BIST 100 86.651 % 0,67
USD/TRY 6,0609 % -0,29
EUR/TRY 6,7931 % -0,48
Piyasalar
86.630
% 0,65
6,0587
% -0,33
6,7903
% -0,52
1,1200
% -0,08
25,74
0,00
1.286,33
% 0,11
68,76
% 0,10
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Erdoğan: Bir gece ansızın gelebiliriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi

Erdoğan: Vana bizde, vanayı kapatırsak o iş biter
25 09 2017, 13:18

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Uluslararası Ombudsmanlık Zirvesi'nde konuştu. Erdoğan, Suriye'de adımlar atılabileceğini belirtti ve daha önce kullandığı "Bir gece ansızın gelebiliriz" sözünü hatırlattı. 

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar;

Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecinde samimiyet ve süratle hayata geçirdiği düzenlemeler belki bizi tam üye yapmaya yetmedi ama demokratik standartlarımızı hayli yükseltti. Bunun için Avrupa Birliği ikircikli bir tutum içerisine girdiğinde Kopenhag Kriterleri'nin adını gerekirse Ankara Kriterleri yapar yolumuza devam ederiz.

Açık söyleyeyim şuanda gidiş bu. İşte bakın Almanya seçimleri bir derstir. Çünkü artık insanlar her şeyi çok açık net görüyor. Biz birçok şeyi söyledik fakat dinlenmedi. Şimdi gerçek ortaya çıkıyor. Bizim demokrasi, halklar ve haklar, özgürlüklerle ilgili bir sıkıntımız yok. Olsa olsa oralardaki yönetimlerledir. İdare tarzlarıyladır. Çünkü eğer bize karşı yapılan bir şey varsa susacak değiliz. Gereken cevap neyse vermek durumundayız.

AB ya da başkası talep etmese dahi biz kendimiz için bu reformları hayata geçirmekte kararlıydık ve yaptık. Milletimiz buna layık olduğu için yaptık.

AB fasılları kapatmayarak adeta serbest dolaşım hakkımızı gasp etti. Açık söylüyorum havlu atan taraf biz olmayacağız. Versinler kararı bekleriz biz. Bu tiyatroda havlu atan taraf olmayacağız. 

BURAM BURAM FIRSATÇILIK KOKUYOR

Kuzey Irak'taki referandum ülkenin içinden geçtiği duruma bakıldığında buram buram fırsatçılık kokan bir adımdır. Bölge bir aşiretin hayat alanı değildir. Orada Türkmen ve Arap kardeşlerimizin hakları vardır.

SONUCUNA BAKMAKSIZIN YOK SAYIYOR, GAYRİMEŞRUDUR DİYORUZ

Bu referandumu sonucuna bakmaksızın yok hükmünde kabul ediyoruz ve gayrimeşru sayıyoruz. Bir defa Irak'ın federal yapısı bunların yaptığı referandumu kabul etmiyor. Anayasa Mahkemeleri de açıkladı. Bütün adımları atıyoruz. Atacağız. Boşuna silahlı kuvvetler orada değil. Taviz yok.

BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ

IKBY bu adımdan geri adım atmalı. Aynı şekilde Suriye'nin kuzeyinde de herhangi bir örgütün devletleşmesi falan filan bunlar boş hayalden başka bir şey değildir. Dedim ya "Bir gece ansızın gelebiliriz"

Bunu Fırat Kalkanı harekatında yaptık. Siyasetin ve diplomasinin ötesinde bir önemi olan Irak ve Suriye konusunda bütün seçenekler önümüzdedir. Cerablus, Rai, El Bab’da 2 bin kilometrelik alanı nasıl DEAŞ’tan temizlediysek şimdi yine bir adım atıyoruz. Irak’ta da yapmaktan geri durmayız. 

Yukarı

Business HT×