BIST 100 1.034,40 % -5,26
USD/TRY 7,2443 % -0,13
EUR/TRY 8,6100 % 0,00
Piyasalar
1.034,40
% -5,26
7,2443
% -0,13
8,6100
% 0,00
1,1879
% 0,01
12,26
0,28
2.070,32
% 0,33
45,09
% -0,18
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Çiftçinin yüzü gülmedi

Ekim ayından itibaren gerçekleşen yağışlar, ülke genelinde tarımsal üretim açısından iyi bir başlangıç oluştursa da zaman zaman bazı illerde aşırı yağışların neden olduğu sel ve don, tarım arazilerine ve ürünlere zarar verdi

Çiftçinin yüzü gülmedi
BUSINESSHT 20 04 2015, 14:58

Ekim ayından itibaren gerçekleşen yağışlar, Türkiye genelinde tarımsal üretim açısından iyi bir başlangıç oluştursa da zaman zaman bazı illerde aşırı yağışların neden olduğu sel ve don, tarım arazilerine ve ürünlere zarar verdi. 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, geçen sezon doğal afetlerin hemen hepsini yaşayan çiftçinin, bu sezon da rahat yüzü görmediğine işadet ederek, çiftçilerin zararlarının telafi edilmesi çağrısında bulundu.

Özellikle Uşak, Afyonkarahisar, Denizli, Aksaray, Burdur, Antalya, Manisa, Adana, Hatay ve Malatya, Aydın illerinde Mart ve Nisan aylarında görülen aşırı yağışın ve bazı illerde görülen don olayının ürünlere zarar verdiğini belirten Bayraktar, bu yılın Şubat ayında normalin üzerinde gerçekleşen yağışların, Mart ayında da devam ettiğini kaydetti.

Bayraktar, "Hububat başta olmak üzere meyve ağaçları ve diğer ürünler için önemli olan Mart ayı yağışlarının devam etmesi olumlu bir gelişme olmakla birlikte ayın son günlerinde ve Nisan ayı başlangıcında bazı illerimizde gerçekleşen aşırı yağışlar sele neden olmuş, ayrıca bazı ilerimizde don, ürünlere zarar vermiştir. 28 Mart 2015 tarihinde gerçekleşen aşırı yağışlar bazı illerimizde sele dönüşerek tarım arazilerini sular altında bırakmıştır" dedi. 

MART VE NİSAN'DA YAŞANAN DOĞAL AFETLER

Ziraat odalarından TZOB'a gönderilen raporlara göre Türkiye'nin dört bir yanında mart ve nisan aylarında afetler yaşandı: 

Uşak: 27 Mart 2015 akşam saatlerinde şiddetini artıran yağmur merkeze bağlı Bozkuş Köyü'nde dere taşmasına, çok sayıda ev ve tarım arazilerinin su altında kalmasına neden oldu.

Afyonkarahisar İli Sandıklı İlçesi: Mart ayı sonunda, 24 saat aralıksız yağan yağmur sele neden oldu. Eriyen kar suları da sele karışınca ilçe merkezi ve köylerde tarım arazileri su altında kaldı. 

Afyonkarahisar İli Dinar İlçesi: Mart ayı sonunda, şiddetli yağmur nedeniyle 3 köyde tarım arazileri su altında kaldı. Çağlayan Köyü'nde baraj göleti taştı. Evlerde maddi hasara neden olan sel, tarım alanlarında da ürünlere zarar verdi.

Denizli: Mart ayı sonunda, sağanak yağış nedeniyle dereler taştı, evleri su bastı, tarım arazileri zarar gördü. Denizli İli Merkez, Tavas, Honaz, Sarayköy ve Acıpayam ilçelerinde sağanak yağış özellikle tarım arazilerinde zarara neden oldu. 

Aksaray: Mart ayının son haftası, şiddetli yağmur, ekili arazilerde zarara yol açtı.

Burdur İli Karamanlı İlçesi: Mart ayının sonunda, ilçede aralıksız süren yağmur sele neden oldu, suya kapılan 100 koyun telef oldu. 

Burdur İli Ağlasun İlçesi: Mart ayının son haftası, Ağlasun İlçesi'nde de sağanak yağış ve dolu sele neden oldu. 24 saatten fazla süren yağış sonrası, Kum Mahallesi'nde ev ve tarım arazilerini su bastı. 

Antalya Elmalı: Mart ayı sonunda, iki gün boyunca devam eden yağmur, tarım arazilerini su altında bıraktı. Aşırı yağış sebebiyle Mamür çayı taştı. Sel sonucu, Yuva, Falur ve Kıvırcık mahallelerinin de aralarında bulunduğu bölgede tarım alanları su altında kaldı.

Burdur Kestel: 2 Nisan 2015 tarihinde Burdur'un Bucak ilçesinde bulunan Onaç Barajı'nın aşırı yağışlar ve kar sularının erimesi sonucu taşmasıyla Kestel Ovası'nda ekili tarım arazileri sular altında kaldı. 

Manisa: İlde Nisan ayında yağan kar ve don üzüm bağlarında zarara neden oldu. 

Adana ve Hatay: Adana ve Hatay illerinde Nisan ayının ilk haftasında gerçekleşen sel patatese zarar verdi. 

Malatya: İlde Nisan ayının ilk haftasında gerçekleşen don, kayısılara zarar verdi.

Aydın Büyük Menderes: 12 Nisan'da kar erimeleri ile başlayan aşırı yağış nedeniyle, Büyük Menderes Nehrini besleyen yan derelerin taşması sonucu taşkınlar oluştu. Araziler sular altında kalmıştır.

Yukarı

Business HT×