BIST 100 114.809 % -0,85
USD/TRY 6,8659 % 0,06
EUR/TRY 7,7627 % 0,16
Piyasalar
114.809
% -0,85
6,8659
% 0,06
7,7627
% 0,16
1,1302
% 0,13
10,31
0,35
1.798,70
% -0,27
43,24
% 2,10
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İnternete bağımlı ve yalnızız

Kadir Has Üniversitesi'nin araştırmasına göre her beş kişiden biri internet olmadığında yoksunluk hissediyor

İnternete bağımlı ve yalnızız
BUSINESSHT 22 11 2016, 16:19

Kadir Has Üniversitesi (KHÜ) İletişim Fakültesi tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’de Yeni Medya Eğilimleri Araştırması”nın sonuçları açıklandı.

Araştırma kapsamında internet kullanıcılarına internete girmediklerinde yoksunluk hissedip hissetmedikleri soruldu. Katılımcılardan yüzde 22'si internet kullanmadığı zamanlarda internete girmek için sabırsızlandığını söyledi. İnternet olmadığında yoksunluk hissedenlerin bağımlılık endeksi ise yüzde 63.

ÜÇ KİŞİDEN BİRİ UYANIR UYANMAZ İNTERNETTE

Rapora göre her üç internet kullanıcısından biri uyanır uyanmaz internete giriyor. Uyandıktan sonraki bir saat içinde internete girenlerin oranı yüzde 62. İnternet kullanıcılarının yüzde 70’i ise uyumadan önceki son bir saate kadar internet ortamında vakit geçiriyor.

KATILIMCILIK YOK TÜKETİM VAR

Mesajlaşma gibi sosyal aktivitelerin internet kullanımındaki oranı yüzde 68. Film ve dizi izlemek gibi tüketici aktivitelerin kullanımı da yaygın. Ancak blog yazmak ve yorum yapmak gibi katılımcı aktiviteler nadiren yapılıyor. İnternet kullanıcıları arasında hiç katılımcı aktivitede bulunmayan kullanıcı oranı yüzde 65.

Ayrıca internet kullanıcılarının yüzde 11’i internette harcadığı zaman dolayısıyla çevresinden şikayet aldığını belirtti.

İNTERNET, TV VE GAZETEDEN DAHA ÇOK İTİBAR GÖRÜYOR

KHÜ Yeni Medya Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Bozdağ internet bağımlılığının yoksunluk ve soyutlanma hissi olmak üzere iki farklı boyutu var. Bozdağ, internetin birincil kullanım amacının sosyalleşmek olarak görünse de aslında kişiyi yalnızlaştıran ve bulunduğu ortamdan soyutlayan bir etkisinin olduğunu söyledi.

Facebook'un tüm yaş gruplarında, Twitter ve Instagram’ın daha çok gençler tarafından kullanıldığını söyleyen Bozdağ, araştırmanın sonuçlarına göre gündemin internetten, çoğunlukla da sosyal medyadan takip edildiğini aktardı:

“İnternet, televizyon ve gazete gibi geleneksel kitle iletişim araçlarına göre daha itibarlı ve güvenilir görünüyor. İnternet ‘gündem’in tanımını da genişletiyor. Kullanıcılar için hem ülke gündeminden, hem yakın çevrelerinde olup bitenden haberdar olmayı kapsıyor. Sosyal medya ve uygulamalar hem haber alma, hem de aile, arkadaş, müşteriler ve tanıdıklarla haberleşme ihtiyacını karşılıyor. Haber basılı gazeteden okunmuyor, kısmen online haber sitelerinden; ama çoğunlukla sosyal medyadan takip ediliyor."

Yukarı

Business HT×