BIST 100 2.978,52 % -0,05
USD/TRY 17,9651 % 0,07
EUR/TRY 18,2908 % 0,05
Piyasalar
2.979,15
% -0,03
17,9654
% 0,07
18,2898
% 0,05
1,0173
% -0,06
19,14
0,00
1.764,21
% 0,14
93,76
% 0,12
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Steve Jobs'ın ünlü sözleri

Steve Jobs, bugün sadece Apple'ın efsane kurucusu, başarılı yöneticisi olmaktan öte birçok insan için de ilham kaynağı. İşte röportajlardan ve yaptığı konuşmalardan akılda kalan en ilham verici Steve Jobs sözleri...

Steve Jobs'ın ünlü sözleri
BUSINESS INSIDER 13 07 2015, 14:38

Steve Jobs, bugün sadece Apple'ın efsane kurucusu, başarılı yöneticisi olmaktan öte birçok insan için de ilham kaynağı...

Açık sözlü, sonuç odaklı ve çalışkan olmasının ötesinde yaratıcı fikirleri ve ileri görüşlü kişiliği ile birçok insanın örnek aldığı Jobs'ın herkese ilham verecek tarihe not düşülen önemli sözleri de var.

İşte röportajlardan ve yaptığı konuşmalardan akılda kalan en ilham verici Steve Jobs sözleri:

1- "Mezarlıktaki en zengin adam olmak bana birşey ifade etmiyor. Geceleri yatmadan önce harika birşey yaptığımızı bilmek.. İşte bu benim için bir şey ifade eder."

2- "Birileri için ürün dizayn etmek gerçekten zor. Çoğu zaman insanlar sen gösterene kadar ne istediklerini bilmezler."

3- "Her zaman kaybedecek bir şeyin olduğunu düşünmenin önüne geçmek için en iyi bildiğim yol bir gün er ya da geç öleceğini bilmek. Kalbinin sesini dinlememen için bir neden yok."

4- "Kalite dendiği zaman bu konuda bir 'örnek-ölçü' olun. Bazı insanlar mükemmeliğin beklendiği ortamlara alışık değildir."

5- "İşiniz, hayatınızın büyük bir kısmını kaplayacak. Gerçek anlamda tatmin olmanın tek yolu harika bir iş olduğuna inandığınız şeyi yapmanızdır. Büyük işler başarmanın yolu, yaptığınız işi sevmenizden geçer. Eğer böyle bir işi henüz bulmadıysanız elinizdekiyle yetinmeyin, buluncaya kadar aramaya devam edin. Yetinmeyin."

6- "Yaratıcılık bir çok şeyi birbirine bağlar. Yaratıcı insanlara, bir şeyi nasıl yaptıklarını sorduğunda kendilerini biraz suçlu hissederler çünkü onlar bunu bilerek değil, bir şekilde gördükleri için başarmışlardır.  Bazı şeyler o insanlara bir süre sonra apaçık şekilde kendiliğinden gözükür" #pagebreak#

7- "Ben yaptığımız şeyler kadar yapmadığımız şeylerden de gurur duyuyorum. İnovasyon, binlerce şeye 'hayır' demektir." 

8- "Eğer bir şey yaptıysan ve harika bir şeye dönüştüyse, artık daha harika ve yeni şeyleri kovalamalısın. Yaptığın şey ile uzun süre yetinme, bir sonraki ne, onu düşün ve onun için çabala."

9- "Apple'dan kovulmak başıma gelebilecek en iyi şey oldu. Başarılı olmanın ağırlığı, yeniden başlamanın hafifliği ile yer değiştirdi. Böylece hayatımın en yaratıcı dönemine girmek için serbest kaldım."

10- "Nitelik, nicelikten daha önemlidir."

11- 17 yaşımda iken bir yerde şuna benzer bir cümle okumuştum: "Eğer her gün sanki son gününmüş gibi yaşarsan bir gün kesinlikle doğru olacaktır" Bu söz beni etkiledi ve hayatımın son 33 yılında her gün aynaya baktım ve kendime sordum: "Eğer bugün benim son günüm ise bugün yapacak olduğum şeyi gerçekten yapmak istiyor muyum?" Ne zaman cevap 'hayır' olduysa birşeyleri değiştirmem gerektiğini biliyordum. 

12- "Başarılı girişimcileri başarısız olanlardan ayıran özelliklerinin 'azim' olduğuna ikna oldum." 

Yukarı

Business HT×