BIST 100 1.359,55 % 0,77
USD/TRY 8,5634 % 0,06
EUR/TRY 10,1340 % 0,29
Piyasalar
1.359,55
% 0,77
8,5633
% 0,05
10,1342
% 0,29
1,1828
% 0,20
18,73
0,00
1.800,63
% 0,17
74,22
% -0,38
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Kırmızı et fiyatlarında dolar etkisi

Kırmızı et fiyatlarındaki artış sektör temsilcileri arasında dolar tartışması yarattı. TZD Başkanı Yetkin,"Dolardaki rekor artış hayvancılık sektörünü vurdu" derken ETBİR Başkanı Bılıkçı, "Dolardaki yükseliş sektörü etkilemedi" dedi

Kırmızı ette dolar tartışması
DHA 25 03 2015, 14:11

Dolardaki rekor artışlar hayvancılık sektörünü de vurdu.

Yükselen dolar kuruyla artan üretim maliyetleri nedeniyle karkas etin kilo fiyatı son 1 yılda yüzde 28.54, kuşbaşı etin fiyatı ise yüzde 33 arttı. Karkas etin kilo fiyatı Ocak ayında yerli üründe 21 lirayken, Mart ayında 22.50 liraya yükseldi. Buna göre bir önceki yıl 17.50 olan karkas et fiyatı yüzde 28.54 arttı.

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, artışın nedeni olarak yükselen yem fiyatlarını gösterdi.

Ocak ayında kıymanın kilo fiyatı kasaplarda 32, kuşbaşı etin fiyatı 36, bonfile etin fiyatı ise 48 liraydı. Ancak Mart ayında kıymanın fiyatı yüzde 34, kuşbaşı etin fiyatı 36, bonfilenin fiyatı ise 50 lira oldu.

Bir önceki yılın aynı döneminde kilosu 25 lira olan kıyma yüzde 28 artışla 32 liraya yükseldi.

Aynı dönemde kilosu 27 lira olan kuşbaşı et yüzde 33 arttı. Mart 2014'de kilosu 39 lira olan bonfile etin fiyatı ise yüzde 28 arttı.

"ÜRETİCİNİN ELİNDE FİYATLAR YÜKSELMİYOR"

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, et fiyatlarındaki yükselişin iki nedeni olduğuna vurgu yaparak, "Türkiye'de ağırlıklı olarak kırmızı et tüketiliyor. Ama burada büyük baş olarak addettiğimiz, sığır eti ve koyun eti var. Normal koşullarda son dönemde büyük baş hayvanda fiyatın yükseldiğini biliyoruz. Bu, yem fiyatlarındaki artıştan dolayı maliyetlere de yansıyan bir yükselme. Koyun etinde sıkıntı görünmüyor. Sistemden kaynaklı bir durum. Hayvancılığa verilen destekler yeterli görünse de üreticinin elinde fiyatlar yükselmiyor" dedi.


Yetkin, karkas ette bir artışın söz konusu olduğunu ifade ederek, "Piyasa oyuncuları, büyük etleri alan, işleyen, piyasaya sürme noktasındaki duraklarda sıkıntı yaşanıyor. Piyasaya sürmeyerek suni fiyat artışları yapıldığını da görüyoruz. Ette sıkıntımız varmış gibi bir durum oluşturuluyor. Burada ithalat lobisinin de atağa geçtiğini görüyoruz" diye konuştu.

Et ve Süt kurumunun aracılığıyla besicilere hayvan verilerek bu ihtiyacın giderilmesi gerektiğini dile getiren Yetkin, Et ve Süt Kurumu'nun aracıları kaldırması, piyasadaki boşlukları doldurucu önlemler alması gerektiğini savundu.

"DOLAR ETKİLEMEDİ"

Et Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bılıkçı ise geçen yıl Mart ayından bu yana kırmızı etin perakende fiyatında yüzde 24 artış olduğunu belirterek, "Besilik dana ithal ediliyor. Sıkı denetim söz konusu bu ithalatta. Sözleşmeli besiciliğe geçilerek fiyat istikrarı sağlanmak isteniyor. Bu sözleşmeli ithalat fiyatlara 5-6 içinde yansıyacak ve fiyatların düşmesini sağlayacaktır. Fiyatlarda bir artış yaşansa da en azında enflasyon oranında artacak" dedi.

Bılıkçı, yemin Türkiye'de üretildiğini bu nedenle dolar artışının yeme fiyatlarına yansımadığını ve kırmızı et ithalatının da Avrupa'dan yapıldığı için dolardaki artışın kırmızı et sektörünü etkilemediğini savundu.

KIRMIZI ET FİYATLARI DÜNYADA DÜŞÜYOR

Dünya gıda fiyatları, Şubat ayındaki düşüş ile birlikte son 55 aylık dönemin en düşük düzeyine geriledi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda Fiyatları Endeksi, Şubat ayında yüzde 1.0 düşüşle 179.4 puana geriledi. Böylece, endeksteki yıllık düşüş de yüzde 14.0'ü buldu.

FAO'dan yapılan açıklamada, "Tahıl ve et ve özelikle de şeker fiyatları gerilerken, süt ve bitkisel yağ fiyatları yükseldi" denildi.

FAO Süt ve Et Ürünleri Piyasaları Uzmanı Michael Griffin, küresel gıda fiyatlarının 2010 Temmuz ayından bu yana en düşük düzeye inmesindeki etkenleri arasında güçlü üretim koşulları ve doların güç kazanmasını gösterdi ve bu koşulların devam edeceğinin öngörüldüğünü vurguladı.

Şubat'ta fiyatı geriliyen bir diğer gıda ürünü de et oldu. FAO Et Fiyatları Endeksi yüzde 1.4 düşerek 187.4 puana geriledi. Uzun zamandır yüksek seyreden et fiyatlarındaki düşüşte ABD dolarının Brezilya ve Avustralya gibi üretici ülkelerin para birimleri karşısında yükselmesi etkili oldu.


Yukarı

Business HT×