BIST 100 90.787 % 0,32
USD/TRY 5,9011 % 0,45
EUR/TRY 6,6346 % -0,23
Piyasalar
90.787
% 0,32
5,9011
% 0,45
6,6346
% -0,23
1,1212
% -0,59
22,67
0,05
1.341,70
% -0,05
62,01
% 1,14
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Özince: Banka hisseleri yerlerde sürünüyor

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Fed'in faiz artışının Türkiye'ye etkileri ve banka hisseleri hakkında açıklamalarda bulundu

Özince: Banka hisseleri yerlerde sürünüyor
BUSINESSHT 17 12 2015, 16:14

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince bütün bankacılık sisteminin hisse senetlerinin yerlerde süründüğünü söyledi.

Atılım Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Liderlik ve Başarı’ konulu konferansta konuşan Ersin Özince, “Bunun nereden çıkartıyorsunuz derseniz de kendi bankamın hisse senetlerinden görebiliriz. Maalesef çok iyi neticeler almamıza ve kimisine gıpta ettirecek seviyelerde karlar etmemize rağmen bizim bankamızın hisse senetleri sadece bizim bankamızın hisse senetleri değil bütün bankacılık sisteminin hisse senetleri neredeyse yerlerde sürünüyor" dedi.

Özince, "çok uzun bir zamandır fizibilitesinden hiç tereddütümüz olmayan önemli yatırım projelerimize hiçbir yabancı bankanın girmiyor olmasının" da diğer bir gösterge olarak düşünülebileceğini belirtti.

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı ayrıca ABD Merkez Bankası (FED)'nın faizi 0,25 baz puan artırmasının Türkiye ekonomisi için çok büyük, yeni olumsuzluk oluşturmasını beklemediğini söyledi. Özince, bu olumsuzlukların zaten ekonomik olarak oldukça ciddi boyutta gerçekleştiğini belirtti.
 
Türkiye'nin ekonomik olarak yeni bir hikayeye ihtiyacı olduğunu dile getiren Özince, “Tabi bu olumsuzlukların yeni hükümetimizin değerlendirmekte olduğunu varsayıyorum. Ama ülkemizin son yaşadığı gelişmeleri ve bunun yanında da ekonomik gelişmeleri de koyarsak yani büyüme oranı enflasyon, faizler, bankacılık sektöründe gelinen nokta yani bankacılık sermayesinde artık belli bir kaldıraç imkanının azalmasının önümüzdeki dönemler açısından 2004'ten sonraki dönemlerdeki gelişmeyi gösteremeyeceğimiz kaygısını yaratıyor bende.” şeklinde konuştu.
 
"EN BÜYÜK KAYGIM GENÇ İŞSİZLİK"
 
En büyük kaygısının genç işsizlik olduğunu kaydeden Özince, “Ülkede hangi gösterge neyi gösterirse göstersin ama bu kadar geniş bir kitleye genç ve çoğunlukla da vasıflı bir kitleye istihdam olanağı sağlayamamanın sıkıntısını biz nasıl aşacağız bilemiyorum. Bununda hepsi bence reformlardan geçiyor. Türkiye'nin bu konuda aşığı olmamakla birlikte Avrupa Birliği (AB) normları doğrultusunda kendini geliştirmesini vatandaş olarak gönlüm arzu ediyor" diye konuştu.  

Yukarı

Business HT×