BIST 100 98.735 % 0,80
USD/TRY 5,3499 % 0,51
EUR/TRY 6,0811 % 0,43
Piyasalar
98.711
% 0,77
5,3494
% 0,51
6,0809
% 0,43
1,1361
% -0,08
18,10
0,06
1.284,23
% 0,29
62,24
% -0,80
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Türkler patlama riski olan telefonları değiştirmiyor

Türkiye’de kullanıcılar, pilleri arızalı olan Samsung Galaxy Note 7’lerin sadece yüzde 10’unu bayilere götürerek yenisiyle değiştirdi

Türkler patlama riski olan telefonları değiştirmiyor
MAHMUT SANCAK/GAZETE HABERTÜRK 03 10 2016, 08:19

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung’un yeni mobil telefonu Galaxy Note 7’nin patlayan pil sorunu nedeniyle dünya çapında başlanan değiştirme operasyonu devam ediyor.

Türkiye’de ise şu ana kadar satışı yapılan Note 7’lerin sadece yüzde 10’u değişim için kullanıcılar tarafından geri getirildi. Yetkililer, satışı Türkiye’de yapılmış Note 7 kullanıcılarına tüm iletişim kanallarından faydalanılarak bilgilendirmede bulunulduğunu hatırlatarak geri dönüşlerin düşük seviyede kalmasından yakındı.

Samsung Türkiye’den yapılan açıklamada, değişim sürecinin son derece hızlı ve zaman kaybına neden olmadığının altı çizilerek değişimin tüm yetkili Samsung bayilerinde veya servis noktalarından yapılabildiğine işaret edildi.

Pilleri güncellenmiş yeni nesil Note 7’lerin Türkiye satışlarının ise ekimin ikinci yarısından itibaren başlayacağı belirtildi.

DÜNYADA BÜYÜK BİR KISMI DEĞİŞTİ

Samsung’un Güney Kore’deki merkezinden yapılan açıklamada, dünya çapında satılmış olan 2,4 milyon Note 7’nin büyük bir kısmının değiştirildiğini duyurdu. 

Diğer yandan pilleri güncellenmiş ve alev alma tehlikesi ortadan kaldırılmış yeni nesil Note 7’lerin satışına Güney Kore’de başlandı. Avrupa’da ise bu tarihin 28 Ekim olması bekleniyor.

SORUNLU TELEFONLARI NASIL ANLARSINIZ?

Pil sorunu yaşayan Galaxy Note 7’ler, üç adımda kolayca belirlenebiliyor.

Bunlardan ilkini doğrudan telefonun ekranında görmek mümkün. Pilleri güncellenmiş Note 7’lerin pil göstergeleri yeşil yanar hale getirildi.

Pil arızası olan bir telefonu ayırt etmenin ikinci bir yolu da kutunun üzerindeki işaret. Buna göre pili güncellenmiş yeni Note 7’lerin kutusunun üzerindeki barkodda yer alan siyah bir kutucuk cihazın pilinin güncellendiğini gösteriyor. 

Cihazınızın arızalı bir pile sahip olup olmadığını anlamanın en sağlam yolu ise doğrudan telefonun IMEI numarasını sorgulatmak.

Cihazın şasi numarası olarak da adlandırılan bu 15 haneli rakamı cihazınızda “Uygulamalar - Ayarlar - Cihaz hakkında - Durum - IMEI bilgisi” menüsünde bulabilirsiniz. Bu numarayı daha sonra www.samsung.com/tr/ home/ adresinde özel olarak hazırlanmış IMEI sorgulama sayfasında kullanabilirsiniz.

UCUZ NOTE 7’LERE DİKKAT

Dubai, Çin ve Hong Kong gibi serbest ticaret bölgeleri olan ülkelerde şu sıralar pilleri arızalı olan Note 7 telefonlarının çok ucuza satılma riski var.

Satın alma kararından önce en azından kutu üzerindeki işarete bakılmalı.  Eğer satın alınırsa hemen orada kutunun açılıp yeşil ışık ve IMEI testi yapılmalı.

Yukarı

Business HT×