BIST 100 101.849 % 0,28
USD/TRY 5,6592 % 0,69
EUR/TRY 6,3832 % 0,12
Piyasalar
101.849
% 0,28
5,6592
% 0,69
6,3832
% 0,12
1,1222
% -0,49
17,68
-0,08
1.425,37
% -1,43
62,47
% 0,87
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Parasal sıkılaştırma demeyeydi iyiydi…

Özyeğin Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ümit Özlale, Merkez Bankası'nın faiz artışı kararını değerlendirdi

Parasal sıkılaştırma demeyeydi iyiydi…
ÜMİT ÖZLALE* 15 12 2017, 10:15

Merkez Bankası’nın (TCMB) piyasada faizleri en az 100 baz puan arttıracağına inandırıp bu yönde bir beklenti oluşturduktan sonra sadece geç likidite penceresini -hem de FED’in faizleri arttırmasından bir gün sonra- 50 baz puan artırması TL üzerindeki baskıyı arttırırken, TCMB’nin iletişim politikasındaki itibarını da zedeler.

Öte yandan TCMB’nin bu kararı faiz konusunda hassasiyeti olan çevreleri de mutlu etmeyecektir zira TCMB -her iki anlamda da- günün sonunda faizleri arttırmıştır.

Peki TCMB’nin aklında ne var?

Benim anladığım, TCMB faizleri artırmayarak ya da mümkün olduğunca az artırarak -baz etkisinden dolayı- düşük enflasyonlu dönemlerin gelmesini bekliyor. Burada küresel ölçekte gelişmekte olan piyasaların lehine oluşmasını beklediği bir konjonktüre de güveniyor olabilir. Bununla beraber bu alınan kararların, tıpkı TCMB’nin aldığı önceki kararlar gibi sıkı bir duruş sergilediğini iddia etmek zor.

Uzunca bir süredir TL’nin değer kaybetmesinin maliyetler ve beklentiler yoluyla ekonomideki fiyatlama davranışını önemli ölçüde bozduğunu -bizzat TCMB tarafından da dile getirildiği üzere- gözlemliyoruz. Hal böyle olunca, sadece geç likidite penceresindeki faizi beklentilerin yarısı kadar artırmanın parasal duruşu sıkılaştırmak olduğuna inanmak da zorlaşıyor.

 * Lisans eğitimini 1995 yılında O.D.T.Ü. İktisat Bölümü'nde tamamlayan Ümit Özlale, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Boston College'de tamamlayarak 2001 yılında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamıştır. 2006 yılında Yüksek Öğretim Kurumu'ndan doçentlik derecesini alan Ümit Özlale, akademik çalışmalarının yanında T.C. Merkez Bankası Ekonomik Araştırmalar ve Para Politikası Genel Müdürlüğü'nde danışman olarak çalışmış, Maliye Bakanlığı ve Dünya Bankası ile projeler yürütmüştür.Özlale, 2013 yılından itibaren Özyeğin Üniversitesi İşletme Fakültesi Ekonomi Bölümü Başkanı ve İşletme Yüksek Lisans Programı Akademik Direktör olarak görev yapmaktadır.

** Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve BusinessHT'nin editöryel politikasını yansıtmayabilir. Ayrıca burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değil, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yukarı

Business HT×