BIST 100 117.741 % -0,56
USD/TRY 6,8647 % -0,01
EUR/TRY 7,8251 % 0,00
Piyasalar
117.741
% -0,56
6,8647
% -0,01
7,8251
% 0,00
1,1396
% -0,05
10,22
0,00
1.806,49
% -0,16
43,12
% 0,51
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Türkiye ve Fransa'dan kaçan turistin tercih ettiği 4 ülke

Bir dönemin en gözde tatil destinasyonları olan Fransa ve Türkiye için rüzgâr tersine döndü. Endişeli turist rotasını İber Yarımadası ve komşuya çeviriyor

Türkiye ve Fransa'dan kaçan turistin tercih ettiği 4 ülke
BLOOMBERG NEWS 26 07 2016, 12:13

Son bir yılda ardı ardında gelen bombalı saldırıların ardından darbe girişimiyle sarsılan Türkiye ile IŞİD'in kanlı eylemlerinin hedefindeki Fransa, bu yaz turizmi en çok sarsılan iki ülke oldu. Endişeli turist rotasını, İspanya ve Portekiz'e çevirdi.

Portekiz Ekonomi Bakanı Manuel Caldeira Cabral, verdiği bir röportajda "Portekiz her zaman güvenli bir destinasyon olarak kabul ediliyor. Gelecek yıl her sezonda turist artışı bekliyoruz" dedi.

Kanarya Adaları'nda bulunan Seaside Hotel Genel Müdür Yardımcısı Almudena Martin de Bloomberg'e yaptığı açıklamada son dakika rezervasyonlarının arttığını, ilave kişi çalıştırmak zorunda kaldıklarını ve bu yeni patlayan taleple baş edebilmek için planlarda değişiklik yaptıklarını söyledi. 

Turizm, hem İspanya'nın hem de Portekiz'in gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 10'unu oluşturuyor. Mayıs ayında İspanya'ya gelen turist sayısındaki artış yüzde 7,4 oranında gerçekleşti. Son olarak12 yıl önce terörün hedefi olan İspanya'yı 2015'te 68 milyon kişi ziyaret etti. Portekiz'i ziyaret edenlerin sayısı ise bir ayda yüzde 13 arttı.  

Bu iyimser tablo ne yazık ki Türkiye ve Fransa için geçerli değil. Fransa'nın başkenti Paris'te altı noktada gerçekleşen, 130 kişinin öldüğü terörist saldırılarının ardından dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesindeki turist sayısı 2015 son çeyrekte yüzde 8,7 düştü.

Euromonitor International'ın tahminlerine göre bombalı saldırılar ve Rusya krizi sonrası ilk çeyrekteki turist sayısı yüzde 10 gerileyen Türkiye , yılı 32, 9 milyon yani yüzde 5,2 turist kaybıyla kapatacak.

İspanya'da bulunan ESADE Business School Profesörü Josep Francesc Valls, seyahat etmek isteyenlerin, Türkiye'yi çatışma bölgesi gibi gördüğünü dolayısıyla rotalarını daha güvenli gördükleri İber Yarımadası'na çevirdiklerini söyledi.  

İTALYA DA SEÇENEKLER ARASINDA

İtalya'da turistlerin "güvenli" gördüğü bölgeler arasında.

Akdeniz'in Sicilya'dan sonra ikinci en büyük adası Sardinya'da yer alan Starwood Hotels & Resorts, yılın ilk altı ayında yüzde 33 büyüdü.

YUNANİSTAN İÇİN HEM RİSK HEM FIRSAT

Yunanistan ise hem Türkiye'deki gerilimden etkilenebilecek hem de son dakika değişikliklerinin adresi olabilecek bir ülke.

Yunanistan Turizm İşletmeleri Birliği (SETE) Başkanı Andreas Andreadis Reuters'a yaptığı açıklamada, "Son dakika gelen turistlerin Türkiye payı azalacak ve muhtemelen iptaller olacak. Az da olsa Yunanistan bundan pay kazanacak" dedi.  Andreadis ayrıca, "Türkiye'nin istikrarsız olması hoşumuza gitmiyor. Bu durum, Yunanistan'ı da etkileyebilir. Bu durumdan memnun değiliz" ifadelerini de kullandı.

Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan, ekonomisinin toparlanması için bol güneşli adalarına, kumlu plajlarına ve ören yerlerine güveniyor. Turizm Yunanistan'ın 185 milyar Euro değerindeki ekonomik çıktısının yaklaşık yüzde 17'sini oluşturuyor ve çalışan nüfusun beşte birini istihdam ediyor.

Geçen yıl Euro bölgesinden çıkmanın eşiğinde olan Yunanistan'ın 23.6 milyon olan turist sayısının bu sene 25 milyona çıkmasının ardından, yılın başında SETE, 2016 turizm gelirlerinde yüzde 5 değerinde toplamda 15 milyar Euroluk bir artış gözlemlemişti.

Yukarı

Business HT×