BIST 100 110.022 % 0,44
USD/TRY 6,7759 % 0,33
EUR/TRY 7,6542 % -0,06
Piyasalar
110.022
% 0,44
6,7760
% 0,33
7,6552
% -0,04
1,1295
% -0,38
8,81
0,00
1.681,09
% -1,92
42,41
% 6,05
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

'AK Parti seçimden yana'

Reuters'ın görüştüğü AK Parti'li yetkililer anket sonuçlarının da etkisiyle erken seçim ihtimalinin ön plana çıktığını söyledi

Reuters: AK Parti'de ibre erken seçimden yana
12 08 2015, 12:00

AK Parti'li yetkililerle görüşen Reuters, anketlerde oylarını 2-2,5 puan artırdığını gören partide ibrenin 22 Kasım'da yapılacak bir erken seçimi gösterdiğini söyledi.

Reuters'ın haberine göre, AKP'li yetkililer, 15 Kasım'daki G20 zirvesini izleyen 22 Kasım'da erken seçim ihtimalinin öne çıktığını belirtiyorlar.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün yaptığı açıklamaların Ak Parti ile CHP'nin ortak bir hükümet kurabileceğine yönelik umutları zayıflattığı belirtilen haberde AK Parti'li yetkililerin erken seçimin "bir adım" daha yakın olduğunu söylediği kaydediliyor. 

AKP'li üst düzey bir yetkili, "Artık toplum da erken seçimi satın aldı, bunu görmezden gelemeyiz. Ancak yine de Başbakan Davutoğlu'nun bugün bize MYK'da söyleyeceklerini beklemek gerekir... G20 Zirvesi nedeniyle 15 Kasım'da seçim yapılamaz ama 22 Kasım için neredeyse herkes hemfikir gibi" dedi.

AKP'nin 1-10 Ağustos arasındaki yaptırdığı anketlerin partinin erken seçim ya da koalisyon konusunda daha net karar vermesini sağlayacağı beklenirken, üç dönem kuralına takılanlar, yeni milletvekilleri ve tabanlarının CHP'den farklılığı gibi gerekçelerle koalisyon yerine erken seçimin denenmesi gerektiğini kaydeden AKP'ye yakın bir kaynak, "CHP ile yapılan görüşmeler bir umut yarattı ama halen 22 Kasım'da bir seçim ihtimali en öne çıkan seçenek, her ne kadar siyasette sürprizler mümkün olsa da" dedi.

Aynı kaynak, erken seçimi denemeden AKP'nin koalisyona girmek istemeyeceğini, tek başına iktidar ihtimali olmasa bile seçimlerin ardından AKP-CHP koalisyonu için şimdiden bir zemin hazırlanmış olduğunu belirterek, "Ancak halen ihtimal yüzde 51'e yüzde 49 olarak erken seçimden yana" dedi.

ANKETLERDE ARTIŞ

HaberTürk'te bugün yayımlanan Andy-Ar'ın anketinde de AKP'nin oyunu iki puan artırarak yüzde 42.8'e yükselttiği, CHP'nin ise yüzde 27'ye çıktığı; HDP'nin yüzde 12.8 ile barajı aşacağı belirtiliyor. Andy-Ar bu sonuçlarla AKP'nin tek başına iktidarı elde etmesinin "kolay olmadığını" da vurgulanıyor. 

Araştırma şirketi SONAR'ın 5 Ağustos'ta açıkladığı ankette AKP yüzde 42.9, CHP yüzde 25.2, MHP yüzde 17, HDP de yüzde 10.3 oy düzeyinde görülüyordu. SONAR Başkanı Hakan Bayrakçı bu sonuçlarla AKP'nin kılpayı da olsa Meclis'te 276 sandalyeyi aşıp tek başına iktidar imkanına ulaşabileceğini öne sürmüştü.

AKP'ye yakınlığıyla bilinen MAK Danışmanlık'ın 11 Ağustos'ta açıkladığı ankette ise, AKP yüzde 44.7, CHP yüzde 25.3, MHP yüzde 15.6, HDP ise yüzde 10.7 oy seviyesinde.

Yıllarca AKP'de üst düzey görevlerde bulunan ve Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen bir yetkili de erken seçimin yararlı olacağını düşündüğünü ifade etti.

"MHP ile koalisyonun kati suretle gerçekleşmeyeceğini düşünüyorum. CHP ile görüşmeler de olumlu sonuç vermezse, Kasım ayında çok rahatlıkla seçimi yaparız. Anlıyoruz ki MHP de bu sürece destek olacak" diyen yetkili, "Anketlerde AK Parti iyi durumda. Üstelik olası bir erken seçimde eski üç dönemliklerden 40 kişi daha aday olursa, en az 2-3 ilave puan kazanırız" dedi.

Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesi sonrası açıklama yapan AKP'li Kültür Bakanı Ömer Çelik, "Koalisyonda son nokta konulana kadar ilk gündeki gibiyiz" derken, CHP Sözcüsü Haluk Koç, "Parti yetkili kurullarında uzlaşılan ve uzlaşılamayan konular ayrıntılarıyla değerlendirilecek ve son sözü genel başkanlar söyleyecek" açıklamasını yapmıştı. 

CHP'DE DE UMUT AZ 

CHP'li üst düzey bir yetkili de, partisinin AKP ile koalisyon hükümetinin kurulmasına dair beklentisinin çok yüksek olmadığını ve bu çerçevede Kılıçdaroğlu'nun milletvekilleri ile bugün yapacağı grup toplantısında seçim broşürü dağıtılacağını bildirdi.

Reuters'a bilgi veren CHP'den üst düzey bir yetkili ise, AKP'nin müzakerelerde kısa süreli bir koalisyon önerisi getirdiğini ancak kendilerinin dört yıllık reform hükümeti teklif ettiklerini belirtirken, "Ama eğer anlaşılabilirse belki orta bir noktada da uzlaşmak mümkün olabilir. Her konu çok önemli, ekonomi, dış politika gibi ama CHP olarak en ısrarlı olduğumuz husus eğitim. Eğitimde 4+4+4 konusunda kesinlikle değişim istiyoruz. Bir de zorunlu din dersi bizim için çok hassas bir konu" dedi.

CHP'li yetkili İçişleri, Adalet, Dışişleri ve Milli Eğitim Bakanlıkları'nın kendileri için önemli olduğunu da söylerken, "Bizim edindiğimiz izlenim son anketleri gördükten sonra Saray'ın da seçime yönelik eski acelesinin biraz olmadığı yönünde. AKP onun için şu anda mümkün olduğu kadar süreci böyle yani mevcut hükümetle yürütmeye çalışıyor" diye konuştu.

Erdoğan'ın seçime kararı vermesine olanak tanıyacak olan hükümetin kurulması için tanınan 45 günlük süre 23 Ağustos'ta dolacak.

Yukarı

Business HT×