BIST 100 101.849 % 0,28
USD/TRY 5,6592 % 0,69
EUR/TRY 6,3832 % 0,12
Piyasalar
101.849
% 0,28
5,6592
% 0,69
6,3832
% 0,12
1,1222
% -0,49
17,68
-0,08
1.425,37
% -1,43
62,47
% 0,87
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Volkswagen krizi Türk şirketin satışını durdurdu

Türk yan sanayi şirketi Teklas'ın satışının en büyük müşterisi olan Volkswagen'in yaşadığı sıkıntılar nedeniyle sekteye uğradığı belirtiliyor

Volkswagen krizi Türk şirketin satışını vurdu
26 10 2015, 10:21

Otomotiv yan sanayinde faaliyet gösteren Teklas Kauçuk Sanayi'nin 600 milyon euronun üzerinde olması beklenen satışı için teklif veren iki yabancı yatırımcının, şirketin satış yaptığı otomotiv şirketlerinden biri olan Volkswagen'in yaşadığı sorunlar nedeniyle geri çekildiği belirtildi.

Konu hakkında bilgi sahibi üç kaynağın Reuters'a verdiği bilgiye göre, Teklas için otomotiv yan sanayi şirketi ABD merkezli Cooper Standard Automotive Inc ile yatırım şirketleri Oaktree Capital -Esas Holding teklif verdi.

Satış süreci hakkında bilgi sahibi olan bir kaynak, "Teklas yıllık 75 milyon euro EBITDA yaratan çok iyi bir şirket. Şirketin elindeki nakit de dikkate alındığını şirketin değeri 600 milyon euronun üzerinde öngörülüyordu. Ancak Volkswagen'deki gelişmeler sonrası yatırımcılar bekle-gör pozisyonuna geçtiler" dedi ve ekledi:

"Oysa Volkswagen'deki sorunların Teklas'a etkisi ihmal edilebilir düzeyde olacaktır. Yatırımcılar bu konuyu fiyatlamaya yansıtmak isteyince, süreç şimdilik durma noktasına geldi ancak bir süre sonra tekrar değerlendireceklerini düşünmek yanlış olmaz." 

Dünya çapında 11 milyon kadar aracın emisyon testlerini yanıltıcı yazılım içerdiğini geçtiğimiz ay açıklayan Volkswagen, Alman düzenleyici kuruluşunun talimatlarının ardından 15 Ekim'de Avrupa Birliği'nde sattığı 8,5 milyon aracı geri çağıracağını açıklamıştı. AB üyesi ülkelerin düzenleyici kuruluşlarına öncülük yapan kuruluş KBA, Almanya'da satılan 2,4 milyon VW aracın gelecek yılın başında araç sahiplerinin talepleri ne olursa olsun zorunlu olarak çağrılması talimatını vermişti.

Teklas Kauçuk Yönetim Kurulu Üyesi Raul Danon, konu ile ilgili olarak Reuters'a yaptığı açıklamada, şirket için iki teklif aldıklarını teyit etti ancak tekliflerin ikisini de reddettiklerini söyledi.

Danon, "Bu yıl için tahmini konsolide ciromuz 255 milyon eurodur. Bu paralelde firmamız yabancı yatırımcıların devamlı olarak ilgili odağı olmaktadır. Son olarak iki yabancı firmadan teklifler gelmiş ve bunlar aracı kurumumuza yönlendirilmiştir. Teklifler ilginç olmadığı için ikisi de reddedilmiştir" dedi.

Danon ayrıca, şirketin satışlarının tamamının aralarında VW Group, GM, Daimler, BMW, Renault, Fiat, Volvo, Toyota olmak üzere dünyanın en önemli otomotiv firmalarına olduğunu belirtti.

Kaynaklar, Teklas'ın satışlarının yaklaşık yüzde 30'unun Volkswagen grubuna olduğunu söylediler.

Teklas'a satış tarafında İş Yatırım Menkul Değerler danışmanlık veriyor. İş Yatırım konu ile ilgili yorum yapmadı. 

Yukarı

Business HT×