BIST 100 93.598 % 0,46
USD/TRY 5,3939 % -0,83
EUR/TRY 6,1514 % -0,92
Piyasalar
93.542
% 0,40
5,3946
% -0,82
6,1512
% -0,92
1,1398
% -0,12
18,22
0,23
1.289,22
% -0,02
60,65
% 0,02
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İnterneti sarsan siber saldırının faili belli oldu

21 Ekim'de dünyadaki dijital hayatı felç eden siber saldırıyı, New World Hackers isimli grup üstlendi

İnterneti sarsan siber saldırının faili belli oldu
TEKNOYO 25 10 2016, 12:42

Twitter, Spotify, Netflix, Amazon, Tumblr, Reddit’in de aralarında bulunduğu sitelerin ana internet hizmetleri sağlayıcısı Dyn’e yönelik cuma günü gerçekleşen siber saldırıları New World Hackers isimli grup üstlendi.

Başta ABD olmak üzere dünya genelindeki interneti yavaşlatarak  dijital hayatı felç eden saldırıların ardından New World Hackers şu açıklamayı yaptı:

“Siber saldırıyı biz gerçekleştirdik ve bu işi burada bırakmayı düşünüyoruz.Meşhur olmak için bunu yapmadık, bir amacımız var. Ancak hayatımızın geri kalanını hapiste geçirmek istemiyoruz” 

Geçen yılın son gününde deneme ve uyarı amaçlı olarak BBC’nin internet sitesini de ‘hack’lediklerini hatırlatan grup,  yaptığı açıklamada, hükümetlerin ve diğer organizasyonların hassas belgelerini yayınlayan Wikileaks’i ‘iyi bir dost’ olarak nitelendirdi.

New World Hackers, 31 Aralık 2015 tarihinde BBC’ye düzenledikleri saldırı aracılığıyla kendi kapasitelerini ölçtüklerini ve asıl hedeflerinin IŞİD’in faaliyetleri olduğunu ifade etmişti. New World Hackers grubu, attığı tweet ile DDoS saldırısını nasıl gerçekleştirdiklerini de paylaştı.

ABD SEÇİMLERİ TEHLİKEDE Mİ?

Güvenlik analistleri siber saldırının Nesnelerin İnterneti (IoT) temelli, evde kullanılan internete bağlanabilen cihazlar üzerinden yapıldığını belirtirken, ABD İç Güvenlik Bakanlığı da konuyla ilgili soruşturma başlattı.

21 Ekim’deki saldırının 8 Kasım’da yapılacak ABD başkanlık seçimleriyle ilgili olabileceği iddiaları üzerine Federal Araştırma Bürosu (FBI) da olayı incelemeye başladı.

İNTERNETE BAĞLI 6,4 MİLYAR CİHAZ VAR

Korunmasız internete bağlı cihazlar üzerinden gerçekleştirilen bu hizmet engelleme saldırısı  bir aydan kısa sürede gerçekleşen üçüncü büyük saldırı oldu.

Dünya çapında 6,4 milyar internete bağlı cihaz bulunduğuna dikkat çeken global antivirüs yazılım şirketi Bitdefender, internete bağlı cihazların yüzde 69,5’inin bu tür DDoS saldırılarına karşı savunmasız olduğunu belirterek  kullanıcıları uyardı. Bitdefender, şu açıklamayı yaptı:

“Evinizde kullandığınız akıllı cihazlar kötü kişiler tarafından keyfi bir şekilde ele geçirilip güvendiğiniz servislere erişiminizi kısıtlayabilir. Evinizde ne kadar korunmasız cihaz var ise hackerlar diğerlerine bir o kadar zarar verebilir. İnternete bağlı cihaz güvenliği, bilgisayarınız, laptopunuz ve tabletiniz için kötü amaçlı yazılım engelleyicilerle web’in hijyeni önemli bir hâl aldı.”

Yukarı

Business HT×