BIST 100 91.074 % 0,00
USD/TRY 5,3337 % -0,19
EUR/TRY 6,0765 % -0,02
Piyasalar
91.074
% 0,00
5,3337
% -0,19
6,0765
% -0,02
1,1385
% 0,18
21,23
0,00
1.250,56
% 0,09
56,59
% 0,59
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Kripto masası: Bitcoin yatırımcıları isyan etti

Kripto paralar hakkındaki son gelişmeler...

Kripto masası: Bitcoin yatırımcıları isyan etti
GAZETE HABERTÜRK 20 12 2017, 09:45

LITECOIN'İN KURUCUSU ELİNDEKİ TÜM LITECOIN'LERİ SATTI

Bu sene yüzde 8.000 artan kripto para birimi Litecoin'in kurucusu elindeki bütün Litecoin'leri sattığını açıkladı. Charlie Lee, bu çıkışın uzun vade için Litecoin bakımından olumlu olduğunu, kısa vadede ise potansiyel bir düşüş beklediğini açıkladı. 

Lee, ne kadar Litecoin'i olduğu konusunda ise bilgi vermedi. 

 

BITCOIN CASH YÜZDE 62 ARTTI

Bitcoin Cash, 20 Temmuz 2017 tarihinde Bitcoin’in ikiye bölünmesiyle (hard fork) ortaya çıktı. Bölünme sırasında ellerinde Bitcoin bulunanlar ücretsiz olarak Bitcoin Cash’e sahip oldular.

Roger Ver adında bir kripto milyarderinin desteklediği Bitcoin Cash spekülasyonlara çok açık bir koin. “Balina hareketi” adı verilen hareketler Bitcoin Cash’de çok yaşanıyor. Fiyat bir anda bin dolar yükselip, daha sonra hızlıca düşebiliyor.

Bitcin Cash fiyatlarında bir günde yaşanan aşırı yükselişinn arkasındaki neden ise kripto para borsasındaki bir kararla alakalı. ABD'nin en popüler dijital para borsalarından olan Coinbase alım satım ve takas işlemlerine Bitcoin Cash'i de dahil edeceğini açıkladıktan sonra talep gittikte artmaya başladı. 

Bitcoin Cash fiyatı 2400 dolar civarında seyrederken bir gecede yüzde 62 artışla 3500 dolar sınırını zorlamaya başladı.

BITCOIN FİYATI 16 BİN 500 DOLARIN ALTINA İNDİ

Reuters'ın haberine göre bitcoin işlem hacminin yüzde 30 ile 50 düzeyinde aslan payına sahip olduğu Japonya'da Cis ismiyle bilinen bir ticaret uzmanının satış uyarısıyla Bitcoin fiyatında devasa düşüş gerçekleşti.

21 milyar yen yani 186 milyon dolar varlığı olduğu belirtilen simsar son 24 saatte yüksek miktarda bitcoin sattığını belirtince kriptopara piyasası hareketlendi. Tokyolu analistlere göre diğer Japon yatırımcılar da benzer pozisyon olarak Bitcoin fiyatlarının düşmesine yol açtı ve gece saatlerinde Bitcoin fiyatı 16 bin 500 doların altına indi.

BİTCOİN YATIRIMCILARININ İSYAN ETTİ

Dünya genelinde Bitcoin’e yaşanan hücum Türkiye’ye de yansıdı. Ancak yaşanan sıkıntılar, Türk yatırımcıları bezdirdi. Sayıları 7 bin 500’ü geçen kripto para Borsalarında TL ile işlem yapılabilen dört Borsa bulunurken, bu borsalardaki alım satım emirlerinde yaşanan gecikmeler, yatırımcıları isyan ettirdi.

TL ile Bitcoin ve benzeri kripto para birimlerinin alınıp satılabildiği BTCTurk, Paribu, Koinim ve Koineks platformlarında en çok yaşanan sıkıntı olarak “hesaba geç geçen EFT ve havaleler” ile “gerçekleşme süreleri uzayan işlem emirleri” öne çıkıyor. Bu sorunların Bitcoin rekor üstüne rekor kırarken daha da arttığı gözlenirken yansıyan şikâyetlerin bir diğeri ise yurtdışındaki Bitcoin’in dolar cinsinden fiyatı ile Türk borsalarındaki TL fiyatı arasındaki fiyat makasının (arbitraj) açılması oluyor.

Sosyal medyada da geniş yer bulan yerli Bitcoin yatırımcılarının yaşadığı bu sorunlardan bir diğeri ise özellikle Bitcoin’in ani yükselişe geçtiği dönemlerde yerli platformda yapılan bakım çalışmaları nedeniyle işlem yapılamaması. Yerli borsalar, bu duruma karşı, kendilerini internet sitelerinde yer alan “Kullanım Sözleşmeleri”ndeki şu madde ile korumaya çalışıyor: “Kısa süreli ya da uzun süreli teknik arızalardan dolayı doğrudan veya dolaylı olarak doğan ve doğabilecek hiçbir zarardan sorumlu tutulamaz.”

Kripto paraların arkasında herhangi bir düzenleyici kuruluş ve yasa olmadığı için olası mağduriyetlerde de hak iddia edilemiyor.

İKİ ÜLKE DAHA UYARDI: ÖLÜMCÜL, UZAKDURUN

Bitcoin’e yatırım yapanları uyaran Danimarka Merkez Bankası Başkanı Lars Rohde, “Bitcoin’den uzak durun. Bu ölümcül” açıklaması yaptı. Rohde, “Bitcoin denetlenen bir piyasa değil. Yetkililerin sorumluluğunda değil. Bu, kişilerin sorumluluğunda” dedi. Japonya Maliye Bakanı Taro Aso da “Bitcoin’in bir para birimi olduğu konusunda yerleşmiş bir tanım yok” diye konuştu.

YÜZDE 0.4’LÜK KOMİSYON + KDV

Türkiye’de Bitcoin ile işlem yapan kullanıcı sayısı son 6 ayda 9 binden 42 binin üzerine çıktı. TL Bitcoin borsaları ortalama yüzde 0.4’lük işlem komisyonu ve 3 TL + KDV’lik para çekme ücretleri alıyor. Bu yüzden bu borsaların “Kullanım Sözleşmeleri” ve “Ücretler” kısımlarını dikkatli edilmesi gerekiyor.

DÜNYA BITCOIN’DEN HANGİ VERGİLERİ ALIYOR?

Dünyada Bitcoin nasıl vergilendiriliyor? Uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık kuruluşu KPMG Türkiye’nin araştırmasına göre dünyada durum şöyle:

ABD: Bitcoin gibi sanal paralar varlık / mal olarak kabul ediliyor. Bitcoin satış veya değişiminden kaynaklanan kazanç veya zararın niteliği, sanal para biriminin mükellefin elinde “sermaye varlığı olup olmadığına bağlı.

Avrupa Birliği: “Varlık veya mal” para birimi olarak kabul edilen Bitcoin işlemleri KDV’den muaf. Ancak Bitcoin işlemlerinde elde edilen kazanç, “sermaye değer kazancı veya gelir vergisi” gibi diğer vergilere tabi olabiliyor.

Almanya: Bitcoin özel para olarak nitelendiriliyor olsa da 1 yıldan az elden çıkarma sonucu elde edilen kazançlar vergiye tabi olabiliyor. Ancak 800 Euro’yu aşmayan veya 1 yıldan fazla elde tutulan Bitcoin satışından elde edilen değer artış kazancı vergiden muaf.

İngiltere: İngiltere’de “Bitcoin” yabancı Döviz olarak değerlendiriliyor. Döviz kazanç ve zararlarının tabi olduğu kurallar, “Bitcoin” işlemleri için de geçerli. Ancak, “spekülatif Bitcoin işlemleri”, herhangi bir vergiye tabi olmayabiliyor.

Japonya: Bitcoin satışı tüketim vergisinden muaf. Sanal para emtia olarak kabul ediliyor. Bitcoin ticaretinden elde edilen kazançlar işletme kazancına dahil. 

Kanada: Bitcoin gibi kripto para birimlerini, “altın, gümüş ya da doğalgaz gibi “emtia” olarak kabul ediyor. Ticari kazanç ya da bir değer artış kazancı olarak vergilendiriyor.

Yukarı

Business HT×