BIST 100 90.529 % -0,94
USD/TRY 5,3621 % 0,41
EUR/TRY 6,0681 % -0,13
Piyasalar
90.529
% -0,94
5,3621
% 0,41
6,0681
% -0,13
1,1306
% -0,48
21,35
-0,21
1.239,02
% -0,24
60,28
% -1,90
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

"Kur savaşları bitti" demek için erken

Deutsche Bank Makro Stratejisti Alan Ruskin, kur gerginliğinin hâlâ var olduğunu söyleyerek doların yükselişini durdurmak için 1985'teki Plaza Anlaşması gibi bir ortak karara ihtiyaç olduğunu ifade etti

"Kur savaşları bitti" demek için erken
MARKETWATCH 25 03 2016, 12:36

ABD, Avrupa ve Çin merkez bankaları yetkililerinin şubat ayında Çin'de gerçekleşen G-20 zirvesinde doların diğer para birimleri karşısındaki hızlı yükselişini durdurmak için gizli bir anlaşmaya imza attığı yönündeki tartışmalara Deutsche Bank Makro Stratejisti Alan Ruskin de katıldı. Ruskin'e göre para birimlerini zayıflatarak ihracat üstünlüğü sağlama çabalarıyla büyüyen kur savaşları yavaşlamış gibi görünse de kılıçlar henüz kınına sokulmuş sayılmaz.

ABD dolarını kontrollü biçimde düşürmek için 1985'te imzalanan Plaza Anlaşması gibi bir ortaklığa ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Ruskin'e göre özellikle Çin'in beklenmedik devalüasyon kararları sonrası piyasalarda doğan şok dalgası böyle bir anlaşmayı gerekli kılıyor. 

Ruskin, yılbaşındaki dört faiz artışı ihtimalini ikiye düşüren Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) güvercin yaklaşımının yatırımcıları yanıltmaması gerektiğini söyledi. Ünlü analist, Fed'in hedefinde "daha yumuşak dolar seviyesi" olmadığını belirtti. Ruskin ayrıca, diğer iki faiz artırımının uzun dönemde doları daha da güçlendireceğinin altını çizdi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) kur savaşında beyaz bayrak çekmeye zorlandığını söyleyen Ruskin bu bankaların silahlarının giderek boşaldığını ifade etti. Çin'in durumu ise Fed'in sıkı para politikasının zamanlamasına bağlı.

Kur gerginliğinin açık bir şekilde hâlâ var olduğunu söyleyen ekonomist bilgilendirme notunda şu ifadeleri kullandı:

"Çin tarafından bakıldığında ABD dolarına erişebilmek zor çünkü Çin bütçesinin fazla veriyor olması para biriminin değersizleştirildiği anlamına gelmiyor. ABD tarafından bakıldığında ise Çin'in döviz kuru politikasının ne zaman şeffaf olacağı konusunda belirsizlikler var. ABD ve Çin ortak cephesinden bakıldığında da Çin, döviz kurunun belirlediği bir piyasaya doğru yöneliyor. Ancak bu yolun, tahrip edici olduğu konusunda kesinleşmiş bir hüküm yok. En azından giderek yükselen ABD dolarının küresel dengesizliği artırdığı yönünde ortak bir kanı var. Bu, kısıtlayıcı bir etken olsa da dolardaki artışı durdurmuyor."

Yukarı

Business HT×