BIST 100 115.748 % -0,99
USD/TRY 6,8623 % 0,15
EUR/TRY 7,7160 % 0,17
Piyasalar
115.748
% -0,99
6,8623
% 0,15
7,7160
% 0,17
1,1246
% 0,04
9,63
0,25
1.772,05
% -0,19
42,80
% -0,79
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Bu hafta euro ve dolara yön verebilecek 5 önemli başlık

Yeni haftada Avrupa ve iç piyasalardan gelecek haberler, hafta içinde rekor tazeleyen euro ve dolar üzerinde etkili olacak

Bu hafta euro ve dolara yön verebilecek 5 önemli başlık
BUSINESSHT 04 12 2016, 18:03

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) sekiz yıl sonra ilk kez üretim kesintisine gitmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Döviz satın, altın alın” çağrıları ile hafta içinde 3,59 üzerine çıkarak yeni rekorlara imza atan doları kritik bir hafta bekliyor.

Amerikan Merkez Bankası’nın 14 Aralık’ta açıklanacak faiz kararı öncesi yatırımcının gözü hafta boyunca içeriden ve dışarıdan gelecek ekonomik veriler ile İtalyan referandumunun etkileri, AMB Başkanı Mario Draghi’nin açıklamaları, TBMM 2017 bütçe görüşmeleri ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun son toplantısının detaylarında olacak.

AB ile yaşanan polemikler, Suriye odaklı jeopolitik riskler, faiz tartışmaları, başkanlık referandumu ile ilgili muhtemel açıklamalar da izlenecek diğer gelişmeler olacak.

1- İTALYA REFERANDUMU

Euro Bölgesi gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 16'sını oluşturan Akdeniz ülkesi İtalya’nın 4 Aralık’ta gerçekleşen referandumdan çıkacak sonuç özellikle euro üzerinde etkili olabilir. Euro/TL, hafta içinde 3,82’ye kadar çıkmıştı.

1946’dan bu yana çift meclisli yasama sisteminin geçerli olduğu İtalya’da halk, bu sistemin törpülenmesi, parlamento ve bazı devlet dairelerinin masraflarında kısıntıya gidilmesi, Ulusal İş ve Ekonomi Konseyi’nin lağvedilmesi ile anayasanın 5. maddesinin gözden geçirilmesine ilişkin parlamentoda onaylanan ve 15 Nisan 2016’da resmi gazetede yayımlanan anayasa değişikliğini, kabul edip etmeyeceği sorusuna, “Evet” ya da “Hayır” diyecek.

Başbakan Matteo Renzi, kendisi ve hükümetinin hazırladığı söz konusu reform için “Hayır” oyu çıkması durumunda istifa edeceğini açıklamıştı. Bu da İtalya’nın AB’den çıkması da dâhil farklı senaryoların doğmasına neden oluyor. 

2- DRAGHİ’DEN PARASAL GENİŞLEME AÇIKLAMASI

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, İspanyol gazete El Pais'e yaptığı açıklamada 8 Aralık'ta parasal genişlemeyi Mart 2017'nin ötesine uzatıp uzatmayacaklarına karar vereceklerini belirtti.

Draghi, bu açıklamasıyla kararın 2017'de ötelenebileceği spekülasyonlarını zayıflatmakla birlikte 'tapering' ihtimalini de dışarıda tutmadı. Draghi, daha uzun vade için 'tapering'i de tartışabileceklerini söyledi.

Halihazırda AMB, Mart 2017'ye kadar aylık 80 milyar tahvil alımını kapsayan parasal genişleme programını sürdürüyor.

3- EKK KARARLARI

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, cuma akşamı gerçekleşen Ekonomi Koordinasyon Kurulu kararlarının 8 Aralık Perşembe günü Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanacağını söyledi. 

Kararların kısa vadede uygulanacağını vurgulayan Kaynak, şöyle devam etti.

"Bir kısmı cuma günü, bir kısmı 1 Ocak'tan itibaren uygulanacak. İş gücü piyasalarında da istihdamı arttıracak çalışmalar var. Herkesin merak ettiği bir husus daha var; Avrupa'da 'Türkiye ile müzakereleri donduralım' tavsiye kararından sonra bizim için iki önemli hadise var. Bir tanesi Gümrük Birliği ne olacak? Biri de Türkiye'de 3 milyon mülteci var. Bunlarla ilgili geri kabul birebir anlaşması ve mali yardım paketi var. Bunlar ne olacak?”

4- BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ BAŞLIYOR 

2017 Yılı Bütçe Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2015 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısının görüşmeleri, TBMM Genel Kurulunda, pazartesi saat 13:00'te başlayacak ve 12 gün sürecek. 

BDDK, SPK, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EPDK, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bütçesi görüşülecek kurumlar arasında.

5- KASIM AYI ENFLASYON 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 5 Aralık’ta Kasım ayına ait Tüketici Fiyat Endeksi ile Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi’ni açıklayacak.

Ekim ayında enflasyon aylık bazda yüzde 1,44, yıllık bazda yüzde 7,16 yükselerek beklentilerin altında geldi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yıllık artışın yüzde 7,4, aylık artışın ise yüzde 1,68 olması yönündeydi.

Çekirdek enflasyon yüzde 7,04 artarken, gıda enflasyonu yüzde 5,2 oldu.

Yukarı

Business HT×