BIST 100 95.411 % 0,00
USD/TRY 5,3656 % 0,54
EUR/TRY 6,1239 % 0,61
Piyasalar
95.411
% 0,00
5,3655
% 0,56
6,1254
% 0,67
1,1391
% -0,03
18,22
0,00
1.292,68
% -0,08
61,08
% -0,38
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

JPMorgan TL varlıklarda ağırlığını azalttı

JPMorgan politik belirsizlikler dolayısıyla Türk varlıklarında ağırlığını azaltma kararı aldı

JPMorgan TL varlıklarda ağırlığını azalttı
BUSINESSHT 10 05 2016, 15:31

Geçen hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun istifa kararı alıp, AK Parti'yi kongreye götürmesi kararı sonrasında yabancı bankalar Türk varlıkları ile ilgili pozisyonlarını değiştirmeye devam etti. 

JPMorgan bugün yayınladığı raporunda Türk varlıklarla ilgili pozisyonlarını azalttıklarını açıkladı. Böylelikle Morgan Stanley ve BofA'dan sonra JPMorgan da Türk varlıkları ile ilgili posizyonlarında revizyona gitmiş oldu. 

Geçen hafta Societe Generale, UnCredit ve Commerzbank gibi diğer bankalar da siyasi gerilimin özellikle TL'yi olumsuz etkileceyeceğine dikkat çekmişti. 

Aralarında JPMorgan Türkiye ekonomisti Yarkın Cebeci ve CEEMEA Bölgesi Hisse Stratejisti David Askerkoff'un yer aldığı analistler tarafından hazırlanan notta Başbakan Davutoğlu'nun beklenmedik bir şekilde görevinden ayrılma niyetini ortaya koyması ve AKP'nin 22 Mayıs için olağanüstü kongre kararı almasının ortaya çıkardığı belirsizliğin risk azaltımı gerektirdiğini bildirdi.

JP Morgan bugün yayınladığı raporda, Başbakan Davutoğlu'nun görevi bırakma kararı almasıyla birlikte Türk Lirası, Türkiye'nin yerel para ve döviz cinsinden tahvilleri ile hisse senetleri için tahvsiyelerini aşağı yönlü revize ettiklerini bildirdi.

JP Morgan, Türk Lirası'nın GBI-EM model portföyü içindeki ağırlığını belirsizlik ve yüksek risk primi nedeniyle 'ağırlığını azalt'a indirirken, yerel para cinsinden tahvillerin aynı portföydeki ağırlığını da 'ağırlığını artır'dan 'piyasa ağırlığı' seviyesine çekti.

Türkiye'nin yabancı para cinsinden tahvillerini EMBIGD model portföyündeki ağırlığını yükselen politik stresin daha yüksek getiri farklarına yol açmasının muhtemel olduğuna işaret ederek 'ağırlığını azalt'a çekin JP Morgan, Türk hisse senetleri için tavsiyesini de 'ağırlığını artır'dan 'nötr'e düşürdü.

DOLAR/TL 3,10 OLUR

Kurum Türk Lirası ile ilgili beklentilerini de açıkladı. Buna göre önümüzdeki 3 ay içinde dolar/TL'nin 3,10 seviyesine gelmesi bekleniyor. 

Kurum, Türkiye'de kurumsal kredilerin seviyesi ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Raporda yer alan değerlendirmelere göre Türkiye'de kredi değerlemeleri oldukça makul görüldüğü için kurumsal kredilerle ilgili bir sağlıklı bir tablo söz konusu. Dolayısıyla kurum Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank ile ilgili "ağırlığını artır" tavsiyesini koruduğunu açıkladı. 

Yukarı

Business HT×