BIST 100 90.051 % -1,91
USD/TRY 5,3488 % 0,06
EUR/TRY 6,0923 % 0,19
Piyasalar
90.051
% -1,91
5,3488
% 0,06
6,0923
% 0,19
1,1373
% 0,04
21,36
0,00
1.245,80
% 0,01
60,15
% -0,08
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Kredi standartlarında sıkılaştırma

TCMB'nin banka kredileri eğilimlerinin izlediği Banka Kredileri Eğilim Anketi'nin 2018 yılı ikinci çeyrek dönem sonuçları açıklandı. Buna göre tüm kredi türleri için uygulanan standartların sıkılaştırdığı görüldü. Üçüncü çeyrek için beklentiler de bütün kredi türlerinde standartların sıkılaştırılmaya devam edeceği yönünde.

Kredi standartlarında sıkılaştırma
BUSINESSHT 06 07 2018, 15:13

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) anketi bankaların kredi standartlarında sıkılaştırmaya gittiğini ve bunun devam etmesinin beklendiğini ortaya koydu.

TCMB'nin banka kredileri eğilimlerinin izlediği Banka Kredileri Eğilim Anketi, 2018 yılının ikinci çeyreğinde tüm kredi türleri için uygulanan standartların sıkılaştırıldığına işaret etti.

Üçüncü çeyrek için beklentiler de bütün kredi türlerinde standartların sıkılaştırılmaya devam edeceği yönünde.

Anket sonuçları kredi talebi açısından incelendiğinde ise işletmelerin kredi taleplerinin genel olarak azaldığı görüldü.

Bu çeyrekte, küçük-orta ölçekli işletmelere verilen kredi talepleri azalırken, büyük işletmelere verilen kredi taleplerindeki artış eğilimi yavaşlayarak devam etti. Kısa vadeli kredi taleplerinde artış yavaşlayarak devam ederken, uzun vadeli kredi taleplerindeki azalış güçlendi.

İşletmelere kullandırılan kredilere uygulanan kredi koşul ve kurallarına bakıldığında; ortalama krediler üzerindeki kar marjının ve daha riskli krediler üzerindeki kar marjının artırılarak koşulların sıkılaştırıldığı görülürken, teminat ihtiyacı, vade, kredi sözleşmesi özel koşulları ve kredi ya da kredi limitinin büyüklüğüne ilişkin koşul ve kuralların da sıkılaştırıldığı görüldü.

Ayrıca bu dönemde, Türk Lirası kredi talebindeki artışın yavaşlayarak, yabancı para cinsinden açılan kredi talebindeki azalışın ise güçlenerek devam ettiği gözlendi.

TCMB'den yapılan değerlendirmede, "Yılın ikinci çeyreğinde, Türk Lirası cinsinden açılan kredi talebinde artışın zayıflayarak devam ettiği, yabancı para cinsinden açılan kredi talebinde ise azalışın güçlenerek devam ettiği görülmektedir. Bankaların yılın üçüncü çeyreğine ilişkin beklentileri ise Türk Lirası cinsinden açılan kredi talebindeki artışın hızlanarak, yabancı para cinsinden açılan kredi talebindeki azalışın ise zayıflayarak devam edeceği yönündedir" denildi.

Yukarı

Business HT×