BIST 100 83.675 % -1,92
USD/TRY 6,1066 % 0,87
EUR/TRY 6,8195 % 0,85
Piyasalar
83.675
% -1,92
6,1066
% 0,87
6,8195
% 0,85
1,1161
% -0,02
25,72
0,00
1.273,86
% -0,06
70,79
% -1,93
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Kuzey Irak için kritik 3 gün başladı

Referandumun nihai sonuçlarının 3 gün içerisinde açıklanması beklenirken tepkiler giderek büyüyor

Kuzey Irak için kritik 3 gün başladı
26 09 2017, 07:14

Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin yayın kuruluşu Rudaw'da yer alan verilere göre ilk elde edilen sonuçlar Kuzey Iraklıların yüzde 93,2'si bağımsızlık yönünde oy kullandığını gösteriyor.

Bağımsızlığa karşı çıkanların oranının da yüzde 6,8 olduğu belirtiliyor. Kesin sonuçların 72 saat içinde açıklanması bekleniyor.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'DEN TEPKİ

Birleşmiş Milletler (BM), IKBY'nin özellikle Kerkükü de dahil ederek tartışmalı bölgelerde düzenlediği referandumun "istikrar bozucu" olduğu uyarısında bulundu.

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Genel Sekreter Antonio Guterres'in Irak hükümeti ile IKBY arasında öne çıkan sorunların anayasa, ortaklık ve karşılıklı saygı esasına dayalı bir şekilde çözülmesi fırsatının yakalanamamasından üzüntü duyduğu bildirildi.

IRAK BAŞBAKANI: İLGİNÇ

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) referandumun gerçekleştirilmesinde sorumluluğu bulunan yetkililere karşı gerekli tedbirleri artıracaklarını söyledi.

İbadi, Bağdat'ta Ortak Operasyonlar Komutanlığı'nı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, "Referandumun yapılması büyük riskti. Bu, Federal Mahkemenin kararına rağmen yapıldı. Anayasal değil ve sonuçlarını tanımayacağız." dedi.

"Referandum hiçbir uluslararası destek bulmadan gerçekleştirildi." diyen İbadi, "İlginçtir ki hiçbir gözetime tabi tutulmayan referanduma karar verenler sonucunu da kendileri açıkladı. Bunun sonucunu asla konuşmayacağız, tartışmayacağız ve tanımayacağız." ifadelerini kullandı.

ABD: HAYAL KIRIKLIĞI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert de ABD'nin, IKBY referandum kararından derin hayal kırıklığı yaşadığını bildirdi.Bakanlık Sözcüsü konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, dışarıdaki bölgeleri de dahil etmek suretiyle IKBY'nin tek taraflı bağımsızlık için referandum düzenleme kararı almasından dolayı derin hayal kırıklığına uğramıştır." ifadesine yer verdi.

"Bağlayıcılığı olmayan bu referandumdan dolayı" ABD'nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki halkla tarihi ilişkilerinin etkilenmeyeceği fakat bu atılan bu adımın IKBY bölgesi ve halkı adına istikrarsızlık ve zorluğu artıracağı ifade edilen açıklamada, IKYB'nin Irak yönetimi ve komşularıyla ilişkilerinin bu referandumdan etkileneceğine işaret edildi. 

İNGİLTERE: DESTEKLEMİYORUZ

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson da ülkesinin referandumu desteklemediğini ve Irak’ın toprak bütünlüğünü savunduğunu bildirdi.

Johnson, IKBY’nin bugün düzenlediği referandumla ilgili yazılı açıklama yaptı.

“Birleşik Krallık bu referandumu desteklemiyor ve Irak’ın egemenliği ile toprak bütünlüğünü savunmayı sürdürüyor.” ifadesini kullanan Johnson, herhangi bir referandumun Irak hükümetiyle anlaşma içinde yapılması gerektiğini belirtti.

HANGİ ŞEHİRDE NE KADAR KATILIM OLDU?

Referanduma şehirlere göre katılım oranları şöyle:

Erbil: yüzde 86
Duhok: yüzde 90
Kerkük: yüzde 78.77
Ninova Ovası: yüzde 86
Hanekin: yüzde 92
Akre: yüzde 94
Gulala: yüzde 78
Zaho: yüzde 94
Karatepe: yüzde 62
Cebare: yüzde 76
Soran: yüzde 86
Mahmur: yüzde 87.3
Amediye: yüzde 89
Çoman: yüzde 91
Mergesor: yüzde 98
Rewanduz: yüzde 90

 

Yukarı

Business HT×