BIST 100 113.244 % -2,20
USD/TRY 6,8655 % 0,05
EUR/TRY 7,7357 % -0,19
Piyasalar
113.260
% -2,19
6,8657
% 0,06
7,7360
% -0,18
1,1267
% -0,17
9,96
0,00
1.797,83
% -0,32
41,63
% -1,70
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Papa'nın savaş ilanı

Papa'nın dün yayınladığı ve tartışma yaratan çevre ve iklim değişikliği genelgesiyle ilgili bilmeniz gerekenler

Papa'nın dün yayınladığı ve tartışma yaratan çevre ve iklim değişikliği genelgesiyle ilgili bilmeniz gerekenler
WSJ 19 06 2015, 07:18

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francesco, kapitalizmin dünyaya verdiği zararlar, iklim değişikliği ve doğal dengeyi koruma konularında önemli ve sert mesajlar içeren 192 sayfalık bir genelge yayımladı. 

İşte özellikle kapitalizm ve küresel ısınma şüphecilerine savaş açan genelgeyle ilgili bilmeniz gereken 5 şey:

1) Papa genelgesi nedir?

Papa yazılarının en ağırlardan biri olarak kabul edilen genelge, genelde Katolik Kilisesi'nin önde gelenlerine hitaben yazılmış bir mektup niteliği taşımakla birlikte, halkın tamamına sesini duyurmayı da hedefler. Bu genelgelerde Papa genellikle Katolik inancına dair öğretiler paylaşır, inanların Katolik doktrinine doğru anlmasına engel teşkil edebilecek hatalara vurgu yapar veya küresel sorunlara çözümler önerir.

2) Papa Francis şu ana kadar kaç tane genelge yayınladı?

Papa tarafından yayınlanan iki genelge var: "Lumen Fidei" (İnancın Işığı) ve "Laudato Si" (Övgüye Layık). Ancak 2013'te yayınlanan ilk genelge temel olarak selefinin çalışmalarından oluştuğundan son yayınlanan genelge Papa'nın ilk öğretisi sayılabilir.

3) Bu genelge neden bu kadar ilgi çekti?

Daha önce hiçbir Papa tüm genelgeyi çevreye ayırmamıştı. Papa ayrıca bu yıl sonunda Paris'te yapılacak iklim değişiklği zirvesine de "katkıda bulunmak" istediğini söyledi. Papa'nın geniş popülaritesi ve telkin potansiyeli tartışma üzerinde önemli etki yaratabilir.

4) Genelge iklim değişikliğiyle ilgili ne diyor?

Francis, küresel ısınmanın gezegen üzerindeki hayat için büyük tehdit oluşturduğunu ve büyük oranda insanlardan kaynaklandığını söylüyor. Papa, karbon emisyonlarını azaltmak için "fosil yakıtların yerine geçecek yenilenebilir enerji kaynakları geliştirmek" de dahil olmak üzere pek çok önlem alınmasına "acil" ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

5) Genelgede başka hangi konulara değiniliyor?

Genelgenin önemli bir bölümü yaratılışın Kataolik teolojisine ve ekonomik küreselleşmenin ve tüketim kültürünü eleştirilerine ayrılmış. Ayrıca temiz su kaynaklarının tüketici ve biyoçeşitliliğin yok edilmesi de genelgede önemli yer buluyor. 

En çok üzerinde durduğu konulan ekonomik adalet fikri üzerinde de duran Papa, çevresel sorunların "gezegende en hassas insanlar" üzerinde yarattığı eşitsiz sosyal sonuçlarına dikkat çekiyor. 

Yukarı

Business HT×