BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3281 % -0,18
EUR/TRY 6,0587 % -0,57
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3281
% -0,18
6,0587
% -0,57
1,1372
% -0,18
18,19
-0,17
1.282,60
% -0,73
62,75
% 2,57
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Kripto masası: Birçok kripto para sıfırlanabilir

Goldman Sachs kripto para piyasası ile ilgili yeni bir rapor yayınladı.

Kripto masası: Birçok kripto para sıfırlanabilir
BUSINESSHT 07 02 2018, 09:11

BITCOIN'DE SIÇRAMA

Bitcoin yatırımcıların yeniden güvenini kazanmasının ardından sabah saatlerindeki düşüş ivmesinden sıyrıldı. Kripto para yeniden 8 bin doların üzerine yükseldi. TSİ 16:15 itibariyle Bitcoin 8 bin 450 dolardan işlem gördü. 

Bitcoin'in yeniden yükselmesinde ABD'li regülatörün senatörlere kripto para piyasası ile ilgili daha yumuşak tondaki regülasyon çağrıları etkili oldu. 

 

MEHMET ŞİMŞEK: KRİPTO PARALAR ÜZERİNDE ÇALIŞACAĞIZ

Mehmet Şimşek, kripto paralara ilişkin Türkiye'nin kendine özgü bir çalışma yapacağını söyledi. 

Şimşek, özel bir haber kanalında katıldığı programda konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bitcoinle ilgili vatandaşlarımızı uyardım fakat blockchain, bir teknoloji o apayrı bir konu, onu çok önemsiyoruz. Platform üzerinden verimliliği artıracak, dijitalleşmeyi daha hızlandıracak ayrı bir alan. Biz en son Finansal İstikrar Komitesi toplantısında bu konuyu ele aldık, bir çalışma grubu oluşturduk, kripto para konusunu incelemeye aldık. Bahsedilen bu para birimleri Türkiye'de legal değil, legal altyapısı yok. İkincisi gelecekte bunların akıbetine ilişkin dünyada ortak bir fikir yok, ciddi soru işaretleri var. Biz Türkiye'de kripto para anlamında kendimize özgü bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Spesifik birtakım kripto para birimleri noktasında biz şu anda mesafeliyiz, onu riskli görüyoruz. Vatandaşlarımıza bunun getirdiği risklerle ilgili uyarılarda bulunduk. Nitekim bu tartışmalar yaşanırken, çok hızlı bir çıkış sonra da bir çöküş yaşadı. Biz vatandaşlarımızın bu noktada, bu spekülasyonlardan zarar görmesini istemeyiz."

GOLDMAN SACHS'TAN KRİPTO PARA RAPORU

Kripto para birimleri geçen ayki düşüşle 500 milyar dolar civarında piyasa değeri kaybederken Goldman Sachs’in küresel araştırma biriminin araştırmasına göre durum daha da kötüye gidebilir.

Bazı kripto para birimlerinin mevcut formu ile ayakta kalamayacağı bildirilen raporda gelecekte yerlerine geçecek rakipler nedeniyle birçok kripto para biriminin değerlerinin sıfırlanmasına hazır olunması gerektiği kaydedildi.

5 Şubat tarihli Steve Strongin imzalı raporda, farklı para birimleri arasındaki korelasyonun endişe verici olduğu belirtilirken, öz değeri olmayan para birimlerinin hayatta kalamayacağı ifade edildi.

Günümüz dijital para birimlerinin, uzun işlem süreleri, güvenlik kaygıları, yüksek bakım maliyeti gibi nedenlerle uzun dönemde güçte kalma kabiliyetine sahip olmadığı vurgulanan raporda Bitcoin’in ABD’de vadeli işlemlere açılmasının da bu kaygıları gidermediği belirtildi. İnternet balonu patladığında gözde olan bir çok şirketin bugün hayatta olmadığının altı çizilerek, kripto paralarda da ilk olma avantajının da önemli olmadığı not edildi.

Bitcoin, Ripple, Ethereum ve Litecoin’deki son haftalarda hızlanan düşüş Çarşamba günü de devam ediyor.

BITCOIN NE KADAR?

Kripto para piyasası bugün de düşüş ivmesi kaydediyor. 

 

Bitcoin TSİ 08:55 itibariyle yüzde 4 düşüşle 7 bin 473 dolardan işlem gördü. Litecoin yüzde 3 düşüşle 140 dolar, Ripple yüzde 5 değer kaybıyla 0,72 dolardan, Ethereum da yüzde 5 düşüşle 751 dolardan alıcı buldu. 

Yukarı

Business HT×