BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2796 % 0,36
EUR/TRY 8,5736 % -0,43
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2796
% 0,36
8,5736
% -0,43
1,1787
% -0,76
12,99
0,73
2.035,55
% -1,36
44,40
% -1,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Google'a göre Google kısmen tehlikeli bir site

Google kendi güvenlik kriterlerine göre kısmen tehllikeli bulundu

Google'a göre Google kısmen tehlikeli bir site
TEKNOYO 20 04 2016, 11:39

Dünyanın en çok ziyaretçi çeken internet sitesi Google.com, Güvenli Tarama testlerinden geçemedi. “Google güvenli mi?” sorusuna, “Google.com kısmen tehlikeli” diyen ise Google’ın da ta kendisi. 

İnternet sitelerinini güvenli olup, olmadığı test eden Google’ın Şeffaflık Raporu kapsamında sunduğu Güvenli Tarama sonuçlarına göre Google.com, üzerindeki bazı sayfaların aldatıcı içerik barındırdığı gerekçesiyle “Kısmen tehlikeli” bulundu.

20 Nisan 2016 tarihi itibariyle güncellenen test sonuçlarında Google.com’un güvenliği ile ilgili şu tehditler tespit edildi:

-Bu web sitesindeki bazı sayfalar, ziyaretçilerin bilgisayarlarına kötü amaçlı yazılım yüklemektedir.

-Bu sitedeki saldırganlar, yazılım indirmenizi sağlamak veya bilgilerinizi (örneğin şifrelerinizi, iletilerinizi veya kredi kartı bilgilerinizi) çalmak için sizi kandırmaya çalışabilirler.

-Bu web sitesindeki bazı sayfalar, ziyaretçileri, bilgisayarlarına kötü amaçlı yazılım yükleyen tehlikeli web sitelerine yönlendirmektedir.

İronik bir şekilde Google’ın, Google hakkında uyarılarını içeren test sonucunda, kullanıcılara şu uyarılar yapılıyor.

  • Panik olmayın. Kullanıcılar bazen normalde güvenli olan web sitelerinde kötü içerik yayınlarlar. Güvenli Tarama, web yöneticisi kötü içeriği temizlediğinde güvenlik durumunu güncelleyecektir.
  • Güvenlik ipuçları. Kendinizi kötü amaçlı yazılımdan nasıl koruyacağınız konusunda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Google Güvenlik Merkezi‘ni ziyaret edin.

HANGİ SİTE GÜVENLİ TEST EDİN

Güvenli olmayan web sitelerini aramak için her gün milyarlarca URL’yi incelediklerini belirten Google, Güvenli Tarama teknolojisiyle ilgili şu açıklamayı yapıyor:

“Her gün güvenli olmayan binlerce yeni site keşfederiz. Bunların çoğu güvenliği ihlal edilmiş meşru web siteleridir. Güvenli olmayan siteleri tespit ettiğimizde, Google Arama’da ve web tarayıcılarında uyarılar gösteririz. Bir web sitesinin geçerli olarak ziyaret için tehlikeli olup olmadığını görmek üzere arama yapabilirsiniz.”

Eğer siz de herhangi bir internet sitesinin güvenli olup, olmadığını merak ediyorsanız, buradan Güvenli Tarama test sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

Yukarı

Business HT×