BIST 100 117.741 % -0,56
USD/TRY 6,8659 % 0,08
EUR/TRY 7,8222 % 0,44
Piyasalar
117.741
% -0,56
6,8661
% 0,08
7,8223
% 0,44
1,1392
% 0,42
10,22
0,00
1.809,12
% 0,35
42,83
% 0,26
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Zeybekci: Merkez Bankası tereddüt gösterirse anlayışla karşılarım

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "TCMB'den faizlerde cesur adımlar bekliyorum; son yaşananların ardından tereddüt gösterirse de anlayışla karşılarım" dedi

Zeybekci: Merkez Bankası faiz indirmezse anlayışla karşılarım
19 07 2016, 11:39

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinde cesur adımlar atmaya devam etmesini beklediğini ancak haftasonu gerçekleşen başarısız darbe girişimi sonrası bankanın bugünkü toplantıda cesur adımlar atmak konusunda tereddüt gösterirse de anlayışla karşılanacağını söyledi.

Reuters'ın sorularını yanıtlayan Zeybekci, TCMB'nin faiz indirimlerini desteklemek için bazı düzenlemelerle katkı verebileceklerini de belirterek, TCMB'nin atacağı tüm adımları hükümet olarak destekledikleri kaydetti.

Merkez Bankası (TCMB) bugün Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin sonuçları 1400'da açıklayacak. TCMB'nin faiz indirimlerine devam etmesi beklenirken, Cuma günü gerçekleşen darbe girişiminin ardından biraz daha temkinli bir duruş sergileyerek koridorun üst bandında 25 baz puanlık indirim yapılması öngörülüyor.

"TCMB'nin bugünkü toplantıda indirim yönündeki kararını cesur bir şekilde desteklemeye devam ediyorum" diyen Zeybekci, şöyle devam etti:

"Cuma, Cumartesi ve Pazar günkü gelişmelere baktığımız zaman ise TCMB'nin tereddüt göstermesinin de anlayışla karşılayabilirim. Türkiye'nin geleceğindeki hastalıklardan kurtulmuş olmasının pozitif anlamda etkilemesini ve indirimde cesur adımı bekliyorum."

Kur, faiz, eurobond getirileri, CDS'ler ve borsa Cuma gecesi gerçekleşen darbe girişiminin yatırımcı güveninde yarattığı zedelenmenin etkisiyle dün sert değer kaybetti TL dün 2008 yılından beri en sert günlük kayıplarını yaşadı.

Zeybekci, başarısız darbe girişiminin turizm gibi bazı sektörler başta olmak üzere piyasaları ve ekonomiyi etkilemesinin kaçınılmaz bir sonuç olduğunu ancak etkilerin bir hafta gibi kısa bir vadede terse dönmesini beklediğini söyledi.

"Ekonominin etkilenmesi kaçınılmaz, turizmin etkilenmesi kaçınılmaz ancak kısa vadede bir haftalık süreçte algının pozitife döneceğini düşünüyorum" diyen Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milletin ve siyasetin demokrasiye bu kadar güçlü bir şekilde sahip çıkarak önünde demokrasiyle ilgili tüm tereddütleri ortadan kaldırıldığından dolayı ekonomi de bundan olumlu yönde etkilenecektir."

Zeybekci, piyasalarda bugünden itibaren toparlanmanın başlayacağını da kaydederek, "Bugünün dünden çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Döviz tarafında iç tasarruf sahiplerinin yoğun bir desteği görülüyor. Ekonomik anlamda daha fazla dengesizliğin matematik tabanı yok. TL'nin dolar karşısında bugünden itibaren toparlanacağını, borsanın kayıplarını geri almaya başladığını göreceğiz. Yarından itibaren ise çok daha net bir şekilde geçen hafta Cuma gününe dönmeye yönelik işlemlerin başlayacağını düşünüyorum" dedi. 

Yukarı

Business HT×