BIST 100 1.100,26 % 0,00
USD/TRY 7,3492 % 0,15
EUR/TRY 8,6867 % 0,13
Piyasalar
1.100,26
% 0,00
7,3492
% 0,15
8,6874
% 0,14
1,1818
% 0,02
13,83
0,00
1.955,16
% 0,07
45,11
% 0,33
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

S&P'den zayıf TL yorumu

S&P Türkiye Baş Analisti Frank Gill zayıf Türk Lirası'nın Türk şirketlerin döviz borçlarını ödemesini zorlaştırabileceğini belirtti

S&P: Zayıf TL şirketleri zora sokabilir
AA 09 09 2015, 10:49

S&P Türkiye Baş Analisti Frank Gill Türkiye'de güçlü bilançoları ve nakit akışı olan güçlü şirketlerin sermaye piyasalarına olan erişimini sürdüreceklerini fakat zayıf Türk Lirası'nın Türk şirketlerin döviz borçlarını ödemesini zorlaştırabileceğini belirtti.

Gill, "Likidite koşullarının tersine dönmesi durumunda, Türkiye’ye akan sermaye çıkış yapabilir ve dış borcun finansmanı zor olabilir" değerlendirmesini yaptı.

S&P Analisti Aarti Sakhuja da Türkiye'de politik belirsizliğin yılın geri kalanında da yüksek seyredebileceğini söyledi. Sakhuja, "Bu durumun tüketici güveni ve yatırım aktivitesi üzerinde etkisinin olabileceğini düşünüyoruz. Fed faiz artırımını ertelese bile dış finansman ortamının Türkiye için oldukça oynak olmasını bekliyoruz" dedi.

"TÜRKİYE BU YIL YÜZDE 3 BÜYÜR"

Frank Gill, Türkiye ekonomisinin bu yıl sonu itibarıyla yüzde 3, gelecek yıl ise yüzde 3,2 büyüme kaydetmesinin beklendiğini kaydetti.

İran’ın temmuz ayında varılan nükleer anlaşma sonrasında uluslararası piyasalara açılma olasılığını değerlendiren Gill, “İran pazarının açılması olasılığı Türkiye’nin ihracatçıları için son derece pozitif bi pazar fırsatı. İran son derece büyük bir tüketim pazarı” ifadesini kullandı.

Gelişen piyasalarda sermaye çıkışlarının son aylarda hızlanmasına da değinen Gill, “Türkiye’nin cari açığının yaklaşık yüzde 60’lık kısmı başlıca bankalar tarafından dış borç ile finanse ediliyor. Öte yandan küresel likiditedeki fazlalık hala kendisine gidecek yer aramaya devam ediyor. Endişemiz şu ki likidite koşullarının tersine dönmesi durumunda, Türkiye’ye akan sermaye çıkış yapabilir ve dış borcun yeniden finansmanı zor olabilir. Dolayısıyla yerel likidite koşulları sıkılaşabilir” diye konuştu. 

"FED'İN EYLÜL'DE FAİZ ARTIŞINA GİDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ"

S&P Türkiye Analisti Aarti Sakhuja ise “Erken seçim kararının Türkiye’nin yıl sonuna kadar istikrarlı bir hükümet oluşturamaması olasılığına işaret ettiğine inanıyoruz. Bu yüzden politik belirsizliğin yılın geri kalanında da yüksek seyredebileceğini, bu durumun tüketici güveni ve yatırım aktivitesi üzerinde etkisinin olabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca politik belirsizliğin potansiyel sermeye çıkışlarını da içerecek şekilde dışsal ve yerel gelişmelere verilecek politika karşılıklarında zayıflamaya dönüşebileceğini düşünüyoruz” dedi.

Türkiye’nin kredi notu ve görünümünü de değerlendiren Sakhuja, “Türkiye’nin negatif not görünümü, mali ölçütlerde ve borçluluk ölçütlerinde dış ödeme dengesi şoklarından ve değişen küresel likidite koşullarından kaynaklanabilecek bir bozulma beklenmesi durumunda kredi notunun önümüzdeki yıl üçte bir oranında düşme olasılığına işaret ediyor” diye konuştu.

S&P’nin temel senaryosunun ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylül ayında faiz artırımına gideceği yönünde olduğunu belirten Sakhuja, “Fed faiz artırımını ertelese bile dış finansman ortamının Türkiye için oldukça oynak olmasını bekliyoruz. Özellikle de Çin ekonomisinin yavaşladığı ve bunun gelişmekte olan ekonomilerdeki riskli varlıklara olan etki ettiği bir ortamda” değerlendirmesinde bulundu. 

Yukarı

Business HT×