BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2796 % 0,36
EUR/TRY 8,5736 % -0,43
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2796
% 0,36
8,5736
% -0,43
1,1787
% -0,76
12,99
0,73
2.035,55
% -1,36
44,40
% -1,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

TL'yi savunabilir mi?

Bankacılara göre, Merkez Bankası'nın bugün attığı adımlar kurda önemli bir değişiklik yapmayacak

Bankacılara göre, Merkez Bankası'nın bugün aldığı kararlar kurda önemli bir değişiklik yapmayacak
BUSINESSHT 22 04 2015, 16:38

Merkez Bankası beklendiği gibi faiz oranlarını değiştirmedi.

Sadece daha önce sinyalini verdiği gibi TL karşılıklara faiz ödenmesine ve döviz depo faiz oranlarının indirilmesine karar verdi.

Ancak bu kararlar, yıl başından bu yana yüzde 13 değer kaybderek dolar karşısında en çok zayıflayan para birimi olan TL'yi kurtarmaya yetecek mi?

İşte bankacıların yorumları:

GARANTİ YATIRIM

 • Alınan önlemlerin TL’deki baskının önüne geçebilecek boyutta olduğunu düşünmüyoruz. TL’de değer kaybı devam ettiği takdirde TCMB’den ek parasal sıklaştırmaya gitmesini bekleriz.
 • Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır.
 • TL’nin seyri bu süreçte belirleyici olacaktır. Öte yandan gıda fiyatlarında iyileşme beklentimiz devam ediyor.
 • Açıklanan diğer önlemler ise piyasa açısından TL’yi etkileme potansiyeline sahip değiller.
 • Bir önceki PPK notuna kıyasla değişiklik olan tek cümle TL munzam karşılıklara ödenen faize ilişkin değerlendirme. TL zorunlu karşılıklara ödenen faiz 50 baz puan yükseltildi. 
 • Zorunlu karşılıklara ödenen faizdeki artış daha önce bahsettiğimiz gibi döviz piyasasını etkilemeye yönelik bir hareket. Bankacılık net karı üzerindeki etkisi yüzde 0.8 ile oldukça sınırlı
 • Dün muhtemelen TCMB öncesi risk azaltma eğilimi nedeniyle uzun dolar pozisyonların kapatılmış olabileceğini, kurun bu sebeple 2,71den 2,68'e düştüğünden bahsetmiştik. TCMB’nin sıkılaştırma eğiliminin olmaması nedeniyle bu pozisyonlar yeniden açılıyor. 

AK YATIRIM

 • Daha önce de açıklandığı gibi PPK, döviz piyasalarındaki gerginliği azaltmak için döviz depo faizi oranlarını indirdi ve bankacılık sektörünü desteklemek için Türk lirası cinsinden zorunlu karşılılkara ödenen faiz oranını yükseltti. Her iki adım da finans piyasalarındaki istikrar desteklemek için atılmış ölçülü adımlar ve bize göre somut bir etkisi olmaz.
 • Küresel piyasalardaki belirsizlik, yerel para birimindeki kırılganlık ve gelecek enflasyon beklentileri sıkı para politikası gerektiriyor. Bize göre, gıda fiyatlarında beklenen düzelmenin gecikmesi de endişe verici. Öbür tarafta ise zayıf ekonomik aktivite, düşen çekirdek enflasyon ve daha düşük ithalat fiyatları var. Bu artı ve eksilerle birlikte seçim belirsizliği de düşünüldüğünde,s seçimlerden ılımlı bir sonuç çıkacağı varsayımıyla 75 baz puanlık faiz indirimi beklentimizi üçüncü çeyreğe erteliyoruz.
YATIRIM FİNANSMAN   
 • Bankanın döviz depo faizi oranlarında yaptığı indirimin Rezerv Opsitonu Mekanizması (ROM) kullanımı ve dolayısıyle döviz rezervi üzerinde önemli bir etkisi olacağından şüpheliyiz.
 • Karar TL'yi desteklemek için daha fazla adım atılmasını bekleyenler için hayal kırıklığı yarattı. Merkez Bankası daha sıkı bir duruş alıp almama takdirinin günlük bazda kendinde olmasını istiyor gibi görünüyor.
 • Piyasanın tepkisi en azından bazı yatırımcıların faizlerde bir değişiklik beklediğini gösteriyor. Ancak politik arka plan da düşünüldüğünde bu durum çok mümkün gözükmüyordu.
 • Üçüncü ay üst üstü bankanın büyüme görünümü yorumlarında bir kelime bile değişmedi. İlk iki ay için gelen zayıf veriler düşünüldüğünde bu bizim için şaşırtıcı oldu. 
 • Şubat ve Mart açıklamalrındaki cümlelerde yapılan önemli değişikliklerden sonra, bu açıklamada enflasyon yorumlarında da bir değişiklik yapılmadı. 
 • Önümüzdeki süreçte alınacak PPK kararları enflasyon görünümündeki iyileşmeye bağlı. Daha da spesifik olmak gerekirse, kararlar gelişmenin "hızına" göre alınacak.

FİNANSBANK 

 • PPK geçen haftaki açıklamasında kullanacağını söylediği araçları kullandı. Bu açıdan bakıldığında kararlar piyasa için yeni haber sayılmaz.
 • Şu ana kadar Merkez Bankası, para birimindeki kalıcı değer kaybı baskılarıyla mücadele etmek için döviz ve TL likiditiesi yönetimini kullanmayı tercih etti. Ancak bugün alınan iki kararın da TL'nin performansında önemli bir değişiklik yapmasını beklemiyoruz.
 • TL'deki zayıflığı, doların küresel yükselişi ve seçim belirsizliklerine bağlı olarak devam etmesini bekliyoruz. bunun souncuda da seçim sonrası dönemde önemli oranda bir fazi artışı görülebilir.
Yukarı

Business HT×