BIST 100 115.794 % -2,46
USD/TRY 6,8637 % 0,07
EUR/TRY 7,7570 % -0,24
Piyasalar
115.794
% -2,46
6,8636
% 0,07
7,7566
% -0,24
1,1293
% -0,33
9,96
0,00
1.799,56
% -0,52
42,38
% -2,10
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Hükümetin atacağı yeni adımlar piyasa için ne anlama geliyor?

Analistler yeni tedbir ve teşvikleri değerlendirdi

Hükümetin atacağı yeni adımlar piyasa için ne anlama geliyor?
REUTERS 08 12 2016, 18:30

Başbakan Binali Yıldırım Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında alınan kararları açıkladı.

Yıldırım özellikle reel sektörün desteklenmesine yönelik alınan yeni tedbir kararlarını sıraladı ve tedbirler için bütçede yapılacak tasarrufların kullanılacağını söyledi.

Peki açıklanan tedbir ve teşvikler ne anlama geliyor?

İşte bazı bankacı ve ekonomistlerin Reuters'a verdikleri görüşler şöyle:

Oyak Yatırım Başekonomisti Mehmet Besimoğlu:

"Toplantının asıl amacına yönelik algı tam olarak sağlanamamış gözüküyor. Biz döviz borcu olan şirketlere yönelik daha belirgin bazı önlemler getirileceğini öngörüyorduk. Kısa vadedeki sorunlara daha çok odaklanılabileceğini öngörüyorduk. Yapılan iletişim bu yöndeydi. Bu ortaya çıkmadı. Ancak toplantıdan çıkanlara baktığımızda daha çok orta ve uzun vadede büyüme destekleyecek önlemler gördük." 

DNG Danışmanlık'tan Fatih Keresteci:

"Piyasanın beklentisi reel sektörün döviz pozisyon açığına ilişkin önlemler de getirilebileceği yönündeydi. Buna değinilmediği önlemlerin daha çok orta ve uzun vadede ekonomik aktiviteyi hızlandırmaya odaklandığı için piyasa tepkisi negatif oldu."

İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu:

"Bu adımların büyüme adına olumlu olduğunu düşünüyoruz. Yani yurtiçi kredi hacmini arttıracak bu adımlar (kredilere kefil olarak) gelecek yıl büyümeyi destekleyecektir. Ayrıca kredilerin yeniden yapılandırılması YP kredileri de kapsarsa kur kaynaklı risklerin de kısmen azalmasını sağlayacaktır. Bu adımların aynı zamanda bankacılık sektörü için de olumlu olacağını düşünüyoruz. Her ne kadar bu adımlara yönelik harcamaların ilave tasarruf ve bütçe kalemleri arasındaki ayarlamalar ile karşılanacağı söylense de bütçe açığı üzerinde bir risk olduğunu belirtmek gerek. Ancak diğer ülkeler ile kıyaslandığında büyümeyi desteklemek adına atılan bu adımlar için bütçede bu alanın olduğunu düşünüyoruz. Beklentilerin aksine kura yönelik kısa vadeli bir adım atılmaması ise ECB'nin de etkisiyle TL'de değer kaybına neden oldu." 

Yukarı

Business HT×