BIST 100 99.665 % -0,01
USD/TRY 5,3283 % -0,27
EUR/TRY 6,0594 % -0,14
Piyasalar
99.650
% -0,03
5,3291
% -0,25
6,0623
% -0,10
1,1366
% 0,12
18,09
0,05
1.285,05
% -0,01
61,79
% 0,47
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Soy ağacını öğrenen çift vatandaşlık alabilir mi?

İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre son 200 yıllık süreç göz önünde bulundurulduğunda  Türkiye’de 6 milyon göçmen yaşıyor ve her gün onlarca kişi çifte vatandaşlık için avukata koşuyor

Soy ağacını öğrenen çifte vatandaşlık alabilir mi?
BUSINESSHT 22 02 2018, 14:02

E-devlet üzerinden alt ve üst soy bilgisi sorgulama hizmetinin verilmeye başlamasının ardından birçok insan avukatlara başvurmaya başladı. Ailesinde göçmenlik olduğunu öğrenenler, çifte vatandaşlık sürecinin yönetilmesi için hukuk bürolarıyla iletişime geçiyor.

Aynı zamanda Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkan Yardımcısı da olan Altıntaş Hukuk ve Danışmanlık Ofisi sahibi Kerim Altıntaş'a göre e-devletten alınan bilgilere dayanılarak mirasçı olunabileceğini söyleyen ülke vatandaşlığı alınıp alınmayacağı ile ilgili de şu yorumu yaptı: 

 “Geçmiş hısımlarınızdan kalan miras haklarınız var ve bunları alamadı iseniz yasal yollara başvurarak mirasçılık haklarınıza kavuşabilirsiniz. En çok karşılaşılan soru ise başka bir ülkenin vatandaşlığının kazanılıp kazanılamayacağıdır. Evet, akrabalık ilişkilerinin tespiti ile başka bir ülkenin vatandaşlığını kazanmak mümkün olabilecektir. Ancak unutulmamalıdır ki her ülkenin kendi hükümranlık alanı, vatandaşlık kazanma usul ve yöntemleri vardır. Bir başka ülkenin vatandaşlığını kazanmak için o ülkenin yasal kurallarına uygun şartları taşımak gerekmektedir."

 

5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu gereği kan hısımlığına dayanılarak Türk vatandaşlığının kazanılabildiğini anlatan Avukat Altıntaş, bunun yanından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre çifte vatandaşlık hakkının olduğunu belirtti.

Örneğin Bulgaristan vatandaşı bir kişi ile soybağı ilişkisi kurulabilirse, Bulgaristan yasal kurallarına göre soy bağı ilişkisine göre vatandaşlık kazanmanın mümkün olduğunu kaydeden Altıntaş, şöyle devam etti:

“İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de son 200 yıllık bilgiler ışığında 6 milyona yakın göçmen yaşamaktadır. Alt/ üst soy bilgileri paylaşılmaya başlandığı andan bu yana her gün avukatlık bürolarına çifte vatandaşlık ile ilgili bilgi almak isteyen onlarca vatandaş başvurmaktadır. Ülkeden ülkeye bu sürecin yönetilmesi için farklı bedeller ortaya çıkabilmektedir.”

YURTDIŞI MİRASLAR O ÜLKENİN YASALARINA GÖRE ARAŞTIRILABİLİR

Soy ağacı ile ilgili iki durumun farklılık gösterdiğini belirten Kerim Altıntaş, Türkiye’deki gayrimenkuller ile yabancı ülkelerdeki gayrimenkuller konusunun farklı farklı ele alınabileceğini bildirdi. Türkiye ile ilgili kısımda Tapu Sicil Müdürlüklerinden kişilerin miras bırakıp, bırakmadığının sorgulanabileceğini vurgulayan Altıntaş, şöyle devam etti:

“Türk Medeni Kanunu’nun 1020'nci maddesi gereği tapu sicilleri alenidir. İlgilisi olduğunuz veya şüphe duyduğunuz ya da emin olmak istediğiniz kişinin gayrimenkulü olup olmadığını Tapu Sicil Müdürlüğüne vereceğiniz dilekçe ile sorabilirsiniz. Veya merak edilen gayrimenkulün geçmiş tarihte “Alt/Üst Soy Belgesi”nde ismi geçen kişilerden biri adına kayıtlı olup olmadığını araştırabilirsiniz. Bu bilgilerden sonra hukuki durum değerlendirilmesi yapılarak nasıl yol izleneceği tespit edilmelidir. “Alt/Üstsoy Belgesi”nde yer alan kişilerin yurt dışında yer alan gayrimenkullerinin olup olmadığını araştırmak yine o ülkenin yasal mevzuatındaki sistemlerine göre tespit edilebilecektir. O ülkedeki işleyişi ilgili ülkede faaliyette bulunan danışmanlar veya avukatlar aracılığı ile yürütebilirsiniz. Kanuni düzenlemeler çerçevesinde ilgililer, üstsoyunun yerleşim yerindeki tapu müdürlüklerine başvurarak tapu kayıtlarını inceleyebilecektir.” 

Yukarı

Business HT×