini düzenleyerek sermaye yeterliliğini yükseltecek düzenlemeleri bekleyen Türk bankacılık sektörü bir taraftan tahvil piyasasında aksiyon alıyor.

Son dönemde bankaların Basel III uyumlu sermaye benzeri tahvil ihraçlarıyla sermaye yeterlilik oranlarını yükseltmeye yöneldikleri görülüyor.

Basel III uyumlu sermaye benzeri tahvil ihraçları sermaye yerine sayılarak bilançoda  bilançoda doğrudan bankaların sermayesine eklenerek "kritik eşik"ten uzaklaşmalarını, bu sayede de kredi kanallarını açacak gerekli manevralar için alan kazanmalarını sağlıyor.

AKBANK SERMAYE YETERLİLİĞİNİ TEK İHRAÇTA 80 BAZ PUAN ARTIRDI

Akbank'ın Mart ayı başında, şu ana kadar Türk bankalar arasındaki en yüksek olan 2,2 milyar talep ve yüzde 7,2 ile ABD faizleri üzerine ödenen en az primin kaydedildiği 500 milyon dolarlık ihracı, bankanın sermaye yeterliliğini tek hamlede 80 baz puan yükseltmişti.

TSKB DE AKBANK'I İZLEDİ

Daha sonra TSKB de 300 milyon dolarlık bir ihraç gerçekleştirdi ve 1,1 milyar dolarlık talep alırken sermaye yeterliliğini 500 baz puan kadar yukarı çekti.

HALKBANK HAZIRLIKLARA BAŞLADI

Son hamle ise Halkbank'tan geldi. Dün Londra'da yatırımcı toplantısı düzenleyen Halkbank yetkilileri bugün Boston'da ve Pazartesi günü New York'ta olacak. Toplantılar için BofA Merrill Lynch, Citigroup, Commerzbank, HSBC, JP Morgan ve UniCredit Bank'a da yetki verilmişti. Diğer Basel III ihraçlara benzer şekilde sermaye benzeri tahvilin 5 yıl sonra geri çağırma opsiyonuyla 10 yıl vadeli olacak.

"EN ERKEN 28 MART"

Akbank ihracından sonra BusinessHT'ye yaptığı değerlendirmelerde Halkbank'ı da önümüzdeki dönemde ihraç beklenebilecek bankalar arasında sıralamış olan İş Yatırım Uluslararası Piyasalar SGMK ve FX Uzmanı Uygar Kurtbay, "En erken 28 Mart’ta ihraç detaylarının belirlenmesini ve talep toplanmaya başlanmasını bekliyorum." diyor.

SERMAYE YETERLİLİĞİ KRİTİK EŞİĞE YAKIN

Halkbank'ın sermaye yeterliliği oranı ise yüzde 12,5 ile sektör ortalaması olan yüzde 14,1'in altında. Diğer taraftan BDDK , Türkiye'de bir bankanın kısıtlama olmaksızın faaliyetlerine devam edebilmesi için yüzde 12 sermaye yeterliliği şatı uyguluyor.

Bu noktada Kurtbay, "Sermaye yeterlilik rasyosu BDDK’nın belirlediği seviyenin sadece 50 baz puan üzerinde olan bankanın Eurobond ihracı ile bu oranı yukarı çekeceğini ve buna ek olarak Kredi Garanti Fonu sayesinde de kredi riskini düşürerek yine rasyolarında iyileşme kaydedecek." diyor. Buna karşın Kurtbay, Halkbank’ın ülke eğrisi üzerine ortalama 120 baz puan spread ile ucuz bir şekilde yapıldığını belirttiği fiyatlamasının yakın vadede değişmemesini beklediğine de dikkat çekiyor.

Halkbank'ın yatırımcı görüşmeleri ile tanıtımına devam ettiği ihraç, bankanın Basel III uyumlu sermaye benzeri eurobondu olacak.

 

Yukarı

Business HT×