BIST 100 93.616 % 0,34
USD/TRY 5,3343 % 0,27
EUR/TRY 6,0986 % 0,19
Piyasalar
93.616
% 0,34
5,3343
% 0,27
6,0986
% 0,19
1,1421
% 0,00
20,19
0,23
1.223,36
% 0,82
66,76
% 0,21
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Baz istasyonu savaşlarında düğüm çözülemiyor

4.5G’nin devreye girmesine 7 hafta kala belediyelerin baz istasyonlarının kurulacağı alana ruhsat istemesi altyapı sıkıntısı yaratmaya devam ediyor. Sorunun çözümü için bakanlıklar devreye girdi. İzin yetkisinin merkeze geçmesi gündemde

Baz istasyonu savaşlarında düğüm çözülemiyor
DENİZ ÇİÇEK - HABERTÜRK 08 02 2016, 09:14

Nisan ayının ilk günü hizmete girmesi planlanan 4.5G’de geri sayım başlarken, sistemin altyapısını oluşturan ve sayılarının artması planlanan baz istasyonları konusunda yaşanan kriz devam ediyor.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) bulunan baz istasyonlarıyla ilgili yetkiyi iptal etmesi üzerine mevzuatta boşluk meydana gelmiş, belediyeler, baz istasyonlarını bağımsız bir bina gibi kabul edip ruhsat istemeye başlamıştı.

Yer seçim belgesi düzenleme yetkisi de alan belediyelerin, baz istasyonlarının kurulumu için GSM operatörlerinden çok yüksek kira bedelleri istedikleri bildirildi. 

TARİFE BELİRLENECEK

Sorunun çözümü için Ulaştırma ile Çevre ve Şehircilik Bakanlıkları’nın ayrı ayrı düzenlemeler yapması gerekiyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın, baz istasyonu yer seçim belgesi ücret tarifelerini belirlemesi bekleniyor.

Baz istasyonu kira bedelleri için bakanlığın, Maliye Bakanlığı ile Sayıştay’dan görüş beklediği öğrenildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da baz istasyonlarının kurulumundaki ruhsat sorununu çözmesi bekleniyor. Bu konuda bakanlığın bir imar yönetmeliği hazırladığı ve uygulamaya standart getireceği öğrenildi. Yönetmelik değişikliğiyle baz istasyonları için ruhsat almak gerekmeyecek.

Teknoloji Bilgilendirme Platformu (TBP) Başkanı Serhat Özeren bilgi toplumuna ulaşmak için baz istasyonları ve fiber altyapının desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı. 

İZİN YETKİSİ MERKEZE GEÇECEK 

Baz istasyonu izin yetkisinin il belediyeleri ya da valiliklere verilmesi öngörülüyor. BTK’dan sertifika, mülkiyet sahiplerinden onay alınacak.

Öte yandan BTK, 2016 İş Planı’nda internet aboneliklerinde ‘’Adil Kullanım Kotası’’nı da artırmayı gündemine aldı. Adil Kullanım Kotası, ortalama 50 cigabayt seviyelerinde bulunuyor.

BTK BAŞKANI ÖMER FATİH SAYAN: BAZ İSTASYONU RANTI YARATILIYOR

Baz istasyonlarının ayrı bir yapı olarak görülmesi nedeniyle operatörler çok zorluk çekiyor. Belediyeler arasında uygulama farklılıklarının giderilmesini istiyoruz. Belediyelerin istediği yer gösterme belgesi ile baz istasyonlarında bir rant yaratıldı. Bazı belediyeler tarafından bu hizmetler için çok yüksek bedeller isteniyor.

TBP BAŞKANI SERHAT ÖZEREN: BİLGİ TOPLUMU İÇİN ZİHNİYET DEĞİŞMELİ

Mobil iletişimin kalitesi için baz istasyonlarının kurulum ve yaygınlaşması önemli. Dünyada endüstri 4.0’ın konuşulduğu bir ortamda bu konuda zihniyet değişimi gerekiyor. Yerel yönetimler de teknoloji kullanarak verimliliklerini artırıyor. Bilgi toplumuna ancak bu şekilde ulaşabiliriz.

Yukarı

Business HT×