BIST 100 97.098 % -2,32
USD/TRY 5,7234 % 0,81
EUR/TRY 6,4662 % 0,72
Piyasalar
97.098
% -2,32
5,7234
% 0,81
6,4662
% 0,72
1,1272
% 0,15
18,97
-0,03
1.412,29
% -0,24
66,57
% -0,22
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

PYD, Moskova'da temsilcilik açmayı planlıyor

PKK'nın Suriye kolu PYD yetkilileri Moskova'da temsilcilik açmayı görüşmek üzere Rusya'ya gitti.

PYD'li yetkililer Rus başkentinde temsilcilik ofisi açmayı planlıyor
BLOOMBERG NEWS 21 10 2015, 17:18

Bloomberg'e konuşan Kobani Bölgesel Yönetimi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı İbrahim Kurdo, PKK'nın Suriye kolu PYD'nin liderlerinden Asya Abdullah'ın beraberindeki Kürt delegelerle birlikte Moskova'da temsilcilik açılmasını görüşmek üzere Rusya'ya gittiğini söyledi.

Kurdo, “Moskova'da bir temsilcilik ofisinin açılması konusunda pozitif sinyaller var. Umarım yakında açılacak” dedi. Kurdo ayrıca, Rusya'nın Suriyeli Kürtlere silah yardımı yapmadığını ancak IŞİD hedeflerini vurarak dolaylı yoldan desteklediğini ifade etti.

İbrahim Kurdo, “Suriye'de terörizmle çok uzun süredir savaşıyoruz. Bu sebeple, terörizme karşı mücadele eden her güçle işbirliği yapacağız” dedi ve ekledi “IŞİD'e karşı mücadele de Rusya'yla ortak bir menfaatimiz var.”

ONAYLAMA DA YOK YALANLAMA DA

Rusya Dışişleri bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, bakanlık yetkililerinin Suriye'de 4,5 yıldır devam eden iç savaşı görüşmek üzere Suriyeli Kürt yetkililerle bir araya gelineceğini doğruladı. Zakharova, görüşmeyle ilgili başka bilgi vermedi. Türk Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden de henüz bir açıklama gelmedi.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov da Rus haber ajansı RIA Novosti'ye yaptığı açıklamada ülkesinin PYD'yi “terörist örgüt” olarak görmediğini ve PYD ile iletişim halinde olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, geçen hafta yaptığı bir açıklamada Türkiye'nin Suriyeli Kürtlerle yapılacak herhangi bir işbirliğinden endişe duyduğunu ifade etmiş, Türkiye tarafından gelecek yanıtın aciliyetine dikkat çekmişti.

RUS SALDIRILARINDA 370 ÖLÜ

Rusya, IŞİD ile mücadelede Esad rejimine destek verme gerekçesiyle 30 Eylül'de Suriye'de hava bombardımanına başladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin açıklamasına göre Rus hava saldırılarında 120'si sivil 370 kişi öldü. Hürriyet'e konuşan Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, saldırılar sonrası 50 bin kişinin Türkiye'ye doğru kaçmaya başladığını belirtti.

Türkiye, ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Katar ve Suudi Arabistan, yayınladıkları ortak bildiride Rusya'nın Hama, Humus ve İdlib’de sivil kayıplara sebep olan ve hedef olarak IŞİD'i almayan saldırılarından endişe duyduklarını ifade etmişti. Suriye muhalefetine ve sivillere yönelik saldırılara derhal son verilmesi çağrısında bulunulmuştu.

Yukarı

Business HT×