BIST 100 1.551,57 % 0,00
USD/TRY 7,3867 % 0,21
EUR/TRY 8,9914 % 0,20
Piyasalar
1.551,57
% 0,00
7,3867
% 0,21
8,9914
% 0,20
1,2168
% -0,01
14,78
0,00
1.859,35
% -0,57
55,48
% -1,11
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

'Ankara, Suruç'a benziyor'

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Ankara'daki terör eyleminin Suruç saldırısıyla benzerlik gösterdiğini belirtti

'Ankara saldırısı, Suruç'a benziyor'
HABERTÜRK 13 10 2015, 05:56

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Ankara'daki terör saldırısına değinerek, "Olayda iki intihar saldırganı olduğu aşağı yukarı son noktaya gelmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığının gizlilik kararı dolayısıyla bu konu netleşmeden bununla ilgili olarak resmi açıklamayı yapmıyoruz. İki intihar bombacısı saldırıda kullanılmıştır. Fabrikasyon TNT bombaları kullandıkları, her ikisinin de yaklaşık 5 kilogram ağırlığındaki bombalar kullandıkları anlaşılıyor" dedi.

"SURUÇ'TAKİ OLAYLA BENZERLİK GÖSTERİYOR"

Kurtulmuş, olayın oluş şekli, bombanın şekli, kullanılış şekli, tarzı ve bunların hepsinin Suruç'taki bombalama eylemleriyle bir benzerlik gösterdiğinin ortaya çıktığını belirterek, şunları kaydetti:

"Olay anından itibaren bu olayın hakikatinin araştırılması bakımından da iki emniyet başmüfettişi görevlendirilmiş bulunuyor. Bu konuyla ilgili olarak da rakam vermek istemiyorum, çok sayıda göz altının gerçekleştiği, bu gözaltılar üzerinden hem olağan şüpheliler üzerinde, hem de olağan dışı şüpheliler ihtimali üzerinde çok titizlikle çalışıldığı, bu konuyla ilgili gerekli ve gerçekten sonuç alıcı adımların atılabilmesi için spekülasyonların yapılmaması gerektiğini bir kere daha ifade etmek isterim."

"Terörden, terörün ortaya çıkardığı tablodan hiç kimse siyasi bir sonuç devşirmeye kalkmamalıdır" diyen Kurtulmuş,  "Buradan bir parti siyaseti, buradan 1 Kasım seçimlerine yarayacak bir siyasi söz üretmek, aslını, gerçeğini bilmediği bazı konuları açık bir töhmet ve yalan vasıtası haline dönüştürmek, hiçbir şekilde Türkiye'de barışa da kardeşliğe de hizmet etmez. Buradan bütün siyasileri, bütün partileri, sivil toplum kuruluşlarını, yazarlarımızı, entelektüellerimizi, medya kuruluşlarımızı, hepsini barış ve kardeşlik dilini kullanmaya, karşı gördüğü grupları, karşı gördüğü siyasi çevreleri töhmet altında bırakmamaya, düşmanlık sözleriyle konuşmamaya, nefret sözleriyle konuşmamaya, kamplaştırıcı, kutuplaştırıcı dilden uzaklaşmaya davet ediyorum" şeklinde konuştu.Bakanlar Kurulu'nun ana gündem maddesi Ankara'daki terör saldırıydı. 97 kişi vefat etmiştir, olay sonra 365 vatandaşımız hastanelere yaralı olarak intikal etmiştir. 58 vatandaşımız da yoğun bakımda ağır yaralıdır. 36 ilimizden definler gerçekleştirilmek üzere, bu illere gönderilmiştir. Olay anından itibaren ilgili birimler olay yerine intikal etmiş. Ölenlerin yakınlarına maaş bağlanması ve benzeri adımların atılması, Bakanlar Kurulu'nda kararlaştırılmıştır.

PKK'NIN SİLAH BIRAKMA ÇAĞRISI

PKK'nın bir silahsızlanma ya da ateşkes çağrısı yapmış olması tek başına yeterli değildir, Önemli bir adımdır ama yeterli değildir.PKK'nın amasız şekilde silahlarını gömmesi lazım. Bir elinizde silah olup diğer elinizle halay çekemezsiniz.  

Yukarı

Business HT×