BIST 100 92.162 % 0,39
USD/TRY 5,3777 % 0,23
EUR/TRY 6,0958 % 0,29
Piyasalar
92.147
% 0,38
5,3777
% 0,23
6,0958
% 0,29
1,1327
% 0,09
21,37
0,00
1.242,47
% -0,06
60,85
% 1,08
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Daron Acemoğlu, Türkiye'de ekonominin başına gelir mi?

Habertürk gazetesi yazarı Nagehan Alçı'nın dile getirdiği iddiayı aynı gazetenin yazarı Fatih Altaylı yalanladı. Altaylı köşesinde, "Daron Acemoğlu’nun böyle bir şeyden haberi bile yok.Kendisiyle hiçbir temas kurulmamış, kendisine böyle bir teklif veya teklif geleceği yolunda bir bilgi dahi iletilmemiş.Dahası böyle bir teklif gelse dahi Daron Acemoğlu’nun bu teklifi kabul etmesi şu an için pek olası görünmüyor.Akademik çalışmaları, ders verdiği MIT ile olan ilişkisi ve sürdürmekte olduğu bazı danışmanlık görevleri nedeniyle Acemoğlu fazlasıyla yoğun ve akademiye ara vermek gibi bir niyeti yok gibi görünüyor. Tabii yine de belli olmaz." ifadelerini kullandı.

Daron Acemoğlu, Türkiye'de ekonominin başına gelir mi?
BUSINESSHT 01 07 2018, 12:36

Türkiye ekonomi kamuoyu son günlerde Nagehan Alçı'nın Türkiye'de ekonominin başına Daron Acemoğlu'nun gelebileceği yönündeki iddiayı konuşuyor. 

Habertürk yazarı Alçı, Acemoğlu'nun ekonominin başına gelebileceğini iddia ederken aynı gazetenin yazarı Altaylı bu iddiayı yalanladı. 

Altaylı köşesinde şu ifadeleri kullandı: 

Nagehan Alçı’nın köşesinde okuyunca heyecanlandım doğrusu.

Mektebi Sultani’den sevgili kardeşim Daron Acemoğlu için “Kurulacak kabinede ekonominin başına getirilebilir” diye yazıyordu.

Sonra biraz araştırdım, gerçekten böyle bir şey var mı diye!

Ne yazık ki heyecanım boşa çıktı.

Daron Acemoğlu’nun böyle bir şeyden haberi bile yok.

Kendisiyle hiçbir temas kurulmamış, kendisine böyle bir teklif veya teklif geleceği yolunda bir bilgi dahi iletilmemiş.

Dahası böyle bir teklif gelse dahi Daron Acemoğlu’nun bu teklifi kabul etmesi şu an için pek olası görünmüyor.

Akademik çalışmaları, ders verdiği MIT ile olan ilişkisi ve sürdürmekte olduğu bazı danışmanlık görevleri nedeniyle Acemoğlu fazlasıyla yoğun ve akademiye ara vermek gibi bir niyeti yok gibi görünüyor.

Tabii yine de belli olmaz. 

 

Bir vatansever olduğunu bildiğimiz Acemoğlu, bakarsınız gelir.

Ama söyleyeyim, ihtimal çok çok düşük.

ALÇI'NIN İDDİASI HEYECANLANDIRDI

Nagehan Alçı, "Dünyanın en iyi iktisatçılarından biri olan Acemoğlu, Türk ekonomisinin yapısal sorunlarını kökünden çözecek vizyonuyla tarihi bir görev yapabilir. Her zaman ezberleri bozan ve herkesi şaşırtan bir lider olmuş Erdoğan, Acemoğlu’na Türk ekonomisinin başına tam yetkiyle geçme teklifini yapabilir" diye yazdı.

İddiasını "çok önemli bir kaynağa" dayandıran Alçı, "Kılıçdaroğlu yüzde 30’a nasıl bakıyor?" başlığıyla yayımlanan (30 Haziran 2018) yazısını "Bu güzel haberin gerçekleşmesi ihtimali bile beni çok umutlandırdı" diye noktaladı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) İktisat Profesörü Prof. Dr. Daron Acemoğlu, dünyanın en çok alıntı yapılan 10 ekonomistinden biri olarak gösteriliyor.

ACEMOĞLU ERMENİSTAN İLE İLGİLENİYOR

Akademik çalışmalarının yanında Acemoğlu son günlerde Ermenistan'daki yeni yönetim ile ekonomik reformlar üzerinde çalışıyor. Acemoğlu Ermenistan'ın yeni başbakanı Paşinyan ile bu kapsamda bir dizi görüşme gerçekleştirdi. 

Ermenistan Başbakanlık Basın Merkezi’nin açıklamasına göre Ermenistan Hükümeti’nin Daron Acemoğlu ile yaptığı görüşmede Ermenistan’ın kalkınma olanakları ve Acemoğlu ile olası işbirliği şekilleri tartışıldı. Açıklamada “Başbakan hükümetin programları ve önceliklerinden bahsetti. Acemoğlu, siyaset, adalet, ekonomi alanlarında kısa, orta ve uzun vadeli kurumsal değişiklikler ile, yatırım alanının geliştirilmesini tasarlama ve hayata geçirme zamanının geldiğini söyledi ve belli zaman içinde sonuçlar elde etmek için net adımların atılması gerektiğini vurguladı. Daron Acemoğlu hükümetin farklı alanlarında kurumsal karşı dengelerin esnek mekanizmalarının yaratılmasının önemli olduğunu dile getirdi. Ekonomiste göre bununla geçmişte olan kusurlar ortadan kalkar, hükümet faaliyetlerinin şeffaflığı artar ve halka hükümet adımlarını takip etme imkanı verir” dendi.

Acemoğlu “Şimdiki hükümetin faaliyetleri sonucunda vatandaşlar siyasete katılımlarını hissediyor. Günümüzde Ermenistan’da birçok insan gerçekten heyecanlı, gerçekten de siyasete dahil olmak istiyor” dedi.

Daron Acemoğlu Ermenistan hükümetinin kalkınmasına, demokratikleşme ve reform çalışmalarına her şekilde destek olmaya hazır olduğunu açıkladı. Taraflar yakın zamanda tekrar görüşmeye karar verdiler.

Paşinyan ve Acemoğlu’nun bu görüşmesi bir ilk değil. Daha önceki temasta Paşinyan bir telefon görüşmesi ile Acemoğlu’nu Ermenistan’a davet etmiş, Acemoğlu ilk fırsatta Ermenistan’a gelmek istediğini ve Paşinyan’ın hükümetine destek olmak istediğini açıklamıştı.

Yukarı

Business HT×