BIST 100 1.060,59 % 0,00
USD/TRY 7,3124 % 0,45
EUR/TRY 8,6277 % 0,63
Piyasalar
1.060,59
% 0,00
7,3124
% 0,45
8,6277
% 0,63
1,1796
% 0,08
12,99
0,00
2.029,21
% -0,31
44,87
% 1,06
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Fed toplantısında neler oldu?

ABD Merkez Bankası Fed küresel görünüme dair endişeler nedeniyle Eylül toplantısında faizleri artırmadığını söyledi

Fed toplantı tutanakları açıklandı
BLOOMBERG NEWS 08 10 2015, 20:42

ABD Merkez Bankası Fed, faizleri değiştirmediği Eylül toplantısına ilişkin tutanakları açıkladı.

Tutanaklar faiz artırım kararının küresel riskler sebebiyle ertelendiğini teyit ederken, üyelerin görünümün daha belirgin hale gelmesini bekleyerek adım atma konusunda "ihtiyatlı" olduğunu gösterdi.

KÜRESEL ENDİŞELER

Tutanaklarda, üyelerin "iki toplantı arasındaki dönemde yaşanan gelişmelerin komitenin ekonomik görünümünü dramatik bir şekilde değiştirmediği konusunda hemfikir" olduğu, ancak "görünümün kötüleşmediğine dair yeterli bilgi sahibi olmak için bekleme konusunda ihtiyatlı olmaya karar verdiği" belirtildi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) ayrıca tüketici harcamaları ve konut sekötrü de dahil olmak üzere ABD'deki ekonomik şartların iyileşmeye devam ettiğini ve istihdam piyasasının Fed'in uzun vadeli hedeflerine ulaştığını veya yaklaştığını kaydetti.

Ancak yine de Çin ekonomisindeki durum ve bu durumun diğer ekonomilere de sıçrama risklerine ilişkin endişelerin "ABD net ihracatını" olumsuz etkilemesinin ve doların daha da fazla güçlenmesine sebep olmasının yüksek ihtimal olduğuna dikkat çekildi.

ENFLASYON VE İSTİHDAM

Metinde, "Katılımcılar son zamanlarda gerçekleşen küresel gelişmelerin kısa vadede enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı yaratmasını bekliyor. Önceki tahminlerine göre, enflasyon üzerinde riskler olduğunu düşünenler arttı" denildi.

Tutanaklar ayrıca, üyelerin istihdam kaynaklarında son aylarda görülen "önemli düşüşe" rağmen işsizliği ne kadar aşağıya çekmeye çalışmaları gerektiği konusunda uzun süre tartıştıklarını ortaya koydu. Bazı üyelerin part-time çalışanlar ve iş gücü dışındakilere dikkat çekerek istihdamdaki toparlanmanın yeterli seviyede olmayabileceğine işaret ettiği görüldü.

Merkez bankası küresel endişeler ve enflasyondaki iyileşmenin yeterince iyi olmadığı gerekçeleriyle faizleri 2008'den bu yana tuttuğu sıfıra yakın seviyede bırakmış, ancak yıl sonuna kadar faiz artırımına kapının açık olduğu mesajı vermişti. Toplantı sonrası yayınlanan tahminlere göre, 17 üyeden 13'ü ilk artırımın bu yıl geleceğini düşünüyordu.

Ancak geçen Cuma günü açıklanan ve beklentilerin oldukça altında kalan ABD tarım dışı istihdam verisi Fed'in 15-16 Aralık tarihlerindeki toplantısında da faiz artırma ihtimalinin azaldığı yönünde algılanmıştı.

Yukarı

Business HT×