BIST 100 91.099 % 1,16
USD/TRY 5,3648 % 0,36
EUR/TRY 6,1153 % 0,57
Piyasalar
91.099
% 1,16
5,3648
% 0,36
6,1153
% 0,57
1,1377
% 0,07
21,48
0,12
1.243,78
% -0,15
59,80
% -0,58
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Apple daha da düşebilir

ABD'li teknoloji devi Apple hisselerinde görülen düşüşün daha da sertleşebileceği belirtiliyor

Apple daha da düşebilir
MARKETWATCH 10 08 2015, 08:45

Son haftalarda hisseleri hızla düşüşe geçen Apple'ın iyi haberler için bir süre daha beklemesi gerekiyor gibi gözüküyor. Analistlere göre, ABD teknoloji devinin hisseleri bir süre daha düşecek ve ancak yeterince düştükten sonra yükselişe geçebilecek.

20 Temmuz’da 132 dolar olan Apple hisseleri geçen hafta Salı günü 115 dolara kadar inmiş ve şirketin değeri iki haftada 100 milyar dolar erimişti. Dünyanın en yüksek piyasa değerine sahip olan şirketteki bu düşüş piyasa genelinde de endişelere yol açmıştı.

Piyasanın kötü haberlere nasıl tepki verdiğine ilişkin geçmiş analizlere bakan analistler, Apple'daki düşüşün en azından bir süre daha devam etmesini bekliyor. Yani analistlerin yavaş yavaş kötü haberleri analizlerine dahil etmeye başlaması ve hedef fiyatlarını düşürmesiyle Apple hisselerinin de daha çok düşmesini beklemenin iyi bir yatırım olabileceği belirtiliyor.

Analistlerin tepki vermekte yavaş kalmasının en önemli sebeplerinden biri tahmin için yeterince veri olmaması. Eğer önemli olma ihtimali bulunan her habere veya söylentiye kulak assalardı hedef fiyatların neredeyse her gün değişmesi gerekirdi. Bu sebeple genelde tahminlerini değiştirmeden önce daha muhafazakar olmayı tercih ediyorlar.

Özellikle haberler kötüyse, veri ve erişim için bağımlı olduklaru şirket yönetimini uzaklaştırmak istemeyen analistlerin tepki verme süresi yavaşlıyor. Apple gibi büyük şirketler için bu durum daha da çok gözleniyor. Apple hisselerinde büyük pozisyonları bulunan müşterilerinin tepkisini çekmek istemeyen analistler, olumsuz analiz konusunda daha çekimser davranıyor.

Teksas Üniversitesi Muhasebe Profesörü Micheal Clement'a göre, piyasaların kötü haberlere tepki verme hızı analistlerden çok daha yüksek. Bu yüzden de analistler genelde piyasayı yönlendirmek yerine onu takip ediyor.

Apple hisselerinin hızla düştüğü geçtiğimiz haftalara baktığımızda hedef fiyatın neredeyse hiç kıpırdamadığını görüyoruz. FactSet verilerine göre, hisselerin yaklaşık 18 dolar düştüğü bu dönemde hedef fiyat sadece 1,43 dolar düşerek 146,19 dolara geriledi.

Analistlerin olumsuzlukları analizlerine dahil etmesinin daha uzun sürmesi yanlızca akademik bir bilgi olarak görülmemeli. Çünkü onların hisse beklentilerini indirmesinin de piyasa üzerinde daha uzun vadeli etkisinin olduğu görülüyor.

Yani sürekli düşüş şöyle oluşuyor: Bir şirket hakkında görece olumsuz bir haber geliyor ve piyasalar buna tepki veriyor; sonra analistler tahminlerini aşağı yönlü güncelliyor; ve sonuç olarak şirket hisselerinde daha da büyük düşüş görülüyor. 

Bu trendden Apple hisselerinin nereye kadar düşeceğini tahmin etmek mümkün değil. Ancak Apple hisselerinin bu döngüye girdiği 2012 sonu ve 2013 başında yaşananlara bakılırsa durum pek de iç açıcı değil: Düşüş bittiğinde Apple hisseleri bir önceki Eylül'de bublunduğu seviyeden yüzde 45 aşağıdaydı. 

Yukarı

Business HT×