BIST 100 114.809 % -0,85
USD/TRY 6,8659 % 0,06
EUR/TRY 7,7627 % 0,16
Piyasalar
114.809
% -0,85
6,8659
% 0,06
7,7627
% 0,16
1,1302
% 0,13
10,31
0,35
1.798,70
% -0,27
43,24
% 2,10
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Kader günü

Yunanistan bugün düzenlenecek AB Liderler Zirvesi için yeni önerilerini sundu. Anlaşma sağlanamaması durumunda Yunanistan'ın euro ve AB'den çıkması gündeme gelecek

"Başbakan üç lidere her iki taraf için de olumu olacak, kesin bir çözüm getirecek ve sorunların ele alınmasını ertelemeyen bir anlaşma için Yunanistan
AA 22 06 2015, 06:05

Kritik Avrupa Birliği Liderler Zirvesi öncesinde Yunanistan, uzlaşma sağlayabilmek için kreditörlerine yeni öneriler sundu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan'ın yeni önerilerini Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'ye ilettiğini duyurdu. Yunan kaynaklar da yeni önerilerin Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Almanya Başbakanı Merkel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker'e de ilettildiğini söyledi.

Tsipras'ın ofisinden yapılan açıklamada, "Başbakan üç lidere her iki taraf için de olumu olacak, kesin bir çözüm getirecek ve sorunların ele alınmasını ertelemeyen bir anlaşma için Yunanistan'ın teklifini sundu" denildi.

Gün boyu kurmaylarıyla görüşmeler yürüten Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, zirve için bugün Brüksel'de olacak. 19 ülkenin liderleri, Yunanistan'ın borç krizini aşmaya çalışacak.  Anlaşma sağlanamaması durumunda Yunanistan'ın iflas ederek euro'dan ve hatta Avrupa Birliği'nden çıkabileceğinden endişe ediliyor.

HÜKÜMETE DESTEK

Yunanistan'ın başkenti Atina'da parlamento binasının da bulunduğu Sintagma Meydanı'nda toplanan gruplar, Yunan hükümetine destek gösterisi düzenledi.

Gösteriye, Meclis Başkanı Zoi Kostantopulu ve Enerji Bakanı Panayotis Lafazanis'in yanı sıra Syriza milletvekilleri, sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve sosyal medya üzerinden örgütlenen yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Göstericiler, "Hayatlarımız kreditörlere ait değil", "Korkmuyoruz ve geri adım atmıyoruz" şeklinde sloganlar attı. Benzer gösterilerin Yunanistan'ın ikinci büyük şehri Selanik'te de düzenlendiği bildirildi.

Enerji Bakanı Lafazanis, gösteri sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin alacağı kararların Yunan halkının istekleriyle ters düşmeyeceğini ifade etti.

Atina'da Pazar günü de aynı yerde hükümet karşıtı gösteri düzenlenmiş, gösteriye anamuhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi'nin bazı milletvekilleri de katılmıştı.

Yukarı

Business HT×