BIST 100 1.108,47 % -0,51
USD/TRY 7,3243 % -0,11
EUR/TRY 8,6694 % 0,30
Piyasalar
1.108,57
% -0,50
7,3236
% -0,12
8,6687
% 0,29
1,1829
% 0,37
13,83
0,27
1.934,18
% 0,96
45,47
% 0,09
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Patron mu, Lider mi?

'Lider' ve 'Patron' kelimelerinin sözlükteki anlamları çok benzer olabilir ama iş hayatında uygulama farklılıkları çok önemli. Peki siz hangisisiniz?

Patron mu, Lider mi?
LINKEDIN 29 05 2015, 08:40

'Lider' ve 'Patron' kelimelerinin sözlükteki anlamları çok benzer olabilir ama iş hayatında uygulama farklılıkları çok önemli.

Bunu görmek için her iki kelimenin de çağrıştırdığı anlamları düşünmeniz yeterli. Birçoğumuz bir müdürü baskıcı, en ufak yanlışımızda azarlayan ve bizi her an işte çıkarabilme gücüne sahip biri olarak algılıyoruz. Öte yandan bir lideri bize ilham veren, takımı yönlendiren ve herkesin ilerlemesini sağlayan biri olarak görüyoruz.

Peki siz hangisisiniz?

  1. Liderler yol gösterir. Ama tam tersine bir patron hükmeder, yönetir ve emreder. Mesela bütün gün ofisinde oturup kurallara şekil verip diğer herkese ne yapması gerektiğini söyler. Öte yandan bir lider, takımın geri kalanıyla birlikte mücadelede yer alır ve herkese rehberlik eder.

  2. Liderler dinler. Patronlar ise ne geri bildirimleri kabul eder, ne de işbirliği konusunda açık görüşlüdür. Buna karşın liderler, iş arkadaşlarının söyleyeceklerini dinlemek ve onları karar alma aşamasına dahil etmek ister.

  3. Liderler güçlendirir. Bir patron çalışanlarını deneyimsiz ve rehbersiz bir şekilde bir projenin önüne atar ve onları ürkek ve endişeli bırakır. İyi bir lider, tam tersine ekip üyelerini hazırlamak için elinden geleni yapar ve onlara kendi ve takımın kabiliyetleri konusunda güven aşılar.

  4. Patronlar göz korkutur. Liderler çalışanlara korku saçarak yönetmek yerine farklı araçlara başvurmayı iyi bilirler.

  5. Patronlar kendilerini diğer çalışanların üstünde görür. Halbuki bir lider takım üyelerinden gelecek yapıcı geri bildirimlere açık olur ve alt düzey çalışanlardan bile olsa, daha öğrenilecek çok şey olduğunun farkındadır.

  6. Patronlar insanlara bağırır. Liderler ise geri bildirimlerinin yapıcı ve eylem odaklı olduğunundan emin olurlar ve ikazlarını herkesin içinde değil, özel olarak sunar.

  7. Patronlar hiyerarşiye odaklanır. Mesela "Ben senin üstünüm ve sana ne yapacağını söylerim" düşüncesi içindedir. Liderler tam tersine ilişkilere önem verirler, mesela "Birlikte nasıl gelişip ilerleyebiliriz?" diye düşünür.

Gördüğünüz gibi aralarındaki farklılıklar çok büyük. Şimdi karar verin, siz bir patron musunuz yoksa bir lider mi?

Yukarı

Business HT×