BIST 100 96.604 % 1,81
USD/TRY 6,2679 % -1,83
EUR/TRY 7,3206 % -1,76
Piyasalar
96.604
% 1,81
6,2681
% -1,82
7,3217
% -1,75
1,1673
% 0,05
25,40
0,08
1.203,46
% 0,43
79,39
% 0,46
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Twitter: İkinci bir emre kadar "Mavi tik" yok

Twitter, onaylanan bazı profillere gelen şikâyetler üzerine onaylı hesap uygulamasını durdurdu ve sistemin amacından saptığını itiraf etti

Twitter: İkinci bir emre kadar "Mavi tik" yok
HABERTÜRK 13 11 2017, 12:24

Twitter, takipçi sayısı çok olan, kamuoyu tarafından tanınan kişilerin hesaplarını doğrulamak için kullandığı "mavi tik" uygulamasını rafa kaldırıyor

Twitter'ın resmi hesabından yapılan açıklamada mavi tikin kimlik doğrulama için ortaya çıktığını ancak "önemli biri olma" onayına dönüştüğü ifade edildi. "Bu karışıklığı bizim yarattığımızın farkındayız ve bunu biz çözmeliyiz" denilen açıklamada konu üzerinde çalışılacağını ve bu süreçte genel doğrulamaların durdurulduğu belirtildi. 

Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey ise "Bu konu hakkında daha hızlı iletişime geçmeliydik. Çalışanlarımız doğrulama politikasını doğru şekilde izliyordu ancak bir süre önce sistemin bozulduğunu ve yeniden değerlendirilmesi gerektiğini fark ettik. Konuyla ilgili bir şeyler yapmada başarısız olduk. Çok hızlı şekilde düzeltmeye çalışacağız" dedi.

Twitter sistem üzerinde yapacağı değişiklikler uygulanana kadar hiçbir hesabın onaylanmayacağını duyurdu. Hâlihazırda onaylanmış hesaplar ise ‘mavi tiklerini’ taşımaya devam edecekler.

BİR IRKÇIYA DA MAVİ TİK

Müzisyenler, haberciler, iş insanları ve siyasetçiler gibi ünlü simaların Twitter profilleri, sosyal ağ tarafından gerçekten onlara ait olduklarını belirtmek amacıyla ‘mavi tik’ olarak bilinen onayı alıyorlardı.

Onaylı hesaplar zaman içerisinde bir doğrulama aracından ziyade, önem ve popülarite sembolüne dönüştü. Son olarak ırkçı ve faşist söylemlerde bulunan hesapların onaylanması ise sistemin işleyişinin sorgulanmasına sebep oldu.

ABD'nin Charlottesville kentinde ağustosta  düzenlenen ve karşı gösterici bir kadının hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan ırkçı mitingin organizatörü Jason Kessler'in Twitter profilinin onaylanması sosyal ağ kullanıcılarının tepkisi çekmişti.

Kessler'in onaylanmasının üzerinden iki gün geçmişti ki, Twitter’ın kurucu CEO’su Jack Dorsey onaylı hesap özelliğinin yeniden değerlendirilmek üzere askıya alındığını söyledi.

Sosyal ağ son günlerde sorunlarını çözmek için birçok adım atıyor. 140 karakter sınırını 280’e genişleten Twitter, sosyal ağdaki sözlü ve görsel tacizleri bitirmek için de çalışmalar yapıyor. Son olarak sosyal ağın kuralları daha anlaşılır olması adına yeniden kaleme alınmıştı.

Yukarı

Business HT×