BIST 100 97.955 % 0,00
USD/TRY 5,3301 % 0,12
EUR/TRY 6,0590 % 0,03
Piyasalar
97.955
% 0,00
5,3297
% 0,11
6,0582
% 0,04
1,1359
% -0,09
18,04
0,00
1.278,66
% -0,14
62,26
% -0,77
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Vestel hisseleri ÖTV ve Toshiba'yla yükseldi

Vestel'in Toshiba'nın TV birimini satın almak için yaptığı görüşmeler ve ÖTV indiriminin uzatılması hisselere yaradı

Vestel hisseleri ÖTV ve Toshiba'yla yükseldi
BUSINESSHT 10 04 2017, 10:48

Elektronik eşya, bilgi teknolojileri ve savunma sanayinde faaliyet gösteren Vestel'in Toshiba'nın TV birimine talip olması ve Başbakan Binali Yıldırım'ın ÖTV indirimlerinin uzatılacağını açıklaması Vestel hisselerini yükseltti. 

Vestel Beyaz Eşya hisseleri gün içerisinde yüzde 1 artış gösterirken, Vestel Elektronik'teki yükseliş yüzde 2,28'i gördü. 

VESTEL'DEN TOSHIBA AÇIKLAMASI

Son zamanlarda zor günler geçiren Toshiba, kayıplarını azaltabilmek için bazı iş kollarını satıyor. Japon yayın organı Nikkei Asian Review, haftasonu yayınlanan haberinde bazı yabancı alıcıların Toshiba'nın TV biriminin satışıyla ilgilendiğini ve potansiyel alıcılar arasında Türk firması Vestel'in de yer aldığını duyurdu. 

Japon ve Türk basınında yer alan haberlerin ardından Vestel, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) şu açıklamada bulundu:

"Vestel olarak, şirketimizin konuyu değerlendirme aşamasında olduğunu ve büyüme stratejilerimiz doğrultusunda görüşmelerde  bulunduğumuzu açıklamak isteriz.

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, konuyla ilgili olarak  “Geçtiğimiz aylarda Toshiba ile marka lisans anlaşması imzaladığımızı ve Manisa Vestel City’de ürettiğimiz Toshiba markalı TV’lerin Avrupa pazarında satış, pazarlama ve tedarik zinciri gibi faaliyetlerinden sorumlu olduğumuzu sizlere duyurmuştuk. Vestel olarak büyüme stratejilerimiz doğrultusunda fırsatları gözlemleyip değerlendirmeye devam ediyoruz.” 

ÖTV İNDİRİMİ EKİME KADAR UZATILDI

Başbakan Binali Yıldırım, FOX TV'de yaptığı açıklamada 30 Nisan'da sona ermesi beklenen ÖTV indiriminin süresinin eylül sonuna kadar uzatılacağını duyurdu. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal da mobilya ve beyaz eşya vergi indiriminin net etkisinin 800 milyon lşira olduğunu ifade etti. 

Bloomberg’e konuşan Ata Yatırım Araştırmadan Sorumlu GMY Cemal Demirtaş, indirimin uzatılacağı beklentisinin hisselerde şubat ve mart aylarında da olumlu etkisi olduğunu belirterek "Mevsimsel olarak beyaz eşya satışlarının özellikle ikinci ve üçüncü çeyrekte yüksek olduğunu gözününe alırsak, Nisan sonu itibariyle ÖTV indirimi durdurulsaydı, mayıs ve haziran için belirsizlik yaratabilirdi" dedi.

Yukarı

Business HT×