BIST 100 86.796 % -0,47
USD/TRY 6,0605 % 0,15
EUR/TRY 6,7691 % 0,33
Piyasalar
86.796
% -0,47
6,0605
% 0,15
6,7691
% 0,33
1,1163
% 0,02
26,10
0,10
1.277,48
% 0,00
72,91
% 0,97
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Bitcoin'e bir kötü haber de Rusya'dan

Bitcoin ödemeleri Rusya'da yasallaşmayacak

Bitcoin'e bir kötü haber de Rusya'dan
AA 26 09 2017, 15:06

Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Aleksey Moiseyev, Rusya’da sanal para birimi Bitcoin ile ödemelerin yasallaşmayacağını bildirdi.

Başkent Moskova’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Moiseyev, ülkedeki düzenleyicilerin, Bitcoin’le ödemelerin yasaklanacağına dair şüphesinin bulunmadığını belirtti.

Blockchain teknolojilerine yönelik yasallaştırma süreci üzerinde ise çalışmaların devam ettiğini kaydeden Moiseyev, "Ancak Bitcoin ile ödemeler Rusya’da yasallaşmayacak." dedi.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, bir süre önce yaptığı açıklamada, kripto paraların varlığını reddetmenin imkansız olduğunu vurgulayarak, yıl sonuna kadar kripto paraların Rusya’daki ticaretini düzenleyen yasanın hazır olacağını söylemişti.

KENDİ BITCOIN'İNİ ÇIKARMAYI PLANLIYOR

Rusya Başbakan Yardımcısı Igor Shuvalov tarafından Ağustos ayında yapılan açıklamada, "Rusya blockchain teknolojisiyle çalışacak kendi sanal para birimini devreye almayı planlıyor." denilmişti.  

Shuvalov'un verdiği bilgilere Rusya, kendi sanal para birimini çıkarmak için uluslararası düzeyde aktif çalışma yürütüyor ve güvenlik konularının en başından çözülmesi hedefleniyor.

Shuvalov, sanal para birimlerinin ulusal ekonomiyi daha riskli değil, daha güçlü yapması gerektiğini vurguladı. 

ÇİN YASAKLAMIŞTI

Çin Merkez Bankası, dijital para pazarına en sert düzenlemeleri getirerek, dijital para halka arzı tekliflerinin yasadışı olduğunu ve ilgili toplayıcı faaliyetlerin derhal durdurulacağını açıklamıştı.

Çin Halk Bankası (PBoC) internet sitesinde "Initial Coin Offerrings (ICO)" hakkındaki soruşturmaları tamamladığını ve halihazırda tamamlanmış olan yasal ihlalleri cezalandırırken gelecekteki teklifleri cezalandıracağını belirtti. Düzenleyiciler, para kazananlara geri ödeme yapmaları gerektiğini söyledi, ancak paranın yatırımcılara nasıl geri ödeneceğini belirtmedi.

PBoC ifadesinde, tüm kripto para birimlerinin ticaretinin ve kullanımının artık Çin'de yasadışı olabileceğini önermekte. PBoC, "para otoriteleri tarafından verilmeyen ... sanal para birimlerinin, paraya eşdeğer yasal statüye sahip olmadığını ve pazar kullanımında para birimi olarak dolaştırılamayacağını ve edilmemesi gerektiğini" söyledi. 

Yukarı

Business HT×