BIST 100 115.794 % -2,46
USD/TRY 6,8645 % 0,08
EUR/TRY 7,7599 % -0,20
Piyasalar
115.794
% -2,46
6,8647
% 0,08
7,7605
% -0,19
1,1298
% -0,29
9,96
0,00
1.804,23
% -0,26
42,25
% -2,40
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Yurt genelinde OHAL kararı mı geliyor?

TBMM kulislerindeki iddia: 2002'de Güneydoğu'da sona erdirilen OHAL uygulamasına Türkiye'nin tamamında geçilecek

Yurt genelinde OHAL kararı mı geliyor?
HABERTÜRK 20 07 2016, 06:39

Herkes merakle a cumhubşaknının bugün açıklayacağı kararı beklerken, Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, TBMM kulislerinde 2002'de Güneydoğu'da sona erdirilen OHAL uygulamasına Türkiye'nin tamamında geçileceğini yazdı.

İşte o yazı:

"AK Parti iktidara geldiğinde ilk icraatından biri oldu.

Güneydoğu’da devam eden ve 4’er aylık sürelerle uzatılan Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının devamına 30 Kasım 2002’de izin vermedi.

Türkiye’nin bir bölgesinde on yıllar boyunca süren OHAL uygulaması bu kararla son buldu.

AK Parti, ülkenin demokratikleşmesine olan katkısını anlatmak için bu icraatını her zeminde dile getirdi.

Ancak yaşanan darbe girişiminde kendi uçaklarınca atılan bombalarla tahrip olmuş TBMM’nin kulislerinde şimdi Türkiye’nin tamamında OHAL’e geçileceği iddiası konuşuluyor.

Sözü edilen, ekonomiyi kapsamayan Anayasa’nın 120-121. maddelerindeki şiddetin engellenmesine yönelik OHAL...

Gerekçe olarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün gece yarısı İstanbul’daki evinin önündeki kalabalığa hitabındaki, “Milli Güvenlik Kurulu’nun ardından Bakanlar Kurulu toplantısıyla önemli bir kararı açıklayacağız” cümlesi gösteriliyor.

Başbakan Binali Yıldırım’ın dün CHP ve MHP liderleriyle görüşmesinde dile getirdiği, “Çok süratli hareket etmeliyiz, buna ilişkin bazı kanunları süratle çıkarmamız gerekiyor” cümlesinden yola çıkılıyor.

Başbakan Yardımcısı Canikli’nin dün Habertürk’teki “Sıkıyönetim değil ama Anayasa’da yeri olan bir durum olacak” sözü de beklentiyi güçlendiriyor. SICAK BAKMIYORLAR

Nitekim bu sözler CHP’de, “Ülkeyi Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkararak yönetmek için OHAL ilan edecekler” diye okunuyor.

Ancak CHP, OHAL’e destek vermemekte kararlı.

“Dört parti darbeye karşı duruşunu bildiriyle de ortaya koymuşken, ne gerekiyorsa getirin Meclis’ten hemen geçirelim” düşüncesini dile getiriyor.

MHP ise konuyu tartışıyor, bazı milletvekilleri AK Parti’nin “kendilerinin istemediği her şeyi yapar hale gelebileceği” kaygısını taşıyor.

MHP’deki ağırlıklı görüş, kapsamının önceden ilan edilmesi kaydıyla sınırlı destek verilmesi yönünde.

HDP ise tamamen karşı.

Çünkü şiddet olaylarının yaygınlaşması nedeniyle çıkarılacak OHAL yasasının TBMM’de kabul edilmesi halinde, özgürlüklerin kısıtlanmasından, televizyon, sosyal medya, gazete, dergi, broşür, kitap el ve duvar ilanı ve benzerlerinin yayını, basımı ve dağıtımının yasaklanmasına kadar her karar alınabilir.

Ayrıca istediği yasal düzenlemeyi de Meclis’e ihtiyaç duymadan çıkarabilir.

Ancak OHAL’e, hem Avrupa Konseyi hem de AB sürecini etkileyeceği kuşkusuyla AK Parti içinden de sıcak bakmayanlar var.

Nitekim dün kırık cam ve çerçevelerin arasında kuliste sohbet ettiğimiz eski TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin şunları söyledi:

“Yaşadığımız korkunç olayın bir daha yaşanmaması özgürlükleri kısıtlayan, tekil yapıyla değil, tam tersine özgürlükleri artıran çoğulcu yapıyla mümkündür. Bu olay parlamenter sistemin ne kadar önemli olduğunu gösterdi...”"

Yukarı

Business HT×