BIST 100 100.021 % -0,22
USD/TRY 5,7272 % -0,28
EUR/TRY 6,2944 % -0,53
Piyasalar
100.021
% -0,22
5,7272
% -0,28
6,2944
% -0,53
1,0990
% -0,27
14,89
-0,07
1.522,34
% 0,36
64,21
% -0,11
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Kuzey Irak'ta referandum günü

Irak Federal Mahkemesinin anayasaya aykırı olduğunu ilan ettiği IKYB'nin referandumunda oy verme işlemi başladı.

Kuzey Irak'ta referandum günü
AA, GAZETE HABERTÜRK 25 09 2017, 07:21

Irak Federal Mahkemesinin anayasaya aykırı olduğunu ilan ettiği Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) referandumu için oy verme işlemi başladı. 

Dışişleri Bakanlığı referandumun yok hükmünde olduğunu belirtirken, Habur sınır kapısında güvenlik gerekçesiyle sıkı kontrol uygulanmaya başlandı  

Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci geçişlerde güvenlik gerekçesiyle sıkı kontrol uygulandığını açıkladı.

IKBY'nin tek taraflı aldığı, Türkmen ve Arapların boykot ettiği referandum için Erbil, Süleymaniye ve Duhok illerinin yanı sıra statüsü tartışmalı Kerkük vilayetinin tamamı, Salahaddin'in Tuzhurmatu ilçesi, Diyala'nın Hanekin ilçesi ile Celavla ve Karatepe kasabalarında sandık kuruldu.

Referandum, kısa bir süre önce terör örgütü DEAŞ'ın elinden alınan Musul vilayetinin Sincar, Mahmur, Telkeyf, Hamdaniye, Şeyhan ilçeleri ile Zummar, Rabia, Nemrud ve Bartilla kasabalarında da yapılıyor.

7 bini IKBY içinde, 5 bini de tartışmalı bölgelerde olmak üzere 12 bin noktada kurulan sandıklarda oy kullanma işlemi başladı.

IKBY Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonunun verilerinde, tartışmalı bölgeler dahil referanduma katılması beklenen seçmen sayısı yaklaşık 5 milyon 200 bin olduğu belirtiyor.

Seçmenlerin illere göre dağılımı ise şu şekilde:

-Erbil: 1 milyon 200 bin,

- Süleymaniye: 1 milyon 280 bin,

- Kerkük: 750 bin,

- Duhok: 800 bin,

- Musul Ovası: 750 bin

Diğer yerler: 420 bin.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran'da siyasi partilerle bir araya geldikten sonra 25 Eylül'de Kerkük ve diğer tartışmalı bölgeleri de kapsayacak şekilde referandum yapacaklarını duyurmuştu.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, IKBY'nin tek taraflı referandum kararının "anayasaya aykırı" olduğunu belirterek, sonucu tanımayacaklarını söylemiş, Irak Federal Mahkemesi de aynı gerekçeyle referandumun geçersiz olduğunu ve durdurulmasına karar vermişti.

ABD ise büyük tartışmalara neden olan referandum kararı hakkında "seçilen yolun çok riskli olduğunu" kaydederek, kararın ivedi bir şekilde iptal edilmesini istemişti.

TÜRKİYE'DEN SEYAHAT UYARISI

Dışişleri Bakanlığı, oy verme işlemler başlayan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) referandumunun sonuçlarının Türkiye açısından "yok hükmünde olduğunu" duyurdu. Bakanlık, Pazartesi sabah saatlerinde yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Gerek uluslarası hukuk, gerek Irak anayasası bakımından her türlü hukuki temelden ve meşruiyetten yoksun olan bu girişimi tanımıyoruz" denildi.

IKBY’ye bundan sonraki süreçte sağduyulu bir çizgiye dönme çağrısı yapılan açıklamada, "Referandumu izleyen dönemde ortaya çıkacak ortamı istismar etmek isteyebilecek bazı radikal unsurların ve teröristlerin milli güvenliğimizi hedef alan eylemlere kalkışması halinde ve Irak genelinde milli güvenliğimize yönelik her türlü tehdit karşısında uluslararası hukuktan ve TBMM’nin verdiği yetkiden kaynaklanan tüm önlemleri alacağımızı bir kere daha vurguluyoruz" ifadelerine yer verildi.

Bakanlık ayrıca Irak’ta bulunan ve Irak’a seyehat etmeyi planlayan Türk vatandaşlarına yönelik seyahat ve güvenlik uyarısında bulundu.

Kuzey Irak’ta Kürtler bugün bağımsızlık referandumu için sandık başına gidiyor. Bölge diken üstünde. Irak hükümeti, referandumdan vazgeçmeyen Barzani’den tüm sınır kapıları ve havaalanlarının kendilerine teslim edilmesini istedi. İran hava sahasını kapattı

Başta Türkiye, İran ve ABD olmak üzere uluslararası toplumun büyük bölümünün itirazına rağmen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) dün nihai olarak son kararını verdi. Haftalardır referandumun iptali ve ertelenmesi için öneriler getiren heyetlere olumsuz yanıt veren IKBY Başkanı Mesud Barzani, dün son olarak BM’nin Irak Temsilcisi Jan Kubis ile görüştükten sonra, “referandumdan geriş dönüş olmayacağını” açıkladı.

TEHDİT GİBİ SÖZLER

Gazete Habertürk'ün haberine göre Barzani, “Bu saatten sonra Bağdat ile yapacağımız görüşmeler, daha çok nasıl iyi komşu kalabiliriz üzerine olacak” ifadesini kullandı. “Sınırların kapatılması halinde Erbil’in ne yapacağı” sorusu üzerine Barzani, “Kapatılmaması temennisinde bulunuyoruz. Bunu görmek istemiyoruz çünkü kimsenin çıkarına olmayacaktır” dedi. Barzani, “Bağdat’ın görüşmeleri reddetmesi durumunda nasıl davranılacağı” sorusuna da “Bir müddet bekleyeceğiz. Çocuk gibi davranmayacağız. Ne yapacağımızı biliyoruz. ‘Eski duruma dönelim’ denilmesi halinde bizim yapacağımız başka şeyler olacaktır” yanıtını verdi.

Referandumun Erbil, Duhok, Süleymaniye’nin yanı sıra Kerkük’ün tamamı, Selahaddin’in Tuzhurmatı İlçesi, Diyala’nın 4 ilçesi ile Musul’un Sincar ve Mahmur dahil 5 ilçe ve ve 3 kasabasında yapılacağı öğrenildi. Kerkük’te de sandık kurulacağı açıklandı.

KERKÜK’TE BOMBA: 4 ÖLÜ

Kerkük referanduma son derece gergin bir ortamda gidiyor. Kentte son 1 haftadır artan şiddet olaylarına önceki gece bir yenisi daha eklendi. Kent yakınlarındaki Dakuk’ta yol kenarına yerleştirilen bomba, peşmerge kuvvetlerine ait aracın geçişi sırasında patlatıldı. Olayda 4 peşmerge öldü, 4 peşmerge de yaralandı. Saldırının ardından bölge güvenlik çemberine alındı. Saldırıyı üstlenen olmadı. Kent halkının referandum sonrası çatışmaların yaşanabileceği endişesi ile marketlere hücum ettiği ve erzak depoladığı kaydediliyor.

BAĞDAT ’TAN SERT KARARLAR

Öte yandan Irak hükümeti, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin düzenlemek istediği referandumun tek taraflı adım olduğunu belirterek, tüm sınır kapıları ve havalimanlarının kendilerine teslim edilmesini istedi.

Irak Milli Güvenlik Kurulu, Başbakan Haydar el-İbadi başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, “Referandum tek taraflı adımdır ve olayları krize dönüştürüyor. Irak hükümeti, IKBY’nin tüm sınır kapıları ve havalimanlarını Bağdat’a teslim etmesini, komşu ülkelerden de petrol ve sınır konusunda sadece Bağdat ile ilişki kurmasını talep ediyor” denildi. Irak merkezi hükümetinin, IKBY ve oradaki yetkililerin petrol gelirlerinin yer aldığı banka hesaplarına ilişkin ilgili makamların alacağı tüm kararları destekleyeceği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Merkezi yönetim, referandum konusunda asla diyalog ve tartışma yapmayacak çünkü sonuçları anayasal değil.

İRAN, HAVA SAHASINI KAPATTI

Referanduma karşı olan İran da Erbil yönetimine yaptırıma başladı. Tahran, Erbil ve Süleymaniye’ye olan uçak seferlerini durdurdu ve Kürt bölgesinden havalanan uçaklara hava sahasını kapattı. Yapılan açıklamada, bu kararların “Irak hükümetinin isteği üzerine” alındığı belirtildi. İran’ın IKBY sınırlarına yakın bölgede tatbikat başlattığı da açıklandı.

İran’ın, dağlık bölgeleri topçu ateşine tuttuğu ve sınırdaki 8 köye top mermileri düştüğü dile getirildi. THY’nin de Erbil seferlerini durdurduğu öğrenildi.

Yukarı

Business HT×