BIST 100 115.748 % -0,99
USD/TRY 6,8623 % 0,15
EUR/TRY 7,7160 % 0,17
Piyasalar
115.748
% -0,99
6,8623
% 0,15
7,7160
% 0,17
1,1246
% 0,04
9,63
0,25
1.772,05
% -0,19
42,80
% -0,79
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Petrolde haftasonu anlaşması BIST'e nasıl yansıyacak?

Petrolde OPEC ve OPEC dışı üreticilerin 15 yıl sonraki ilk anlaşması ralliyi bir kez daha ateşledi. Artan petrol fiyatları BIST'e nasıl yansıyacak?

Petrolde haftasonu anlaşması BIST'e nasıl yansıyacak?
12 12 2016, 07:46

Cumartesi günü Viyana'da bir araya gelen OPEC ve OPEC dışı petrol üreticileri 15 yıl sonra ilk kez ortak hareket etmek için anlaştı. Analistler, kararın hisselere etkisini mercek altına aldı.

OPEC dışı ülkeler üretim kesintisinde OPEC'e katılma ve üretimi gelecek yıl günlük 558,000 varil düşürme konusunda anlaşma sağladı.  OPEC ve OPEC dışı ülkelerin üretimi kısma planı dünya petrolünün yüzde 60'ını üreten ülkeleri kapsıyor, ancak bu ülkeler arasında ABD, Çin, Kanada, Norveç ve Brezilya gibi önemli üreticiler yer almıyor.

Ayrıca Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı S. Arabistan'ın üretimi geçen ay Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) üyeleri ile anlaşmaya varılanın "kayda değer bir şekilde altında kısacağını" söyledi.

ANALİST YORUMLARI

Kararı değerlendiren Melbourne'de IG Ltd. baş piyasa stratejisti Chris Weston, "Üreticilerin piyasayı daha yukarıda dengeye kavuşturmak istemesi çok güçlü bir mesaj," dedi ve "Açıklamanın içeriğne bakıldığında, olabildiğince yukarı yönlü olduğu görülüyor" şeklinde görüş bildirdi.

Kararın Türk hisselerine etkisine değinen Ünlü&Co'dan Vedat Mizrahi ile Sinan Veziroğlu ise bugünkü notlarında kısa vadede havacılık sektörünün negatif etkileneceğini, Tüpraş'ta ise olumlu etkinin devam etmesini beklediklerini ifade etti:

"OPEC dışı üreticiler de üretim kesintisi için anlaştı. OPEC, 2001'den bu yana ilk kez kartel dışı üreticilerin arz kesintisine desteğini kazandı. Rusya'nın yanı sıra Meksika, Umman, Azerbaycan gibi toplamda 10 üretici üretimlerinni günlük 600 bin varil düşürmek için Cumartesi günü anlaştı. 

OPEC üreticilerinin üretimi günlük 1 milyon varil üzerinde kısmak için anlaştıkları 30 Kasım'dan bu yana ham petrol yüzde 15 ralli yaptı. Suudi Arabistan enerji bakanı Khalid Al Falih, geçen hafta anlaşılanın daha üzerinde bir kesinti yapabileceklerini vurguladı ve brent varil başına 57 doları aştı.

Petrolde devam eden rallinin ilk aşamada havacılık sektörüne ve uzun vadede Petkim'e negatif yansıyacağını düşünüyoruz. Tüpraş ise tarihsel korelasyonu olmasa da petrol fiyatlarında yükselişin daha yüksek çeşitlilik ve yüksek rafineri marjlarını sağlayacağı beklentileriyle olumlu etkilenmeye devam edecek gözüküyor."

Daha öne Ak Yatırım analistleri de petrol fiyatlarındaki artışın, Petkim’in FAVÖK marjında baskı yaratarak operasyonel performansını olumsuz etkileyebileceğini ifade etmişti. Aygaz ve Tüpraş olumlu, havacılık hisseleri olumsuz olarak öne çıkarılmıştı. 

SUUDİ VE RUS BAKANLAR MUTLU

Al-Falih, karar sonrası Twitter'da gülümsediği bir fotoğrafı paylaşarak kararı tarihi olarak niteledi. Rus enerji bakanı Novak ise "Bunu sonunda tamamladığımızda memnunum. Ama bu yolun sonu değil. Anlaşmayı uygulamak için ortak çalışmamız gereken çok iş var" dedi.

YÜKSELİŞ HIZLANDI

Brent petrol 57,52'ye kadar yükseldikten sonra şu sırada 56,55'te. Cuma kapanışına göre yüzde 4,09 yukarıda.

Yukarı

Business HT×