BIST 100 90.529 % -0,94
USD/TRY 5,3621 % 0,41
EUR/TRY 6,0681 % -0,13
Piyasalar
90.529
% -0,94
5,3621
% 0,41
6,0681
% -0,13
1,1306
% -0,48
21,35
-0,21
1.239,02
% -0,24
60,28
% -1,90
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Koç ailesinin bilinmeyenleri

Tuğrul Kudatgobilik,1960'lı yıllarda Vehbi Koç'un yanında başlayan iş hayatında yaşadıklarını ve gruptaki değişimi Türkiye'nin dönüşüm sürecini anlatıyor

Koç ailesinin bilinmeyenleri
BUSİNESSHT 07 06 2017, 15:08

Türkiye’nin en köklü şirketlerinden biri Koç Grubu’nda üç kuşakla çalışma fırsatı bulan en eski yöneticilerden Tuğrul Kudatgobilik, 60’lı yıllarda başlayan Koç Ailesi’ndeki serüvenini “Koç’ta Üç Nesil” kitabında anlattı.

Kitapta, Koç Grubu dışında Kudatgobilik'in bulunduğu diğer iş ortamlarında yaşadıklarının, tehditlerin, suikastların ve darbelerin de izi sürülüyor. 

Koç’ta Birinci Kuşak bölümlerinin yer aldığı kitapta aynı zamanda Koç topluluklarının atılımları, dönüşümleri, Vehbi Koçun maceralı Hindistan yolculuğundan yeni nesil Koç temsilcilerine kadarki süreç kitapta kapsamlı bir şeklide anlatılmakta.

İKİ DUAYEN BİR ARABADA

Vehbi koç ve Sakıp Sabancı arasında yaşanan bir olay kitabın en çarpıcı noktalarında biri. Koç ile Sabancı’nın Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin bir daveti için yola çıkacakları gün yaşanıyor. Sabancı sekreteri aracılığıyla Koç’u arattırarak, kendi aracıyla Eskişehir’e götürmeyi teklif ediyor.

Sakıp Sabancı’nın o dönemde Türkiye’de tek olan, beyaz renkli 17 metrelik limuzini 22 Ekim 1984 günü, Vehbi Koç’u evinden almak üzere Yeniköy’e doğru yola çıkıyor. Kudatgobilik ve patronu Koç, 07.10’da Sabancı’nın şoförünün koşturarak geldiğini görüyorlar: “Şoför yokuşun virajlı olduğunu, bu nedenle limuzinin manevra yapıp yukarı çıkamadığını, Sakıp Bey’in Vehbi Bey’i aşağıda beklediğini söyledi. Vehbi Bey bu işe çok güldü. Biz kendisinin 2.2 metre boyundaki Fiat 124 (Murat) arabasına binip aşağıya indik.

Sakıp Bey her zamanki o şivesiyle ‘Ağam gusura galma, bizim araç sizin yolu çıkamadı, sana zahmet verdik’ dedi. Vehbi Bey de ‘Dur yahu Sakıp, şu arabanın bir etrafında döneyim de neye bindiğimi bir anlayalım Ağam’ dedi. Beyaz limuzinin etrafında tam bir tur döndükten sonra gelip Sakıp Bey’e ‘Ağam bu ne, bu araba mı uçak mı? Anlamadık valla’ diyerek içeri girdi.

DÜĞÜNDE ŞAHİT KRİZİ

1992’de evlenen Mustafa Koç’un düğününde yaşanan bir olay kitapta şöyle aktarılıyor: “Rahmi Koç’tan mektup aldım. Oğlu Mustafa Koç’un düğününü benim organize etmemi ve kendi adına bütün yetkiyi kullanarak Koç Ailesi’nin ilk düğünü olması nedeniyle ailenin şanına yakışır bir biçimde gerçekleştirilmesini beklediğini dile getiriyordu.

 

Mustafa ile Caroline’in işlemleri tamamlandıktan sonra nikâh şahitlerinin kimler olacağı gündeme geldi. Caroline hanım, sınıf arkadaşı Esra hanımın nikâh şahidi olmasını istiyordu. Konuyu Semahat Arsel ile paylaşınca kıyametler koptu. Zira Mustafa Koç’un nikâh şahidi olarak ailenin en büyüğü, büyükelçi Fuat Bayramoğlu’nun kararlaştırıldığını, onun karşısında 19 yaşındaki bir genç kızın şahitlik yapmasının doğru olmadığını söyledi. Ben, “İki şahidin farklı yaşlardan olması bir orijinallik olarak sempati de toplayabilir” dedim. Semahat hanım biraz kızıp söylense de özellikle Suna hanımın “Bırak abla böyle kalsın, mesele çıkarmayalım” görüşüne Rahmi Koç da katılınca bu kritik konu böylece çözülmüş oldu.

“Mustafa Koç’a Azar”

Vehbi Koç’un çocuklarına gösterdiği mesafenin torunları için de geçerli olduğu aktarılıyor. “1989 yılında Migros grevi nedeniyle Vehbi Koç’un evinde yapılan özel bir toplantı sonrasında Koç ve davetlileri yemeğe oturacakken kapı çalınıyor. O dönemde Ram Dış Ticaret Şirketi’nde çalışan büyük torun Mustafa Koç içeri giriyor ve dedesi Vehbi Koç’a ‘Dedeciğim, sizi çok özledim, görmeye geldim’ diyerek Vehbi Koç’un elini öpüyor. Dede Vehbi Koç ise torunu Mustafa’ya ‘Mustafa oğlum, sen hâlâ Vehbi Koç’un evine randevusuz gelinemeyeceğini öğrenemedin mi’ diyerek çıkışıyor. 

Yukarı

Business HT×